MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS KONUŞULDU

Yazdır
Paylaş
Sinop'ta, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İl Temsilciliği tarafından "PARDUS Göç Projesi" Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya katılan TÜBİTAK Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin Bucak, Sinop’taki eğitim kurumlarının Pardus’a geçmesi yönündeki çalışmalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.
MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS KONUŞULDU
Sinop’ta dün "PARDUS Göç Projesi" Çalıştayı düzenlendi. Uzaktan Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen çalıştayda konuşan, TÜBİTAK Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin Bucak, PARDUS'un bir milli işletim sistemi olduğunu söyledi.

TÜBİTAK'ın bu projeyi desteklendiğini hatırlatan Bucak, PARDUS işletim sisteminin tam olarak devreye girmesiyle ülke ekonomisine önemli kazanç sağlanacağını vurguladı.

Çalışmaların 2012'den bu yana sürdürüldüğüne dikkati çeken Bucak; “ Diğer işletim sistemleriyle kıyaslandığında PARDUS'un tamamen açık kaynak ve güvenli bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. PARDUS şu anda birçok kurumda kullanılıyor. Milli Savunma Bakanlığına bağlı askerlik şubelerinin tamamında PARDUS kullanılıyor. Dolayısıyla hem askeri kanatta hem de Bilim Sanayi Bakanlığı nezdinde görüşmelerimiz devam ediyor."

Bucak, konuşmasının ardından katılımcılara proje hakkında bilgiler verdi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[285 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-04-19]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE