'KRUVAZİYER TURİZMİ YİNE CANLANACAK'

Yazdır
Paylaş
İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, 2020 yılında Sinop’a çok sayıda kruvaziyer gemisi beklediklerini söyledi. Tosun, “Sinop, bu sektörde eski canlı günlerine geri dönecek” dedi.
'KRUVAZİYER TURİZMİ YİNE CANLANACAK'

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, Dünyada yeni nesil turizm olarak nitelendirilen kruvaziyerde Sinop’un eski canlı günlerine geri döneceğini söyledi. 31 Ocak-03 Şubat tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Kongre Merkezinde düzenlenen turizm sektörünün en büyük fuarlarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) Sinop’un büyük ilgi gördüğünü ifade eden Tosun, fuarda birçok cruise operatörleriyle görüşmeler yaptıklarını söyledi.

 

 

 

KRUVAZİYER GEMİ TRAFİĞİ ARTACAK
2014'te 37 geminin geldiği Sinop'ta kruvaziyer turizminin arttırılması için EMITT fuarında girişimlerde bulunduklarını belirten Tosun, “Fuar bizim açımızdan çok güzel geçti. Sinop’a özellikle bir ilgi vardı. Özellikle fuarda kruvaziyer acenteleri ile görüşmelerimiz oldu. Bu sektörü canlandırmak için, eskisi gibi Sinop’a bu gemileri getirmek için çabalarımız oldu. Görüşmeler oldukça verimli geçti. 2020 yılında bu kruvaziyer gemi trafiği bölgemizde hareketlenecek” dedi.

2020 YILINDA ÇOK FAZLA GEMİ BEKLİYORUZ
Sinop'a 2014 yılında 37 kruvaziyer geldiğini, takip eden yıllarda ise sayının Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan gelişmeler nedeniyle giderek azaldığını ve bu sektörde gerileme yaşandığını ifade eden Tosun, “2020 yılında bu gemileri tekrar limanımızda göreceğiz. Karadeniz’de büyük bir potansiyel var. Karadeniz’in cruise turizmine tekrar açılacağını söyleyebiliriz. Bizim stratejik olarak özelliğimiz Batum- Samsun 620 mil, biz 310 mil de bulunuyoruz. Yani İstanbul-Sinop 310 mil, Sinop-Batum yine 310 mil. Bu şu demek. Cruize gemilerinin en büyük özelliği gece yolculuk yapmalarıdır. Gece hareket ederler, sabah bir limanda uyanırlar. İstanbul’dan akşam hareket eden bir cruise gemisi, sabah bizim limanımızda olacak. Bizim limanımızdan da akşam hareket eden gemi ise sabah Batum limanında olacak. Yani biz Karadeniz olarak cruise trafiğinin çok önemli stratejik noktasında bulunuyoruz. Belki limanımız çok gelişmiş bir liman değil ama doğal güzellikleri ve kültür varlıkları sebebiyle cruise turizmine cazip gelmekteyiz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Sinop bu sektörde de tekrar adından söz ettirecek” diye konuştu.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[687 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2019-02-09]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
İhale ilanı
E-GAZETE