Mahkemeden yurt şikayetine ‘red’ kararı

Yazdır
Paylaş
Sinop’a yapılan tartışmalı Seyyid İbrahim Bilal Öğrenci Yurdu ile ilgili Hakan Akıncı isimli vatandaş, Sinop Cumhuriyet Başsavcılığı’na “devletin zarara uğratıldığı” yönünde şikayette bulunmuş, mahkeme "kovuşturmaya gerek yoktur" kararı vermişti. Üst mahkemeye müracaat ederek bu karara itiraz eden Akıncı’ya, ‘ihbar edenin mağdur ve suçtan zarar gören sıfatı bulunmaması nedeniyle’ itiraz hakkının olmadığı cevabı verildi.
Mahkemeden yurt şikayetine ‘red’ kararı
Sinop'ta yaklaşık 140 milyon TL’ye kamulaştırıldığı iddia edilen Seyyid İbrahim Bilal Öğrenci Yurdu, Sinop kamuoyunun gündeminden düşmüyor. CHP ve İYİ Parti Sinop İl Başkanları da konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, Sinop Valiliğinden yazılı bilgi isteminde bulunmuş ayrıca İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu en yetkili kişiye, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na sormuştu. Sinop’ta Hakan Akıncı isimli vatandaş da bu yurt binası ile ilgili olarak Sinop Cumhuriyet Savcılığı’na devletin zarara uğratıldığı iddiası ile şikayette bulunmuştu. Akıncı’nın şikâyetine mahkeme "kovuşturmaya gerek yoktur" kararı vermişti. Durumu üst mahkemeye taşıyan Akıncı, karara itiraz etti. Üst mahkeme de Akıncı’nın itirazına “İhbar edenin mağdur ve suçtan zarar gören sıfatı bulunmaması nedeniyle itiraz hakkı bulunmadığından reddine” kararını verdi. Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın avukatı da mahkemeye her hangi bir kamu zararı oluşmadığı görüşünü bildirdi. Kamuyu zarara uğratan Gençlik ve Spor Bakanlığı iken, bakanlığın avukatının beyanı ile “kamu zararı yoktur” denmiştir

Konuyu HSK’ya taşıyan Hakan Akıncı, “Özel bir girişimci tarafından yapılan, duyumlarımıza göre 65 milyona mal olan ve KYK Kredi Yurtlar Kurumuna kiraya verilen Seyyid İbrahim Bilal Öğrenci Yurdu nasıl oluyor da 140 milyona satın alınarak kamulaştırılıyor?. Bilirkişi raporu ve iş karşılığı ödenen vergi kayıtlarında söz konusu yurdun maliyeti daha net anlaşılıyor. Savcılığın resen kovuşturma açması gerekirken, şikayetimin dahi üstün körü değerlendirtilmiş olduğunu gördüm. Hatta ve hatta, savcılık makamının kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı elime ulaşmadan, söz konusu karar yerel bir gazete haber dahi yapılmıştır. Haber çıktısı ilişikte sunulmuştur. Bu olayda savcılığın olayı ne kadar ciddiye aldığı konusunda şahsımı şüpheye düşürmüştür” dedi.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[375 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2022-04-20]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE