MÜLAKAT İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Yazdır
Paylaş
AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, TBMM’de sözleşmeli öğretmenlik alımı hakkında ortaya atılan iddialara cevap verdi. Maviş, bir öğretmenin özgüveninin, iletişim beceresini test etmenin en geçerli yolunun mülakat olduğunu, bu yüzden mülakat yönteminin eleştirilmesini doğru bulmadığını vurguladı.
MÜLAKAT İDDİALARINA CEVAP VERDİ
AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Sinop Milletvekili Nazım Maviş TBMM Genel Kurulunda sözleşmeli öğretmenlik sözlü mülakat yönteminin araştırılması hakkında verilen CHP Grup önerisi aleyhinde AK Parti Grubu adına konuşma yaptı.

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, mülakatla işe alımların siyasi ve ideolojik öğretmen alımlarına yol açacağını iddia etti.  Usluer, mülakatlarda adaylara yöneltilen bazı soruları okuyarak, soruların seçiminin bile siyasi davranıldığının kanıtı olduğunu savundu.

Bunun üzerine AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, TBMM kürsüsünde konuşma yaparak mülakatta sorulduğu iddia edilen sorulara ilişkin ortaya çıkarılan tartışmaya açıklık getirdi. Maviş, konuşmasında,  kalkınmada birinci öncelikli illerde öğretmenlerin görev yerlerinde sabit olarak kalması için sözleşmeli öğretmenliği gündeme getirdiklerini söyledi.
Mülakat uygulamasının sıkça tartışıldığını ifade eden Maviş, bir öğretmenin özgüveninin, iletişim beceresini test etmenin en geçerli yolunun mülakat olduğunu, bu yüzden mülakat yönteminin eleştirilmesini doğru bulmadığını vurguladı.
Maviş, mülakatlardaki soruların bilim adamları, redaksiyon kurulu, uzmanlar tarafından hazırlandığını, soruların bilimsel süzgeçten geçirilerek, dil, anlatım, ifade açısından redaksiyon yapılarak mülakat komisyonlarına gönderildiğini anlattı.
AK Parti’li Maviş, hazırlanan sorular dışında mülakatta başka bir soru sorulduğuna dair somut bir bilgi, belge bulunması halinde bu konunun araştırılmasına, sorumlular hakkında soruşturma açılmasına destek vereceklerini belirtti. Maviş, "Bahse konu soruların hiçbirinin sorulduğuna dair bulguya rastlamadık." dedi.

Maviş; “Mülakatlarda sorulan sorular bellidir, açıktır. Sayın bakanımız bununla ilgili açıklamaları açık ve net bir şekilde yapmıştır.  Bahse konu olan sorular bizim de kabul edebileceğimiz sorular değildir.  Hiçbir ayrımcılığa ne mezhep,  ne etnik ayrımcılığa, ne de insanların dini inançları üzerinden, yaşam biçimleri üzerinden ayrımcılığa bu meclisin içerisinde hiçbir milletvekilimizin olumlu bakacağına ihtimal vermiyorum” diye konuştu.

Ayrıca Maviş, HDP’li hatibin sorulduğunu iddia ettiği Kürtçe Ezan sorusu üzerinden konuyu başka bir mecraya taşımasını eleştirerek, “bu millet ezanın aslı gibi okunabilmesi için Türküyle Kürdüyle büyük bir demokratik mücadele vermiştir. Buradan ben o arkadaşıma şunu söylüyorum. Sen Diyarbakır’a git, Batman’a git, Siirt’te git, Şırnak’ın Meydanında, Diyarbakır’ın Meydanında Kürtçe ezan istiyorum diye meydanlarda konuş bakalım. Bu halk sana Kürtçe ezanın cevabını nasıl veriyor. Dolayısıyla buradan böyle bir konunun üzerinden Kürtçe Ezan Polemiği yaratmaya çalışmak ve bu milletin temel değerleriyle örtüşmeyecek bir şekilde, kaldı ki kendi uzmanlık alanıyla ilgisi olmayan bir konuyu meclis kürsüsüne taşımasını da açıkçası yadırgadım” ifadelerine yer verdi.

CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[667 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-10-07]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE