KAÇAK AVA GEÇİT YOK!

Yazdır
Paylaş
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik 72 Bot Komutanlığı, Sinop’ta gerçekleştirdiği çalışmalar ile denizlerde kaçak avcılara adeta kuş uçurtmuyor. Ekipler tarafından 2016 yılında yapılan 1278 denetimde birçok ürün ve alete el konulduğu bildirildi.
KAÇAK AVA GEÇİT YOK!
33 ADET İDARİ PARA CEZASI VE EL KOYMA
Sinop’ta denizlerde kaçak avlanmayı önlemek için başlatılan Su Ürünleri denetimleri tüm hızıyla sürüyor. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik 72 Bot Komutanlığı tarafından geçtiğimiz yıl içerisinde gerçekleştirilen toplam 1278 denetim sonucunda 33 adet idari para cezası kesildiği ve bunların yanında 200 Kg. Palamut balığına, 1400 Kg. Deniz Salyangozu, 1489 Kg. Mezgit, 443 Kg Barbun Balığına, 97 Kg. Kalkan balığına ve 3 Kg. sülüğe el koyulduğu belirtildi.

DOĞAL ORTAMLARINA GERİ BIRAKILDILAR
İç sularda ise 500 adet sazan, 50 adet karabalık, 10 adet sudak ve 3 adet yayın balığı yasak zaman da ağlara takılmış olarak tespit edildiği, canlı oldukları için doğal ortama bırakıldıkları kaydedildi. Ayrıca iç sulardan 19 takım misina ağı toplandığı, karaya çıkış noktalarında 1 adet yasa dışı algarnaya ve  6 takım misina ağına el koyulduğu açıklandı.

110 NOKTADA DENETİM
Yapılan açıklamada, Aralık ayı içerisinde İl Müdürlüğü su ürünleri kontrolörleri tarafından, karaya çıkış noktaları başta olmak üzere, yol güzergahları, toptan satış yerleri, balık-unu yağı fabrikaları, işleme tesisleri, soğuk hava depoları, balık lokantaları ve su ürünleri perakende satış yerlerinde denetimlerin etkin bir şekilde 110 noktada gerçekleştirildiği de belirtildi.

01 Eylül’de 2016 tarihinde su ürünleri av sezonu döneminin başlamasıyla, su ürünleri avcılığına getirilen düzenlenmelerin takip ve kontrolü ve su ürünleri yasa dışı avcılığın engellenmesi amacıyla; İl GTHB Müdürlüğümüz ve T.C. Sahil Güvenlik 72 Bot Komutanlığı ve diğer ilgili kurumlarla koordineli olarak hafta sonları da dâhil olmak üzere gece ve gündüz yapılan denetim ve kontroller  İl sınırlarımız içerisinde tüm karaya çıkış noktalarında hassasiyetle devam etmektedir.

Gerçekleştirdiğimiz denetimlerle balıkçılarımızı ve su ürünleri paydaşlarımızı öncelikle bilinçlendirmeyi ve yasa dışı avcılığın engellenmesi hedeflenmektedir. Kaçak olarak yapılmaya çalışılan su ürünleri avcılığı açısından üst düzeyde caydırıcılık sağlanmıştır.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[1162 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-01-06]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE