LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI

Yazdır
Paylaş
Sinop Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, geleneksel kültürü ve sanatı yaşatmak, biyoçeşitlilik ve kırsal turizm hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" kapsamında etkinlikler düzenlendi.
LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI
24-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen Lider çocuk tarım kampına Merkez Lala İlkokulunda 4. Sınıfta okuyan 22 öğrenci ile birlikte sınıf öğretmenleri katıldı.

KIRSAL TURİZMİN ÖNEMİ ANLATILDI
Kampın birinci günü öğrencilere İl Müdürlüğü toplantı salonunda kırsal turizm ve önemi hakkında sunum yapıldı. Sonrasında kurumumuz bünyesinde faaliyet gösteren Toprak Analiz Laboratuvar gezilerek öğrencilere toprağın ve toprak analizinin önemi anlatıldı. Ardından teknik gezi kapsamında merkez ilçede bulunan süs bitkileri serası, çeltik tarlaları, sanayi bölgesinde bulunan yemek fabrikası ve Gerze İlçesi Yaykıl Köyü’nde bulunan alabalık işletmesi ziyaret edilerek öğrencilere tarımsal işletmeler hakkında bilgi verildi.

“YENİLEBİLİR YABANİ BİTKİ TÜRLERİ” KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİLER
Etkinliğin ikinci gününde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne ait Gençlik Merkezi ve kapalı yüzme havuzu öğrencilere gezdirildi. Ardından merkez ilçesine bağlı Dibekli Köyünde bulunan yumurta tavukçuluğu işletmesi gezildi. Sonrasında İl Müdürlüğü’nde hizmet veren şubeler ziyaret edilerek çalışma konuları hakkında bilgi verilirken öğrencilere çiçek ve kavun-karpuz tohumları ile birlikte petunya çiçeği hediye edildi. İl Müdürlüğü toplantı salonunda “Yenilebilir Yabani Bitki Türleri” konusunda bilgi verildi. Öğlen yemeğinin ardından çeltik paketleme fabrikası gezildi. Etkinliğin son gününde öğrencilere ilimiz el sanatları için oldukça önemli bir yeri olan model gemi maketçiliği konusunda faaliyet gösteren kotra mağazaları gezdirildi.

ŞAPKA ÇANTA VE T-SHIRT HEDİYE EDİLDİ
Ardından toplantı salonunda, 2017 yılının “Kalkınma için Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı” olarak ilan edilmesi sebebiyle “İlimizde Kırsal Turizm” konulu sunum yapıldı ve öğrencilerden “Ülkemizde Kırsal Turizm” konulu bir sayfalık kompozisyon yazmaları istendi. Aynı gün Akliman Mesire alanında öğrenciler ile birlikte öğlen yemeği yenerek kampa katılım sağlayan öğrencilere İl Müdür Vekili Sezai Aydın tarafından şapka, çanta, t-shirt, kitap gibi hediyeler verildi. Sonrasında sanayi sitesinde bulunan kotra yapım atölyesi ziyaret edildi.

Kamp sonrasında İl Müdür Vekilimiz Sezai Aydın, kampa katılan öğrencilere katılım belgesi vererek etkinliğe katılan sevgili öğrencilere, saygıdeğer öğretmenlerine ve bu etkinliğin organizasyonunu Müdürlük personellerine teşekkür etti.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[614 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-05-30]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE