KOTRACILIK GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR

Yazdır
Paylaş
Mahkumların özgürlük simgesi günümüzün en önemli el sanatlarından olan Kotracılık Sinop’ta “Bir Usta Bin Usta” Projesi ile gelecek nesillere aktarılmaya çalışılacak.
KOTRACILIK GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR
1940’lı yıllarda Sinop Cezaevi’nde başlayan kotracılık ve gemi modelciliği “Bir Usta Bin Usta” Projesi ile yaşatılmaya çalışılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının teknik danışmanlığında Anadolu Sigorta tarafından yürütülen Bir Usta Bin Usta Projesi kapsamında Sinop’ta “Model Gemi Yapımı Kursu” açıldı. 4,5 ay sürecek olan kursta usta öğretici tarafından kursiyerlere model gemi yapımcılığı sanatının tüm teknik detayları aktarılacak

Kursu başarıyla tamamlayacak olan kursiyerler, Kültür ve Turizm Bakanlığından sertifika alırken, isteyen kursiyerler Türkiye İş Bankası’nın projeye özel olarak hazırladığı mikro krediye başvurma hakkına da sahip olacak.

Sinop Küçük Sanayi Sitesi'nde bir atölyede yapılacak olan ve12 kursiyerin katıldığı Model Gemi Yapımı kursunun açılışı dün gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, kursiyerlere tavsiyelerde bulundu. Kaya; “Bu maketleri yaparken ruhlarınızı vermeniz gerekmektedir. Bu maket başka yerlere gittiğinde baktığınızda  bu maket benim diyebilmelisiniz. Birbirinizin kopyasını yapmaya çalışmayın. Bu şekilde yaptığınız bir maket emin olun sizinle beraber yaşayacaktır. Bu kursu başarıyla tamamlamanızı bizimde sizlerle övünmemizi sağlamanızı dilerim” dedi.

Sinop Kültür ve Turizm Müdür vekili İrfan Göz, ise konuşmasında; “Bu proje bize geldiğinde biz seve seve kabul ettik. Çünkü Sinop’un kültürel zenginliği çok fazla sadece kotra değil. Sinop kültürel anlamda çok zengin bir il tabi ki bu kurs Sinop’a has Sinop’un el emeği göz nuru şekliyle üretilen ve ustalarımızın yanlarında çırak bulmaya zorlandıkları unutulmaya yüz turmuş olan mesleklerden bir tanesi. Bu kurs sadece kurs olmakla kalmıyor neticede unutulmaya yüz tutmuş kültürümüzü gelecek nesillere aktarma açısından da önemlidir diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Usta öğretici Doğan Ülgen de sektörün nitelikli eleman sıkıntısı çektiğini belirterek; “Amacımız Sinop’ta yaklaşık 70 yıla aşkın bir hikayesi olan bu kotracılıkdan gemi modelciliğine bu uğraşı gelecek kuşaklara aktarmak, elemanlar yetiştirmek. Alt yapıda ciddi bir eksikliğimiz var. Yaptığımız iş her geçen gün artıyor. Ciddi talep var. Sinop buna ne yazık ki hepimiz adına söylüyorum bri sektörel boyuta getiremedik. Yani bu bizim öz eleştirimiz. Tabi burada eğitim vermekle birlikte amaç nitelikli üretimde çıkarmak. Çünkü deniz farklı bir sektör. Yani deniz kültürü apayrı bir şey. Yaptığımız modellerin de denize uygunluğu, kalitesi, niteliği bakımından da önemli. Sinop bu konuda bunun marka değer aslında,  marka değerimiz ama daha geliştirmek zorundayız. Bu da tabi insan gücüyle olacak. Umarım bu kurs bu imkanı sağlar” ifadelerine yer verdi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[772 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-04-21]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE