'SIKINTILARIMIZ ÇÖZÜLSÜN İSTİYORUZ'

Yazdır
Paylaş
Sinop Baro Başkanı Hicran Kandemir, “5 Nisan Avukatlar Günü” kutlama töreninde yaptığı konuşmada, “Sayısı 100’ü aşan ve eğitimi yetersiz Hukuk Fakültesinden mezun olan herkesin avukat olabilmesi mesleğin kalitesini düşürmektedir” dedi.
'SIKINTILARIMIZ ÇÖZÜLSÜN İSTİYORUZ'
Sinop’ta dün “5 Nisan Avukatlar Günü” dolayısıyla tören düzenlendi. Valilik önünde düzenlenen tören, İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Ardından Sinop Baro Başkanı Av. Hicran Kandemir Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Törende konuşan Sinop Baro Başkanı Av. Hicran Kandemir, “Tüm meslektaşlarımı Avukatlık görevinizi yerine getirmekte gösterdikleri zorlu mücadele ve Hukukun Üstünlüğünü, Yargının Bağımsızlığını, İnsan Haklarının korunmasını sağlamak bağlamında gösterdikleri çaba için kutluyorum. Bu mücadele ülkemize, vatandaşımıza umut olmaktadır” dedi.

 

 

 

 

 

Kandemir, “Bu gün dünyanın en saygın ve köklü  mesleklerinden  olan avukatlık ve örgütümüz olan baroların; mesleki sorunlarını, ülkemizin toplumsal meselelerini, sorunun tespiti ve çözüm için yol haritası belirleme amacıyla farkındalığın hedeflendiği gün olmasının yanı sıra, mesleğin ve toplumun sorunlarıyla ilgili savunmanın örgütlü yapısı olan baroların görüş ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıkları gün olmasıyla da ayrı bir anlam taşıyor. Bu durum  Avukatlık mesleğinin öneminin anlaşılması açısından da son derece kıymetlidir.

Hukuk devletini özümseyememiş, demokrasi kültürü olmayan veya eksik olan, insan hakları alanında geri kalmış ülkelerde ve ülkemizde hukukçu ve birer insan hakları savunucuları olarak işimizin ne kadar zor olduğu bilinmektedir” diye konuştu.

 

Avukatların  büyük sıkıntılar çektiğini dile getiren Kandemir, “Sav, Savunma, Yargı yönünden silahların eşitliği sağlanmadan adalete ulaşmak imkansızdır. Hukukun üstünlüğünün devleti yönetenler tarafından hazmedilmediği toplumlarda savunma, sav ve yargı karşısında güçsüz bırakılmaya çalışılmaktadır. Burada güçsüz bırakılan savunma mesleği olan avukatlık değil avukatlık mesleğinin temsil ettiği vatandaşlardır.Mesleğimiz adına talep ettiğimiz silahların eşitliği öncelikle savunma görevini üstlendiğimiz vatandaşımız içindir.Demokrasiyi,insan hak ve özgürlüklerini sindirmiş tüm çağdaş ülkelerde adaletin gerçekleştirilmesinde yer alan sav,savunma ve yargı üçlüsü eşit silahlarla dengelenmiştir. Hakim, Savcılar merkezi sınav ile mesleğe kabul edilirken avukatların hiçbir sınava tabi olmaksızın mesleğe kabulü bu eşitsizliğin en somut örneğidir.Sayısı 100 ü aşan ve eğitimi yetersiz Hukuk Fakültesinden mezun olan herkesin avukat olabilmesi mesleğin kalitesini düşürmektedir.Bu ise neticede vatandaşın mağduriyetine yol açmaktadır” şeklinde konuştu.

  Sorunların biran evvel çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Kandemir, “Yargıda silahların eşitliğinin  sağlanmasını  istiyoruz. Savunduğumuz kişiler adına Bilgi ve belgelere ulaşmada sıkıntı çekmek istemiyoruz. CMK uyarınca görevlendirilen müdafilerin ücretinin süresinde ödenmesini ve Avukatlık asgari ücret seviyesine yükseltilmesini istiyoruz. Yasa gereği eşit haklara sahip olan Hâkim Savcılar ile Avukatlar arasında ita amiri ilişkisi kurulmaya çalışılmasını istemiyoruz. Yargıya Bağlı Adli Kolluk kurulmasını istiyoruz. Yargının diğer kurucu iki unsuru olan Hâkim Savcı gibi Kamu Görevi Gören, Kamu Avukatlarımızın Özlük haklarının iyileştirilmesini istiyoruz. Baroların Denetiminin TBB’ce gerçekleştirilmesini istiyoruz. Avukatların müvekkil vekil ilişkisini düzenleyen vekâletnamelerini kendilerinin Tanzim etmesini istiyoruz. Avukat Stajyerlerine de Hâkim Savcı Stajyerleri gibi sosyal haklar ve ücret verilmesini istiyoruz. Hukuk Fakültelerinin açılmasının sıkı kurallara bağlanmasını, Avukatlığa Kabul ve Stajyerlik sınavlarının ivedi olarak getirilmesini istiyoruz. Avukatlığın ekonomik sıkıntısının giderilmesi için mesleki faaliyet alanının genişletilmesini, kamuda ve özel sektörde avukatlık kadrolarının arttırılmasını istiyoruz. Savunma hakkının lüks olmaktan çıkarılmasını, Avukatlık hizmetlerinde ki KDV nin 18 den aşağıya çekilmesini istiyoruz. Savcılık Kurumunun Adliyelerden ayrı konumlandırılmasını istiyoruz. Meslek İçi Eğitimin Zorunlu hale getirilmesini istiyoruz. Hâkim ve Savcılarımızın “Savunma Yargının kurucu unsurudur” cümlesini İçselleştirmelerini istiyoruz. Savunma görevi nedeni ile savunduğumuz kişi ve kurumlarla özdeşleştirilmek istemiyoruz. Hukuk devleti ilkesinin temel taşlarından ve yargılamanın asli unsurlarından olan ve savunma hakkı gibi kutsal bir görevi yerine getiren  avukatlarımızın adalete, hukuka, toplumsal yaşama ve barışa katkılarının arttığı aydınlık bir geleceğe hep birlikte kavuşmak  umudu ile bütün meslektaşlarımın  Avukatlar Günü'nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[452 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-04-06]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE