KAZANAN RANT OLMAYACAKTIR

Yazdır
Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Rize İdare Mahkemesince görülen davada reddedilen Artvin – Cerattepe bölgesine kurulmak istenen maden işletmesi ile ilgili konuştu.
KAZANAN RANT OLMAYACAKTIR
Artvin'in Cerattepe bölgesinde 38 hektar alandaki bakır ve açık ocak altın işletme projesi için hazırlanan "ÇED olumlu raporu"nun iptali için açılan ve Rize İdare Mahkemesince görülen dava reddedildi.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, TBMM’de yaptığı konuşmada; “Türkiye'nin en büyük çevre davasında, TBMM Çevre Komisyonu Üyesi olarak Artvin Halkının yanındayız ve yalnız bırakmayacağız” dedi. Artvin’in Kafkasör Yaylası’ndaki Cerattepe’de maden çıkarılması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, "Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu" raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada karar verilmesi ve Rize İdare Mahkemesi ÇED olumlu raporunun iptalini reddetmesi ile ilgili olarak TBMM’de konuşma yaptı.

CERATTEPE’DE KAZANAN RANT OLMAYACAKTIR
Karadeniz, dün TBMM’de yaptığı konuşmasında Artvin Cerattepe konusuna değinerek; “Artvin Cerattepe için 2014 yılında Rize İdare Mahkemesi planlanan maden faaliyetlerinin hayata geçirilmesi, Artvin ilinin sakinleri açısından yaşam alanı olmaktan çıkarır diye iptal kararı aldı. Aynı mahkeme aynı proje için bu kez Cerattepe maden projesini her yönden olumlu bulan skandal bilirkişi raporu kararını esas aldı ve bu kez iptal kararını red etti. Kararın bir yerlerden zorla aldırıldığını düşünüyoruz. Yaşam değerlerimizle birlikte doğa ve çevre değerlerimizi yok etmek isteyenlere karşı daha iyi bir dünyayı tasarlamak için özgürlük, demokrasi, barış ve temiz bir doğa mücadelesinin sürdürme kararındayız. Cerattepe’de kazanan rant olmayacaktır. Cerattepe’de kazanan Artvin halkı olacaktır” ifadelerini kullandı.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[843 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-10-05]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE