SAFRANBOLU RAKİBİMİZ DEĞİL!

Yazdır
Paylaş
Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, ilçenin turizm bakımından oldukça zengin olduğunu belirterek, “Benim şu iddiam var. Boyabat’ın rakibi artık Safranbolu değil” dedi.
SAFRANBOLU RAKİBİMİZ DEĞİL!
Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, Boyabat’ın turizmde önünün çok açık olduğunu belirtirken, bu hedefe ulaşılabilmesi için gerekli adımları attıklarını belirtti.  “Boyabat daha iyi yerlere gelmek istiyorsa, her anlamda elinde müthiş bir hazineye sahip olduğunu bilmesi, kıymetini bilip değerlendirmesi gerekiyor” diyen Başkan Çakıcı, “Biz göreve geldiğimizde bunun çalışmasını yaptık. Kısa, orta ve uzun vadeli planlar yaptık. İlk olarak Boyabat’a bir isim koyalım dedik.  Boyabat, 28 tuğla fabrikasıyla bir sanayi şehri olamayacağına, yaklaşık 2 bine yakın üniversite öğrencisiyle eğitim şehri olamayacağına, 25 bin ton pirinç üretimiyle tarım şehri olamayacağına kanaat getirerek,  Boyabat’ın tabiri caizse çeyiz sandığında çok zengin değerleri olduğunu biz Boyabatlılar biliyorduk. Bu anlamda Boyabat’ı Kültür ve turizm şehri yapalım dedik.  Artık Boyabat’ı kültür ve turizm şehri diye adlandırdık. Turizm şehrinin yanında sanayi, tarım ve eğitim şehri olur dedik. Turizmin bunların tamamını tetikleyecektir” dedi.


“TÜRKİYE’DE ÇOĞU YERE NASİP OLMAYAN ZENGİNLİKLERİMİZ VAR”
Boyabat’ta çoğu kentte olmayan değerlerin varolduğunu dile getiren Çakıcı, “Kültür ve turizm denince önce turizmi ayaklandırmak ve hayata geçirmek için Boyabat’ın tarihi değerlerini gün ışığına çıkarmamız gerekiyor. Bunun içinde Türkiye’de çoğu yere nasip olmayan zenginliklerimiz, tarihi evlerimiz, tarihi çarşımız ve kalemiz var.  Bugün Safranbolu’da, Beypazarı’nda, Göynük’te tarihi çarşı ve tarihi evler var fakat,  hiçbir yerde bu kadar güzel bir kalesi yok. Bu kadar güzel bir kalenin yanında da iki kale ayrılmış ve içinden geçen bir çay yok. İşte bu anlamda bunları da değerlendirerek Boyabat’ı kültür ve turizm şehri olsun dedik.  Bu anlamda Boyabat’ımızın Çankırı ve Kastamonu’dan fonksiyonu daha zengin olan bir kültür merkezi şuan inşaat halinde” diye konuştu.

“BOYABAT’IMIZI BİR TURİZM ŞEHRİ OLARAK HAZIRLAYACAĞIZ”
“Çeyiz sandığımız dediğimiz tarihi evlerimizle ilgili envanter çalışmalarımız yaptık” diyen Çakıcı, “Çok yakın bir zamanda inşallah proje ihalesine çıkaracağız. Bütün tescilli binalarımızın bulunduğu yerlerdeki sokak sağlamlaştırılmaları olsun, restorasyonları olsun hepsini inşallah ihale edeceğiz. Yaklaşık bunların bir yıl süreceğine inanıyorum. Yavaş yavaş bunların restorasyonuna gireceğiz. İnşallah 2023 yılına Boyabat’ımızı bir turizm şehri olarak hazırlayacağız” şeklinde konuştu.

“BOYABAT AYNI ZAMANDA TİCARET MERKEZİ”
Boyabat’ın rakibinin artık Safranbolu olmadığını kaydeden Çakıcı; “Bunu özellikle belirtmek istiyorum.  Çünkü Boyabat kültürel değerleri ile çok zengin bir ilçe.  Bir o kadar da zengin ve verimlidir bu topraklar. Çünkü 800 yıldır bir panayır geleneği var. 800 yıldır da kurulan bir pazarı var. Karacaviran(Karacaören) civarlarında bir Pazar kuruluyor. Bolu’dan, Amasya’dan ve Tokat’a kadar varan yerlerden buraya gelenler olurdu. Boyabat kuzeydeki İpek kuzeydeki İpek Yolunun en son merkezidir.  Bu yönüyle de bir ticaret merkezi oluyor. Bu yönüyle o zamandan bu yana bu topraklarda pirinç ve çeltik ekiliyor. Ve Osmanlı Sarayının da pirinci Boyabat’tan gidiyor. Yani bu topraklar çok veremli topraklardır. O bakımdan insanları da çok çalışkan ve cömerttir” sözlerini kaydetti.

“BOYABAT’A BİR DE SEYİR TERASINDAN BAKIN”
İlçedeki Erenlik Tepesine seyir terası yapacaklarının müjdesini de veren başkan Çakıcı, “Yıllar önce Cemal Ekiz başkanımız Erenlik Tepesini çok güzel yapmıştı ve Boyabatlılara armağan etmişti. Bizde yeni 2023 ruhuyla beraber bu Erenlik parkımızı biraz daha restore ederek, saat kulesini de oradan kaldırarak 30 metre yükseklikte bir seyir terası yapmayı planlıyoruz. Boyabat’ın bütün gökyüzüyle birleştiği yerin tamamını görebilecek şekilde 15. metresinde de çok güzel bir kafeteryayla beraber oraya da gözlem merkeziyle beraber anlam katmış olacağız” dedi.

MEYDAN PROJESİNE BAŞLANDI

10 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak ve yaklaşık 12 milyon Türk Lirasına mal olacak olan “Asrın projesi” olarak adlandırılan “Meydan Projesi” çalışmalarının da başladığını belirten başkan Çakıcı, projenin tamamlanması ile birlikte bölgenin yeni bir sosyal alana kavuşacağını ifade etti. Çakıcı, eski otogar mevkinde 10 bin metrekarelik alanda kurulacak meydanda, hükümet konağı, belediye hizmet binası, kamu kurumları, bankalar, sosyal donatı alanları ve dinlenme alanlarının yanı sıra bölge halkının otopark ihtiyacını karşılayacak 400 araçlık kapalı otoparkın olacağını söyledi.

OLMAYANI YAPIYORUZ
Dünyada şehirlerin meydanları ile tanındığını, "Boyabat'ın bu eksiğini tamamlamaya çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Çakıcı, "Boyabat'ta bir kent meydanımız yok. Bu eksikliği tamamlamak için yola çıktık. Var olanı değil, olmayanı yapıyoruz" dedi.

ŞEHİR İNSANIN AYNASIDIR, İNSAN DA ŞEHRİN AYNASIDIR
Başkan Çakıcı, sözlerini şöyle sürdürdü, "Şehri inşa ederken kendimizin de o şehrin bir parçası olduğunu unutmayacağız. Şehirler biçim değiştiriyor, değişim insanı da biçimlendiriyor. Bizler
de bu değişimden nasipleniyoruz. Şehirlerimiz nasılsa, bizler de öyle oluruz. Boyabat insanın fedakarlığını, güler yüzlülüğünü, toprak gibi verimli olmasını şehre yansıtmanın, şehirle buluşturmanın mücadelesini veriyoruz. İstiyoruz ki insanımız şehriyle gurur duysun.

YOL ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM
 "Kalbimize halka ve Hakk'a hizmet aşkını tutkusunu veren Allah’a hamd ediyorum. Rabbime bizlere hizmet yolunda çok değerli yol arkadaşları nasip ettiği için hamd ediyorum. Bugün ilçemizi yaşanabilir ve müreffeh bir şehir haline getirdiysek bunu dostlarımızla, yol arkadaşlarımızla bu şuur ve düstur üzere başardık. Kendilerine teşekkür ediyorum. İlçemiz insanının onurunu sarsmadan, bizlere verilen emanete halellik getirmeden rıza-i ilahi için gece gündüz demeden çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz. Boyabat'ımız şimdi de meydan projesi ile adından söz ettirecek. Bölgenin en prestijli projesi olacak olan "Boyabat Kent Meydanı" projemizin şimdiden, Boyabat'lı hemşerilerimiz başta olmak üzere, tüm Sinop'umuza hayırlı olmasını diliyorum"

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[828 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-10-13]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE