REKTÖR SEÇİMİNE YÖK MÜ KARIŞTI?

Yazdır
Paylaş
Sinop Üniversitesi'nde 7 Temmuz Salı günü yapılacak olan seçimler için adaylar son kozlarını oynamak için yoğun tempoda çalışmalarını sürdürürken, 08.11.2012 tarihinde Bakanlar Kurulu kontenjanından Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine atanan Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu'nun, Sinop Üniversitesi rektör adaylarından İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Dalgın'a destek vermek üzere Üniversitede çalışmalar yapması kafaları karıştırdı.
REKTÖR SEÇİMİNE YÖK MÜ KARIŞTI?
Bilindiği gibi Sinop Üniversitesi'nde şimdiki rektör Prof. Dr. Recep Bircan, Prof. Dr. Kâmil Demirci, Prof. Dr. Nihat Dalgın, Prof. Dr. Sedat Karayücel rektörlük için adaylıklarını açıklamışlardı. Seçime çok az bir zaman kala YÖK üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu'nun seçim çalışmalarında taraf olarak katılması büyük tepkilere yol açıyor. YÖK üyesi Hatipoğlu'nun seçimleri etkileme çabalarının etik ve hukuki olmadığını ileri süren öğretim üyeleri, "Bilindiği üzere rektör adayı seçimleri gizli oyla yapılıyor. Oy veren öğretim üyeleri oy pusulasına yalnız bir isim yazabiliyor. Birinci toplantıda öğretim üyelerinin en az yarısının hazır olması aranıyor. Çoğunluk sağlanamadığı taktirde toplantı kırk sekiz saat erteleniyor ve çoğunluk aranmaksızın seçim yapılıyor. Geçerli oylara göre en çok oy alan altı kişi aday olarak seçilmiş sayılıyor. Öğretim üyeleri (yard. doç, doç ve prof) ilk 6'yı seçiyor, YÖK'e gönderiyor, YÖK te aday sayısını 3'e indirip Cumhurbaşkanına gönderiyor.  Adayların eşit oy almaları halinde öncelik sırası kura çekilmek suretiyle belirleniyor. Seçim sonucu bir tutanakla tespit edilerek, tutanak ve aday olarak belirlenen altı kişinin özgeçmişleri rektör tarafından Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na gönderiliyor. YÖK de sıralama yaparak Cumhurbaşkanı'na sunuyor. Hatipoğlu’nun bu tutumuyla YÖK yönetiminin ve Cumhurbaşkanımızın tercihlerini baypas etmeye, yönlendirmeye ve yanıltmaya yönelik bir çağrı da yapılmaktadır.  Bu durum YÖK’ün adil ve tarafsızlığının tartışılır olduğuna yönelik bir ani atak olduğu aşikâr bir durum olarak algılanmaktadır. Bu durum bir rezalettir" hatırlatmasında bulunuyor.

YÖK'ün en yüksek oyu alan 3 ismi Cumhurbaşkanı'na bildirmesi gerçeğinden yola çıkan YÖK üyesi Hatipoğlu'nun bu nedenle kendisi gibi bir ilahiyatçıyı İlahiyat Fakültesi Dekanını seçimde destekleyerek YÖK'e gidecek ilk 3 isim arasına sokmaya çalıştığı ileri sürülüyor. Dalgın'ın YÖK'ten de birinci isim olarak Cumhurbaşkanı'na sunulabilme çabalarına dikkat çekiliyor. Yüksek Öğretim Kurulu Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu’nun, seçimlere sayılı günler kala Kütahya’da da aynı girişimlerde bulunduğuna da işaret edilerek “Bu nasıl YÖK üyesi?” sorusu akıllara takılıyor.

Haber Merkezi

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[3617 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2015-07-05]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE