Kaftancıoğlu'na destek: Geri adım atmayacağız!

Yazdır
Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Sinop İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel, Yargıtay'ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verdiği karara tepki göstererek, “Hiç endişe etmeyin, zalimin zulmü karşısında asla geri adım atmayacağız" dedi.
Kaftancıoğlu'na destek: Geri adım atmayacağız!
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Başkanlıkları tarafından Canan Kaftancıoğlu hakkında Yargıtay tarafından verilen kınama kararına ilişkin ülke genelinde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. Sinop’ta da parti binasında basın açıklaması yapan CHP Sinop İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında verilen kararın Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının ve en temel anayasal hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığının kanıtı olduğunu ifade etti.

‘KARARA ŞAŞIRMADIK’

Merkezi iktidarın, iktidarı kaybetme korkusuyla toplumun her kesiminde despotik baskılarını giderek artırdığını ve ekonomiden politikaya her alanda kaybetme korkusu yaşandığını vurgulayan Yüksel, “Ancak biliyoruz ki korkunun ecele çaresi yok. Çare millettir, demokrasidir, sandıktır. Ekonomiden dış politikaya her alanda; ülkemizi ekonomik ve siyasi uçuruma sürükleyen, halkıyla dalga geçen, gündelik, popülist politikalarla varlığını çaresizce sürdürmeye çalışan Saray rejiminin iktidarını kaybetme korkusu, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza ve siyaset yapma yasağı ile vücut buldu. O nedenle yasaların, bilimin, sanatın, insan haklarının rafa kaldırıldığı bu karanlık ortamda, 2019 yılındaki Ağır Ceza Mahkemesi kararına nasıl şaşırmadıysak, Yargıtay kararına da şaşırmadık” dedi.

‘DEMOKRASİ DAVASIDIR’

Alınan kararın hukuksuz bir karar olduğunu ayrıca konunun tüm Türkiye’yi ilgilendirdiğini belirten Yüksel, kararı tanımadıklarını söyledi. Alınan kararın aynı zamanda bir demokrasi davası olduğunun altını çizen Yüksel, “Bu karar, hukuksuz bir karardır. Millet adına verilmeyen bu karar, vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüz olacaktır. Ve bu hukuksuzluğun muhatabı sadece Canan Kaftancıoğlu değil, tüm Türkiye’dir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak kökeni Kuvayı Milliye’ye dayanan büyük bir davanın evlatlarıyız. Bizim davamız demokrasi davasıdır. Bizim davamız hak, hukuk ve adalet davasıdır. Bizim davamız açlığa, yoksulluğa, haksızlığa karşı olanların davasıdır. Bu nedenle; mücadelemiz bu ülkeyi aydınlığa çıkarma mücadelesidir. Mücadelemiz haktan, hukuktan, adaletten yana olanların mücadelesidir. Biz onlar gibi ‘mağdur edebiyatı’ yapmayacağız, mağrur duruşumuzu, onurlu duruşumuzu sonuna kadar sürdüreceğiz. Her türlü hukuksuzluğun karşısında durduğumuz gibi, bunun karşısında da dimdik duracağız. Bizler, Canan Kaftancıoğlu’nun yol arkadaşları olarak, hukuksuz tüm kararları tanımadığımız gibi bu kararı da tanımayacağız. Yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’nun uğradığı hukuksuzluk ortadan kalkıncaya kadar, adalet yeniden tesis edilene kadar durmayacağız, susmayacağız. Zulmün, zorbalığın hesabı soruluncaya kadar tüm demokratik direncimiz ve gücümüzle bu haksızlığın karşısında dimdik duracağız” ifadelerini kullandı.

 İSTANBUL MİTİNGİNE ÇAĞRI

Haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı 21 Mayıs’ta İstanbul Maltepe’de yapılacak mitinge yönelik çağrıda da bulunan CHP Sinop İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun 25 günlük tarihi hak, hukuk, adalet yürüyüşünü noktaladığı o meydandan hep birlikte tek yürek, tek ses olarak ‘dur’ diyeceğiz. İstanbul’dan yükselen güçlü sesimizle ülkemizi uçuruma sürükleyen yönetim anlayışına ‘dur’ diyeceğiz. Sayın Genel Başkanımızın dediği gibi. ‘Hiç endişe etmeyin, zalimin zulmü karşısında asla geri adım atmayacağız. Yüreğimizle, aklımızla, mantığımızla ve halka duyduğumuz sevgiyle yolumuza devam edeceğiz. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek! Şunu kimse unutmasın! Canan yüreklidir, Canan cesurdur, Canan bizimdir. Canan Türkiye’dir” diye konuştu.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[331 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2022-05-19]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE