KARADENİZ'DE ÇOK SAYIDA VAR!

Yazdır
Paylaş
Arkeologlar, Karadeniz’in dibinde, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına ait 40’tan fazla iyi durumda gemi tespit etti. Sinop Üniversitesi Öğretim Görevlisi Rasim Yaşar Tarakçı bu tür bulguların yaptıkları araştırmalar sonucu Sinop çevresinde de var olduğunu söyledi
KARADENİZ'DE ÇOK SAYIDA VAR!
Karadeniz’in dibinde Osmanlı ve Bizans'tan kalma gemi batıkları bulundu. Arkeologlar, Karadeniz'in dibinde, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına ait 40'tan fazla iyi durumda gemi tespit etti. Karadeniz Sualtı Arkeolojisi Projesi ekibi, 1.800 metre derinliğindeki deniz dibini taramak için uzaktan kumandalı iki cihaz kullandı. Cihazlardan biri yüksek çözünürlüklü 3D resimler yaparken ikincisi projektörleri, lazer tarayıcıları ve kameraları taşıyarak arazi hakkında bilgi topladı. Ekibin başkanı Prof. Dr. John Adams, “Projemizin temel görevi, gemilerin yattığı yerleri tespit etmek için jeofizik çalışmaları yapmak ve ayrıca Karadeniz'in hikayesini anlatacak verileri toplamak” dedi. Batan gemilerin kaplamalarını inceleyerek iskeletinin resimlerini çeken arkeologlar, oksijen eksikliği nedeniyle, gemilerin iyi korunduğunu kaydetti. Aramalar, Bizans'ı diğer ülkelere bağlayan eski güzergahlara uygun olarak gerçekleştirildi.

“BUNLARI TESPİT ETTİK”
Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Sinop Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Programı Öğretim Görevlisi Rasim Yaşar Tarakçı, bu sayının 40’dan daha fazla olduğunu ve gün yüzüne çıkarılması gerektiğini söyledi. Geçmiş dönemde yaptıkları araştırmalarda bu buluntulara rastladıklarını belirten Tarakçı, bunların yerlerinin belli olduğunu, istenildiği takdirde bunları gün yüzüne çıkarılabileceklerini ifade etti. Tarakçı; “Öncelikle bu çalışmaların bizden istenmesi lazım. Biz bu çalışmaları yapabilecek kapasitedeyiz. Karadeniz’de bir çok gemi var. Bunların içinde Osmanlı gemisi, Selçuklu gemisi ve daha eski gemiler mevcut” dedi. Tarakçı, Kefken açıklarında Peyk sınıfı Sinop Tersanesi yapımı ahşap, buhar makinalı ve pervaneli peyki meselt korvet ya da Fırkateyn sınıfı olabileceği bir batık geminin izine rastladıklarını ve bunları kayıt altına aldıklarını ifade etti.

“BOMBARDIMAN UÇAĞINA RASLADIK”
Tarakçı; “Bunları yeniden icat etmek gerekmiyor.  Yerleri belli. Bunların sadece araştırılıp bulunması lazım. Sinop Limanı çevresinde de 7 bin yıllık bir liman olduğunu kabul edersek yılda 1 gemi batsa çevremizde 7 bin tane gemi var demektir. Bunlar araştırmayla bulunur” diye konuştu.

“4 TANE KİMLİĞİNİ BİLMEDİĞİMİZ GEMİ VAR”
Sinop Üniversitesi olarak geçen sene yaptıkları araştırmalarda derin sularda 4 adet kimliğini belirleyemedikleri batık gemilere rastladıklarını belirten Tarakçı; “Bizim bulduğumuz batıkların içinde hiç bilinmeyen 19. Yüzyıl modern gemileri de var. Biz buraya özel karışımlı gazlarla dalışım yaptık, görüntü aldık. Fakat akıntı nedeniyle çalışmalarımıza ara vermek zorunda kaldık. Geminin ismini, kimliğini bulabilecek her hangi materyale rastlayamadık şuana kadar. Bu materyalleri tespit ettikten sonra onu yayın yapıp dünyaya duyurmayı amaçlıyoruz. Şuanda bizim tespit ettiğimiz derin suda 4 tane kimliğini bilmediğimiz gemi var. Birde 2.dünya savaşından kalma bombardıman uçağı var tespit edebildiğimiz. Bunun Rus savaş uçağı olduğunu zannediyoruz.  Onu da en kısa zamanda görüntüleyip kimliğini net bir şekilde ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.
 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[755 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-10-27]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE