İNCE; SİZE EĞİLENİ TERCİH ETTİNİZ!

Yazdır
Paylaş
Deneyimli siyasetçi Hamza İnce, AK Parti’de Sinop İl Genel Meclis Üyeliğine aday gösterilmemesinin ardından sert çıktı. Parti üyeliğinden de istifa ettiğini duyuran İnce, “Omurgasız hareket ettiler. Bu vefasızlığın ötesinde saygısızlık, terbiyesizliktir, iğrençliktir” dedi.
İNCE; SİZE EĞİLENİ TERCİH ETTİNİZ!
AK Parti’de Sinop İl Genel Meclis Üyeliğine adaylık için başvuru da bulunanlar arasında yaşanan liste yarışında birinci sıranın Yakup Üçüncüoğlu’na ikinci sıranın da Fatih Özçelik’e verildiğinin ileri sürülmesinin ardından Hamza İnce’den sert açıklamalar geldi.

“SİZE EĞİLENİ TERCİH ETTİNİZ”

Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan İnce, parti üyeliğinden istifa ettiğini de söyledi. 40 senedir siyasetin içinde olduğunu ifade eden İnce, “Benim bu toplumda bir karşılığım var. Sinop’un ölüsünden dirisine hizmet etmişliğim var. Her alanda Sinop’a hizmette bulunmuş biriyim. Bunu ben değil toplum söylüyor. Bizim duruşumuz belli. Seçimi almak için size destek lazım değil mi, lazım. O zaman doğru değerlendirmede bulunmanız gerekiyor. Siz tutuyorsunuz İl Genel Meclisine devletin bir evrağına parası nasip olmamış, bir evrağına imzası nasip olmamış, mahallesinden muhtarlığa girmiş ve seçimi kaybetmiş, il başkanlığına vekalet ederken, dikkat edin seçilerek demiyorum, vekalet ederken işi sürdürememiş, partide kargaşanın önüne geçememiş, kısacası başkanlığı layıkıyla yapamamış,  partiye çivi çaktırmış, 3 ay partiyi kapalı bıraktırmış adam şimdi geldi çok kıymetli oldu. Ve bunu İl Genel Meclisinde 1’e koyun. İkinci sıraya ise işi gücü sağda solda kantin kapatmanın dışında,  ticaret dışında bir dalgası olmayan bir kardeşimiz. Bunun da devletin hiçbir yerinde görevi yok. Onu da 2’ye koyun. Bizi nereye koydunuz diye sorduğumuz da bakıyorlar sadece. Siz, katkı sağlayanı değil de size eğileni tercih ettiniz. Çünkü biz omurgalıyız. Böyle omurgasız hareket etmeyin. Bu vefasızlığın ötesinde saygısızlık, terbiyesizliktir, iğrençliktir. Sinop’ta seçimi kazanmak istiyorsan strateji öyle çizeceksin. Eğer seçimi kazanmak istiyorsan mutlaka benim bir yerde olmam lazım” diyerek sert çıktı.

“BUNLARLA BİR ARADA OLMAK ADAMI KÜÇÜLTÜR”

“Fazla anlayan adam bunların işlerine gelmiyor” diyen İnce, “Bende onun üzerine durmanın anlamı yok. İstifamı gönderdim. Ben ve çevrem olarak burada durmanın hiç bir anlamı yok dedim. Üyelikten ve buradaki siyasi olanağı noktalayacağız. Bizimle bağı olan benim 40 yıllık siyasi hayatımda ilişkide olan muhabbetimiz olan insanlara belediyede imkan sağladığımız dostlara herkese basın aracılığıyla sesleniyorum. Bana yakın olan insanların bunlara yakınlığı olamaz. Bunlara vefası olamaz. Benimle dost olan insanların bunlara günahı bile nasip olmayacak. Bu kadar net. Kendi şahsi küçük hesapları uğruna Sinop’u, belediyeyi, hizmeti, emeği geçenleri her şeyin üstünü çizen, küçük hesaplarla hareket eden, parti teşkilatını zamansız dizayn etme hastalığı yüzünden böyle yanlış yapan yerde durmakla,  bu insanlarla da bir arada olmak adamı küçültür. Adamın seviyesini, değerini kaçırır. Bana göre de burada eğlenmenin hiçbir anlamı yok. Ne ben, ne etrafım. Ne de bana itimat eden insanların bu 31 Mart seçimlerinde bunlara merhamet etme şansları olamaz. Bu kadar net” şeklinde konuştu.

“KULLANILMAYA MÜSAİT OLMADIĞIN İÇİN YAPI OLARAK ONLARIN İŞİNE GELMİYOR”

Siyasette layık olanlar ve hak edenlerin bir yere gelemediğini belirten İnce, “Partiye 2009 seçimlerinde aday olma düşüncesiyle girişimiz oldu ve o dönemde partiden aday olduğumuzda parti içi Suriye gibiydi. Kavgalı huzursuz bir dönemdi. O dönemde temsil etmeye çalıştık. Nasip olmadı. Benim dışındaki kavganın neticesi. Daha sonra 2014 de adaylığımız kesinleşti ve 15 gün sonra FETÖ olayı patladı. Bu defa yukarısının kavgasıyla bir sıkıntıya düştük. 2009 ve 2014 de Hamza İnce ile Sinop’ta seçim alınır inancı olan parti, bu siyasi hareket, bu hareketin lideri elimizi kaldırdı ve ancak Hamza İnce ile olur dendi. Ama her 2 seçimde de 10 bine yakın oyla nasip olmadı. Ama partiyi temsil ettik.  Gün geldi İl başkanlığı söz konusu oldu. Belediye Başkanlığında bize güvenen, “Hamza İnce ile bu iş yürür” diyen hareket İl Başkanlığı ve partiyi temsil etmede o vefayı gösteremediler. Sebebi şu. Biz bu işleri, siyaseti biliyoruz. Duruşumuz net. Sinop biliyor bizi. Bizde makam hırsı olmaz, para hırsı olmaz. Biz dürüstçe, adam gibi bu işi yapıyoruz.  Böyle de olduğumuz için, her zaman siyasette layık olanlar ve hak edenler bir yere gelmiyor. Sen layıksın, sen hak ediyorsun,  hakikaten bu işin adamısın, bu işi güzel de yaparsın ama karşıdaki vekil veya oradaki eski il başkanın işine gelmediği için,  kullanılmaya müsait olmadığın için yapı olarak onların işine gelmiyor. Öyle oldu. O dönemin il başkanı Cengiz Tokmak’ın o dönemin vekili Mehmet Ersoy’un işine gelmedi. Onlar kendilerine göre çekip çevirecekleri adam lazımdı. Katkı sağlayan, Sinop’a faydalı olan değil, kendilerine hizmet eden,  biat eden adam aradılar ve öyle tercih ettiler. Sonra iş döndü dolaştı,  bu çok ısrar ettikleriyle kendileri ters düştü. Daha sonra ipler gerildi ve koptu. Bu döneme gelindi. Bu dönemde il başkanlığından vefasızlık yapıldı.  Yani biz uygun görülmedik. Kullanırız düşüncesiyle 25 yaş küçük çocuğum yaşındaki adamı tercih ettiler. Sonradan bin pişman oldular ama dönüşü olmadı” dedi.

“DONANIMLIYIM…”

Hayatın her türlü sıkıntılarını yaşayarak bu günlere geldiğini dile getiren İnce, “Benim bir bilgi birikimim var, siyasi donanımız var. Biz faydalı olalım istedik. Toplumda bir karşılığımız var. Yıllar önce memurluk yaptık, müdürlük yaptık. Yıllarca il başkanlığı yaptık. Zor olan Sinop’ta belediye başkanlığını kazanan bir adamım ben. Başarılı bir belediye başkanlığı yaptık. Bu bilgi ve birikimiz ile faydalı olacağımızı düşündük. Belediyede olamayacağıma göre, etik olmayacağına göre, İl Genel Meclisi’nde karar kıldık. İl Genel Meclisi Başkanlığı’nda bütçeyi bilen insan, yatırımı bilen insan olarak ilçeler dahil faydam olur, yetki ve sorumluluğu bilen bir insan olarak hareket ederim. Burada katkı sağlarız bu düşüncesiyle bu işe niyet ettik. Bunların bu kadar basitleşeceğine, bu kadar basiretsizce hareket edeceğine, bu kadar vefasız ve bu kadar saygısız olabileceklerine zerre ihtimal vermedim.  İl Başkanı,  merkez ilçe başkanı ve bunların Ankara’daki temsilcisi vekil, siyasi mühendislik yapmaları gerekirdi. Yani kimi kazanmak istiyorlarsa bu işi düşünüp planlamaları lazım. Herkesi derleyip toparlamaları lazım. Başarılması gereken buydu” diyerek tercih edilmemesine tepki gösterdi.

 

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[798 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2019-02-15]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE