KALBİMİZ DONDU

Yazdır
Paylaş
Sinop'ta Sarıkamış Harekatı'nın 103. yıl dönümünde şehit askerleri anmak için yürüyüş düzenlendi. Enver Paşa komutasında 1915 yılında düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen 60 bin Mehmetçik için Sinop'ta yürüyüş düzenlendi.
KALBİMİZ DONDU
Atatürk Anıtı önünden başlayan yürüyüşe Sinop Valisi Hasan İpek, kamu kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüş sonunda konuşma yapan Sinop Valisi Hasan İpek, "Bugün 103 yıl önce Sarıkamış’ta şehit olan atalarımızı anmak için buradayız. Sarıkamış şehitlerimize, Seyyid Bilal Hazretleri’ne, Sinop deniz şehitlerine, 15 Temmuz şehitlerimize, Kurtuluş Savaşı şehitlerimize ve 15 Temmuz’da Sinoplu şehidimiz Ömer Can Açıkgöz’e de Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Onlar ölmediler, onlar bizlere şefaatçi olmak için bekliyorlar. Şehit evladı olmanın verdiği gururla ve her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmış bir vatana sahip olmanın gururuyla sizleri sevgi, saygı ve hürmetlerimle selamlıyor, hepinize şehitlerimize layık olacak bir ömür ve onların hatıralarını her zaman yad edecek bir fikir ve hayat sürdürmenizi temenni ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum’’ dedi.

Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü M.Kazım Açıkbaş ise etkinlikte yaptığı konuşmada, Sarıkamış Harekatı’nın üzerinden 103 yıl geçtiğini hatırlatarak, “Ancak aziz milletimizin üzerinde öyle bir iz bıraktı ki, değil 103 yıl dünya var oldukça binlerce yıl da geçse de yaşananlar asla unutulmayacaktır. Şehitlerimiz her daim minnetle ve rahmetle anılacaktır. Bundan hiç kuşkumuz yoktur. Çünkü Sarıkamış’ta Mehmetçiğimiz bedenlerinde can, dizlerinde derman kalmayıncaya kadar geri dönmeyi asla düşünmediler. Onlar 20.yüzyıulın en büyük destanlarından birini yazdılar. Bizler de onların torunları olarak, onlardan aldığımız güçle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu kutlu yürüyüşüne devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi Sinop, şühedanın izinde olduğunu bir kez daha gösterdi. Sarıkamış Harekatı askeri açıdan Türk halkı ve Türk askerinin en zor şartlarda vatanı için neleri göze alabildiğini tüm dünyaya göstermiştir” diye konuştu.

1,5 yaşında geçirdiği rahatsızlık sonucu 33 yıldır koltuk değneği yardımı ile yürüyebilen Sinop Üniversitesi  Meslek Yüksekokulu 2.sınıf öğrencisi Ahmet Atayan da şehitler için yürüyenler arasındaydı.

Atayan, bu vatan için canlarını feda eden tüm şehitleri rahmetle ve minnetle andıklarını belirterek, “Rabbimiz şehitlerimizden razı olsun diyorum. Çünkü ne şartlarda nasıl mücadele ettiklerini yaşamadık biz. Sadece bugün yürüdük. Yürüyerek çektik zorluğu. Ancak onlar canlarını bizim geleceğimiz için ve bu vatan için feda ettiler.” Dedi.

Konuşmaların ardından şehitler için dualar edildi. Anma etkinliği çorba ikramı ile sona erdi.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[168 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-01-08]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE