Köylüler diken üstünde

Yazdır
Paylaş
Sinop’un Ayancık İlçesine bağlı Kütük Köyü’nde bir vatandaşın ayı saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi köylülerde tedirginliğe yol açtı. Canlarının tehlikede olduğunu söyleyen köylüler aynı olayın tekrarlanmaması için yetkililerden yardım istedi.
Köylüler diken üstünde

Sinop’un Ayancık İlçesine bağlı Kütük Köyü’ne dadanan ayılar köy sakinlerinin korkulu rüyası olmaya başladı. Daha önce çok sayıda eşeği ve bir ineği telef eden ayılar son olarak bir vatandaşın canına kıydı. Hayvanları toplamak için ormanlık alana giden 66 yaşındaki Hasan Kaya, bir daha geri dönmedi. Uzun süre eve dönmeyen Kaya'nın ailesi köy sakinleri ile birlikte onu aramaya çıktı. Gece saat 02:00 sıralarında köylüler o dehşet manzarayla karşılaştı. Hasan Kaya’nın cesedi ormanlık alanda bulundu. Ayının saldırısına uğrayan Kaya'nın 230 metre sürüklendiği, vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar ve parçalanmalar olduğu görüldü.

Gördükleri manzara karşısında dehşete düştüklerini belirten köy sakinlerinden Muzaffer Kaya, “Kendisi benim öz dayım olur. Gündüz saat 16:00 sıralarında hayvanlarını toplamak için köyden çıkıyor. Geç saatlere kadar gelmeyince diğer köylerden gelen vatandaşlarla birlikte aramaya çıktık. Gece saat iki yada üç gibi cesedini bulduk. Bulduğumuzda çok fena haldeydi. Hep üzeri yırtılmıştı. Her yerinde ayının tırnak izleri vardı. Kaburgasında ve bacağında kırıklar vardı” dedi.

Olayın ardından büyük korku yaşamaya başladıklarını belirten Kaya, “Bu bölgede ayı çok. Belki 15-20 tane var. Eriklerimize, fındıklarımıza hep zarar veriyor. Meyve alma şansımız yok. Nerden ne zaman karşımıza çıkacak diye diken üstündeyiz. Evden çıkmaya korkuyoruz. Meyveden geçtik can güvenliğimiz yok artık” diye konuştu.

Köylerinin en büyük sorununun ayılar olduğunu ifade eden Aydın Akyüz ise, “Bizler devletimizden buna bir çare bulmasını istiyoruz. Halk tedirgin. Komşular birbirine gidemiyor. Malımız, canımız çok tehlikede. Devletimizden biz buna el koymasını istiyoruz. Kiraz vakti kiraz yiyemiyoruz, elma vakti elma yiyemiyoruz. Çok mağduruz. Devlet büyüklerimiz acilen buna el atması lazım” dedi.

Ayıyla karşı karşıya geldiğini ve canını zor kurtardığını belirten Akyüz, “15 gün öncede benle karşı karşıya geldi. Bende traktör vardı, kurtuldum. Ama 1 kilometre beni kovaladı” dedi.

Zaman zaman evlerinin önüne kadar gelen ayılar nedeniyle tedirgin olduklarını belirten Cemil Akyüz de bir çok kez ayıyı gördüğünü söyledi. Akyüz, “Ayıyı ben 10 defa belki 20 defa gördüm. Benim kapımın önünden un çuvalımı aldı götürdü bu hayvan. Bunu çok samimi söylüyorum ya. Biz otu yığdık üst katın kapısına, sabah geldik ot alt katta” dedi.

Yöre olarak doğayı ve hayvanları sevdiklerini belirten Akyüz, ayıların artık can alacak duruma geldiğini ve devletin buna bir yol bulması gerektiğini söyledi. Yetkililere çağrıda bulunan Akyüz, “Acımız büyük. Hasan Kaya abimizi feci bir şekilde kaybettik. Bu böyle gitmez. Daha canlar yanmadan acilen bir doğru yol bulunmalı. Korumaya mı alacaklar ya da sınırlı bir müdahale hakkı mı tanıyacaklar artık bilemem ama bir çözüm yolu bulunmalı” diyerek yetkililerden yardım istedi.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[1144 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-08-03]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
İhale ilanı
E-GAZETE