SİHİRLİ KELİME 'BİRLİK' OLMAK

Yazdır
Paylaş
Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salim Akbaş; “Sinop Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu başarımızın arkasında birlik ve beraberliğin yattığına inanıyoruz. Bir araya geldik, bir arada durduk ve birlikte gayretle çalıştık. Eller çoğalınca işler de hafifledi, başarı geldi. Burada bizim için sihirli kelime ‘birlik’ oldu.”
SİHİRLİ KELİME 'BİRLİK' OLMAK
Sinop TSO Başkanı Salim Akbaş, Oda Yönetim Kurulu ile birlikte basın mensuplarına 2018 yılının değerlendirmesini yaptı. Sinop TSO Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Sinop TSO Başkanı Salim Akbaş, yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

BİZİM İÇİN SİHİRLİ KELİME ‘BİRLİK’ OLDU”
Basın mensuplarına göreve geldikleri 1 yıl içerisinde yaptıkları çalışmaları ve gerçekleştirmek istedikleri projeleri açıklayan Başkan Salim Akbaş; “Göreve geleli bir yıla yakın bir süre oldu. Şükür ki, toplantılarda, ziyaretlerimizde, sokakta, yüz yüze görüşmelerde görevimizi iyi yürüttüğümüze, başarılı işler yaptığımıza dair tebrikler alıyoruz. Sinop Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu başarımızın arkasında birlik ve beraberliğin yattığına inanıyoruz. Bizler; üyelerimizle, meclisimizle, yönetim kurulumuzla, komitelerimizle, komisyonlarımızla, çalışanlarımızla büyük bir aileyiz. Bir araya geldik, bir arada durduk ve birlikte gayretle çalıştık. Eller çoğalınca işler de hafifledi, başarı geldi. Burada bizim için sihirli kelime ‘birlik’ oldu” dedi.

HİZMET KALİTESİNDE YÜKSELME SAĞLADIK

Akbaş, Oda’nın aslında üyelerin evleri olduğu, üyelerin iş ve işlemleri ile ilgili odaya geldiklerinde tıpkı evlerindeymiş gibi kendilerini mutlu, huzurlu, konforlu hissetmeleri ve işlerini hızlı, eksiksiz şekilde tamamlamaları için iyileştirme çalışmaları yaptıklarını belirterek; “Odamızca verilen bazı belgeleri internet sitemiz üzerinden sunmaya başladık, üyelerimiz kendi işyerlerindeyken sitemiz üzerinden birçok bilgi ve belgeye ulaşabilir hale geldi. Bazı belgelerin işlem ücretlerini ise tamamen kaldırdık. Aidat gibi bazı ödemelerin yine site üzerinden ödenebilmesini sağlamak gibi bazı geliştirmelerle gelirlerimizde artışlar sağladık, giderlerimizi azalttık. Bu çalışmalarımızın sonucu olarak geçtiğimiz aylarda TSE Samsun Bölge Yöneticilerimizce gerçekleşen TS EN ISO 9001:2015 Kalite denetimi ve TOBB tarafından görevlendirilen bağımsız denetleme kuruluşlarınca gerçekleştirilen Beş yıldızlı hizmet sunan oda anlamına gelen Akreditasyon incelemelerinden başarıyla geçtik. Ve denetim uzmanlarından güzel işler yaptığımız ve yenileşme, gelişme anlamında iyi bir yolda olduğumuz konusunda övgüler aldık” ifadelerine yer verdi.

TİCARET VE SANAYİCİMİZİN YANINDA OLDUK
Ticaret ve sanayicinin her daim yanlarında olduklarının altını çizen Salim Akbaş, ticarette ve kredilerde durgunluğun yaşanacağını, faizlerin yükselebileceğini öngörüp TOBB Yönetim Kurulu Başkanı  Hisarcıklıoğlu’na diğer odalarla birlikte ulaştırmak suretiyle Bakanlıklarda konuyla ilgili toplantılarda görüşülmesini sağlamaya çalıştıklarını belirterek; “Nitekim Başkanımız Sn. Hisarcıklıoğlu da sesimizi gerekli mercilere duyurdu ve yakın süre sonra ilgili Bakanlıkların KGF destekli kredilerin limitlerinin yeniden açılması, Nefes Kredilerinin devamı, kısa çalışma ödeneği ile İŞKUR’un işverenlere maaş desteği, SGK’nın prim borçlarını vadelendirmesi gibi altını çizdiğimiz birçok konuda iyileştirme açıklamaı ve uygulamalarını izledik. Odamızda son Nefes Kredisi uygulamamızla birlikte toplamda 10 Milyon’a yakın bir kaynağın Sinop Merkez ve sorumluluk bölgemizdeki Türkeli, Ayancık, Gerze, Dikmen ve Erfelek ilçelerimizdeki üyelerimizle buluşmasını sağladık” şeklinde konuştu.

2019’DA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR
Geride bırakılan dönemler olduğu gibi yeni yılda da yapacakları birçok faaliyetin olduğunu belirten Akbaş, açıklamalarına şu şekilde devam etti; “2019 yılında üyeler ile daha da etkileşimli olmayı hedefliyoruz. Fuar, etkinlik, ikili iş görüşmeleri için üyelerimizin taleplerine yönelik hızlı adımlar atabilmeyi planlıyoruz. 2019 fuarları Odamızca incelenmiş olup üyelerimizle birlikte katılımı planlanabilecek fuarlar oluşturulmaya başlanmıştır. Üyelerimizden gelen talepler ayrıca değerlendirilecektir.

 

SEKTÖR TOPLANTILARI BU YIL DA DEVAM EDECEK
Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz sektör toplantılarına 2019 yılında da devam etmeyi planlıyoruz. Üye işletmelerin dış ticaret, online ticaret, markalaşma vb. alanlarda ihtiyaç duyduğu eğitimleri KUZKA, İŞKUR, KOSGEB işbirliğinde sunmaya devam edeceğiz. Dış ticaret odaklı çalışmalarda pazar analizlerini işletmelerin yeni ticaret alanlarını geliştirebilmesi amacıyla sunuyor olacağız. Hâlihazırda KUZKA tarafından yürütülen ve Odamız, İl Özel İdaresi, Sinop Belediyesi, Sinop Üniversitesi ve Abalı Su Ürünleri Kooperatifi’nin de ortak olarak yer aldığı “Sinop’taki Temel Sektörlerin Rekabetçiliğinin Artırılması” konulu proje Avrupa Birliği tarafından finansa edilmektedir. Yaklaşık 10,5 milyon € bütçeli projede ihalelerin gelecek yıl gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Avrupa Birliği fonlarının yanı sıra Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen Ur-Ge programı kapsamında ağaç işleri ya da gıda sektörlerinde kümelenme üzerine bir çalışma ile bu sektörlerdeki işletmelerin yurtiçi ve yurtdışındaki faaliyetlerinde birlikte hareket ederek devlet desteği alması konusunda bir proje yürütme hedefimiz bulunmaktadır.

ÜYELERİMİZİ E-TİCARET, E-DIŞ TİCARET KONUSUNDA BİLGİLENDİRİP TEŞVİK EDECEĞİZ
Amerika’da AVM’lerin yavaş yavaş boşalmaya başladığını ve Amerika, Avrupa başta olmak üzere tüm Dünyada ticaretin gün geçtikçe internet ortamına kaydığını görüyoruz. Biz de bu yıl Oda toplantı salonumuzda gerçekleştirdiğimiz girişimcilik kursları, iç - dış ticaret bilgilendirme toplantıları gibi aktiviteleri daha da çoğaltırken özellikle e-ticaret konusunun üzerinde duracak, üyelerimizi e-ticaret, e-dış ticaret konusunda bilgilendirme ve teşvik etme ile ilgili çalışmalar gerçekleştireceğiz. Örneğin ünlü e-ticaret sitelerinin kurucu ve yöneticilerini üyelerimizle buluşturmak için ilimize davet etmek ile ilgili görüşmelere şimdiden başladık.

SİNOPLU ÜRETİCİLERDEN ALIŞVERİŞ YAPILMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ HAZIR
Bizim için diğer bir önemli husus, Sinoplu hemşerilerimizin Sinoplu üreticilerden memleketimizden alışveriş yapmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmak ve Sinopumuzda üretimi yapılan endüstriyel ürünlerin ulusal ve uluslararası tanıtımı ve pazarını genişletmek. Bu konuya da www.sinopuretiyor.com, net ve org domain adresini alarak bir başlangıç yaptık, Sinoplu üreticilerin ürünlerini sergileyeceğimiz bu siteyi parlatıp, destekleyip geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacağız.”

 

 

 

 

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[967 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-12-27]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE