KAZA OLMADAN TEDBİR ALALIM, KURALLARA UYALIM.

Yazdır
Paylaş
Sinop İl Emniyet Müdürlüğü, yaptığı açıklama ile sürücüleri dikkatli araç kullanmaları konusunda uyararak özellikle motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet sürücülerine trafikte kask takmaları için çağrıda bulundu.
KAZA OLMADAN TEDBİR ALALIM, KURALLARA UYALIM.
Sinop Emniyet Müdürlüğü, ülkemizde her yıl binlerce trafik kazasının meydana geldiğini, kazalarda vatandaşların hayatını kaybetmekte ve yaralanmakta olduğunu söyledi. Dünyada ve ülkemizde trafik kazalarının önemli bir kısmına da motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet kazalarının oluşturduğunun altını çizen Emniyet, Dünya sağlık Örgütünün 2015 yılı Yol Güvenliği raporunda dünyada ölümlü trafik kazalarının %49’unu yayalar ile bisiklet ve motosiklet sürücülerinin karıştığı kazaların oluşturduğunu, motosiklet kazalarında ölümlerin büyük bir bölümünün kafaya alınan darbeler sonucunda gerçekleştiği belirtildiğinin önemine değindi.

 

İlimizde ise 2017 yılında ve 2018 yılı içerisinde meydana gelen 164 kazanın 68’ini motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet kazalarının oluşturduğuna vurgu yapan İl Emniyet Müdürlüğü; “Sürücü veya beraberinde seyahat ettiği kişi dış etkenlerle birebir karşı karşıya kalma durumundadır. Bu durumda da en küçük bir hata ya da dikkatsizlik çok kötü sonuçları da beraberinde getirebilmektedir. Vatandaşlarımızın motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet kullanımında güvenlik kurallarına riayet etmeleri kazalarda yaralanma riskinin en asgari seviyeye indirilmesi açısında hayati öneme sahiptir” ifadelerine yer verdi.

Sürücülerin, beraberinde seyahat ettiği kişinin başta kask olmak üzere gerekli ekipmanla trafiğe çıkmaları gerektiğinin altı çizilen açıklamada şu bilgilere yer verildi; “Kask kullanımı muhtemel bir küçük kazada bile büyük yaralanmaların önünü geçer. Ölüm ve ciddi yaralanmaların en önemli nedenlerinden biri kafa yaralanmalarıdır. Çünkü kask kullanılmaması durumunda kafatasının kırılması, yüz veya çene yaralanmaları kazalarda olması muhtemel durumlardandır.

Koruyucu başlıklar sert dış yapılarıyla darbeleri emer ve dağıtır, ciddi kafa yaralanmalarını önler, nesnelerin doğrudan kafayla temasını engeller ve yaralanma riskinin de en aza indirilmesinde etkili olur.

Bununla birlikte koruma başlıklarının etkili olması için belirli standartlara göre üretilmiş olması gereklidir. Trafikte sürücünün güvenliğini sağlayan ve ölüm riskini en az indiren koruma başlığı, gözlük gibi koruyucu ekipmanlar mutlaka kullanılmalıdır.

Vatandaşlarımızın sadece cezai müeyyideden kurtulmak için belirli standartlara göre üretilmemiş ekipmanları kullanması olası kazalarda can güvenliğinin sağlanmasına hiçbir katkısı olmayacaktır.

Aynı zamanda havaların sıcak olmasını ya da trafikte kısa süreli işi olduğu gibi nedenler bahane edilerek kask kullanılmaması kabul edilebilir sebepler değildir. Çünkü kazanın her an olması muhtemeldir. Bu yüzden mutlaka kask ve benzeri güvenlik ekipmanları kullanılmalıdır.

İlimizde de trafik kazalarının en aza indirilmesi için Sinop Emniyet Müdürlüğü olarak, denetim ve kontrollerimiz aralıksız olarak sürdürülmekte, trafik güvenliğinin sağlanması için gerekli bilgilendirmeler ve ikazlar yapılmaktadır.

Karayolları Taşıma Kanununun ilgili maddesine göre, koruma başlığı bulundurulması ve kullanılması zorunludur. Yapılan denetim ve kontrollerde koruma başlığı bulundurmayan ya da kullanmayan, kendi güvenliği ve trafik güvenliğini tehlikeye düşüren, kural ihlali yapan, alkollü olarak trafiğe çıkan, eksik donanım ya da bozuk donanımla seyahat edenler hakkında yasal işlem tatbik edilmektedir.

Unutmayalım ki alacağımız tedbirler ve kurallara riayet etmemiz kazaların en aza indirilmesine katkı sağlayacağı gibi meydana gelebilecek kazalarda ölüm ve yaralanma olaylarının büyük ölçüde önüne geçecektir.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[626 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-07-10]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE