Milli Bilişim Mücadelesi Sinop’tan Başladı

Yazdır
Paylaş
Sinop’ta ‘Pardus Eğitim Çalıştayı’ düzenlendi. Çalıştayda konuşan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürü Tamer Yurtseven, Samsun’dan milli mücadelemiz başladı . Biz bilişim anlamındaki milli mücadelemizi de Sinop’tan başlatmak için Sinop Uzaktan Eğitim Merkezi’nden milli işletim sistemi Pardus’a geçiş çalışması başlattık” dedi.
Milli Bilişim Mücadelesi Sinop’tan Başladı
Dün Sinop Uzaktan Eğitim Merkezinde ‘Pardus Eğitim Çalıştayı’ düzenledi. Programa İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, Müdür Yardımcısı Davut Kaya, Bilgi İşlem Şube Müdürü Tamer Yurtseven, Sinop Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Yüksel Sandalcı, akademisyenler, proje ortakları ve çok sayıda bilgisayar öğretmeni katıldı. Programda konuşan l Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürü Tamer Yurtseven, Sinop’ta kademeli olarak milli işletim sistemi olan “Pardus”a geçmeyi hedeflediklerini söyledi. Milli işletim sistemi “Pardus”a geçme konusunda yaptıkları ve yapmayı planladıkları çalışmalardan bahseden Yurtseven, “Bizim buradaki projedeki asıl amacımız milli işletim sistemimiz olan Pardus’u Milli Eğitim Bakanlığı sistemlerine kurmak. Bizim projemiz şu: Sinop’ta bulunan yaklaşık 500 bin lira maliyeti olan Uzaktan Eğitim Merkezini bir Pardus eğitim merkezine dönüştürmek. Öğretmenlerimize Pardus eğitimi vereceğiz. Buradaki amaç, kurumlarımızı ve ülkeyi bu konuda bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak. Yaptığımız eğitimler sonrasında burası bir Pardus eğitim merkezi haline dönüşecek. Sinop Milli Eğitim temel eğitim kurumları başta olmak üzere milli işletim sistemine geçmek. Hazır kurulu olan sistemi Pardus işletim sistemi ile beraber okullarımıza sunup temel eğitim kurumlarımızdan başlayarak kademeli olarak milli işletim sistemimiz olan Pardus’a geçmek. Bunun hem virüs anlamında hem güvenlik anlamında oldukça büyük artıları olacak. Milli ekonomiye oldukça büyük katkıları olacak” dedi.

Yurtseven, “Samsun 19 Mayıs Üniversitemiz BETÖ  Bölüm Başkanımız, Sinop Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı,  Türkiye Gençlik Vakfı Sinop İl Temsilciliği ve Ada Anaokuluyla yaptığımız projemiz vardı. Samsun’dan milli mücadelemiz başladı . Biz bilişim anlamındaki milli mücadelemizi de Sinop’tan başlatmak için Sinop Uzaktan Eğitim Merkezi’nden milli işletim sistemi Pardus’a geçiş çalışması başlattık. Bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığı’nın MEBBİS  ve E-Okul uygulamaları zaten çalışıyordu. DYS’de son günlerde bir güncelleme yapıldı. Ondaki güvenlik ayarlarını da yaparak şuna da biz Milli Eğitim Bakanlığı üzerinde Pardus İşletim sistemiyle bütün sistemleri çalıştırtabiliyoruz. Doküman yönetim sisteminde  bile alış veriş yapabiliyoruz. Milli bir yazılım, ücretiz bir yazlım. Ülkemizin milli kaynaklarına da daha kullanılabilir hale getirmek için uyguladığımız bir çalıştay oldu” diye konuştu.

Pardus’u kullandıklarını ve memnun olduklarını dile getiren  Türkiye Gençlik Vakfı Sinop İl Temsilcisi Fatih Özcan; “Türkiye Gençlik Vakfı olarak milli olan her şeyi destekliyoruz ve bundan sonra da destekleyeceğimizi beyan ediyoruz. Çünkü bir milleti millet yapan şey yerli ve milli duruşudur. Dışardan dış kaynaklı bir ton şey gelebilir ülkeye. Ama yerli ve milli ürünler ve kaynakları biz kullandığımız sürece geleceğe, gelecek nesillere daha güzel daha iyi bir ülke bırakacağımıza inanıyorum” diyerek projeye verdiklerini söyledi.

Pardus’u kullanan diğer bir kurum olan Ada anaokulu Müdürü Kenan Köylü de, ““Biz de bu çalıştayda yürütücü okul olarak bulunuyoruz. Ve bir haftadır okulumuzun hem idari bölümünde hem öğretmenlerimizle birlikte Pardus’u kullanıyoruz. Her hangi bir sıkıntı yada problem yaşamadık. Daha da geliştirilmesi için programın işletim sisteminin elimizden gelen tüm katkıları sunmaya hazırız.” Dedi.

Proje ile Sinop’taki temel eğitim kurumlarında PARDUS’un kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[255 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-03-24]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE