LYS’DE ERFELEK DAMGASI

Yazdır
Paylaş
2016 yılında yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’nda Erfelek ilçesi Sinop Merkez dahil bütün ilçeleri geride bırakarak en yüksek puan ortalamasını tutturdu. İlçede 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonunda mezun olan 44 öğrenciden 31'i üniversitelere yerleşirken bu öğrencilerden 14'ü ise 4 yıllık fakültelerde öğrenim görme hakkı kazandı.
LYS’DE ERFELEK DAMGASI
Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirilen LYS sınavları ile öğrenciler, hedefledikleri üniversite ve fakülteler için tercih yapıp birçoğu bu lisans programlarına yerleştirildi. Tüm Türkiye’de yaşanan LYS heyecanı ilimizde de yaşandı. Son yapılan sınavlarda en yüksek puan ortalamasını Sinop’un Erfelek ilçesi elde etti. 2016 yılı LYS ilçeler puan istatistiklerine göre en yüksek puan ortalamasını Erfelek ilçesinin tutturması dikkatlerden kaçmadı.

45 ÖĞRENCİDEN 31’İ ÜNİVERSİTE’YE YERLEŞTİ
Erfelek’te Şehit Özkan Çelikkaya Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Anadolu Lisesi 2016 LYS’de yakaladığı başarı ile Sinop Merkez, Saraydüzü, Gerze, Ayancık, Durağan, Boyabat ve Türkeli’yi geride bıraktı. Son yapılan LYS ile 44 öğrenciden 31’i üniversitelerin yüksek öğretim programlarına yerleştiler. 2016 yılı puan ortalamasında 277,140 gibi bir rakam yakalayan ilçe, 2016 yılı LYS sınavları sonunda Türkçe-Matematik ve Sosyal puan ortalaması ile il birincisi oldu. İlçe, yakaladığı bu ortalama ile 2013 yılından bu yana yükselen bir grafikle Sinop ortalamasına ciddi katkıda bulundu.

ÖĞRENCİLERİN MORAL VE MOTİVASYONLARI YÜKSEK TUTULDU
Yakalanan bu başarı ile ilgili olarak açıklamada bulunan Okul Aile Birliği Başkanı Yalçın Yaşayancan, bu başarının bir tesadüf olmadığını, sınavlara kadar rehber öğretmenler eşliğinde sık sık deneme sınavları yapıldığını belirterek; “Öğrencilerimize ülke genelinde yapılan deneme sınavlarından 8 adet yapılmış, öğrencilerle sık sık rehberlik servisi ile toplantılar düzenlenmiş, gerek ders çalışmada dikkat edilecek hususlarla ilgili gerek soru çözme teknikleri ile ilgili grup rehberlikleri yapılmış, öğrencilerin moral ve motivasyonları yüksek tutulmuştur. Yine tercih döneminde öğrencilerle tek tek görüşülerek doğru tercih yapmaları sağlanmıştır” dedi.

MUSA CAN’A DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Yaşayancan, bu başarıda emeği geçen okul öğretmenlerine ve üniversitelere yerleşen öğrencilerden maddi durumu iyi olmayanlara burs vererek yardımda bulunan Erfelekli iş adamı Musa Can’a teşekkürlerini sunarak; “Bu durum okulumuz öğrencileri için büyük bir destektir. Bu destekleri nedeniyle sayın Musa Can'a Erfelek ilçesi ve öğrencilerimiz adına teşekkürü bir borç biliyoruz” şeklinde konuştu.

ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSELERİ İÇİNDE TÜRKİYE 14.CÜSÜ OLDU
İlçenin LYS birinciliğinin okulu öğretmenleri ve Erfelek halkı arasında büyük bir sevinçle karşılandığını diye getiren Yalçın Yaşayancan; “Bu daha güzel başarılar içinde motivasyon kaynağı oluşturmuştur. Okulumuz 2014/2015 Eğitim Öğretim yılı sonunda YGS puan ortalamaları sonunda Çok Programlı Anadolu Liseleri içinde Türkiye 14. sü olmuştur. Bu başarının bu yıl daha da iyi olacağım bekliyoruz. Bu başarı devam ettiği süreçte ortaokulu bitiren başarılı öğrenciler de başka okulları tercih etmeyerek, Erfelek'te kalacaklardır Bir ülkenin geleceği Gençlerde, gençlerin geleceği ise kaliteli ve nitelikli Milli Eğitimdedir” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Haber: Emrah GÜNEY

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[812 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-10-14]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE