SİNOP BAROSU'NDAN 'TÜRK' TEPKİSİ!

Yazdır
Paylaş
Sinop Barosu Başkanı Av. Hicran Kandemir, Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) ismindeki "Türkiye" ifadelerinin kaldırılması açıklamalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Kandemir, bu girişimin Türkiye Barolar Birliği'ni ve savunma örgütlerini itibarsızlaştıracağını, hukukun ve hukuk devletinin büyük zarar göreceğini ifade etti.
SİNOP BAROSU'NDAN 'TÜRK' TEPKİSİ!
Sinop Barosu, Türkiye Barolar Birliği’nden “Türk” adının çıkarılması yolunda düzenleme yapılması için Bakanlar Kurulu’nu göreve çağıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beyanları üzerine basın açıklaması yaptı.
Konuyla ilgili olarak dün baro binasında açıklamalarda bulunan Sinop Barosu Başkanı Av. Hicran Kandemir; “Avukat vatandaşın hakkını savunan güçtür. Barolarımız ise vatandaşın güçlü karşısında ezilmesini, hakkının gasp edilmesini engellemek için canla başla mücadele ederek savunma görevini yapan avukatlarımızın meslek örgütüdür. Avukatlar vatandaşımızı her türlü haksızlığa, erk odaklarına karşı savunurken arkalarında meslek örgütleri olan Baroları vardır. Ve Barolarımız çatı örgütümüz Türkiye Barolar Birliği ile güçlüdür” dedi.

“HER ZAMAN VATANDAŞIN YANINDA OLDUK”

Baroların ve avukatların her zaman vatanının  ve vatandaşlarının yanında saf tuttuğunu ifade eden Kandemir, “Türkiye Barolar Birliği’ne, Barolara karşı yapılacak her türlü bölme, yetkisizleştirme söyleminin ardında vatandaşın savunma hakkının ortadan kaldırılması, haklarını arayan bireyin, biat eden ve güç karşısında sesini çıkaramayan kullara dönüştürülmesi isteği vardır. Türkiye Barolar Birliği; demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün tavizsiz savunucusu olarak her daim milli bir duruş sergilemiştir. Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve avukatlar her zaman vatanının ve vatandaşlarının yanında saf tutmuştur” diye konuştu.

“TÜM DÜNYADA FETÖ GERÇEĞİNİ VE 15 TEMMUZ’U TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ANLATMIŞTIR”

Açıklamasında, “FETÖ, devletimizin kılcal damarlarına sızarken Türkiye Barolar Birliği  en yüksek perdeden yetkilileri uyarmış asla aldatılmamıştır” diyen Kandemir, “ Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davaları ile, ordumuzun omurgası kırılmaya çalışıldığında, kamuoyunu ve iktidarı uyaran, davalardaki hukuka aykırı uygulamaları tek tek ortaya koyan yine Türkiye Barolar Birliği olmuştur. 15 Temmuz gecesi Ankara semalarında daha uçaklar çarpışırken darbe girişimine, içinde Baromuzun da bulunduğu Türkiye’nin 79 Barosuyla birlikte Türkiye Barolar Birliği de karşı çıkmıştır. Bazı batılı devletler 15 Temmuz’un bir kurgu olduğunu ileri sürmeye kalkıştığında tüm dünyada FETÖ gerçeğini ve 15 Temmuz’u Türkiye Barolar Birliği anlatmıştır. Fırat Kalkanı ve Afrin harekatlarının daha ilk saatlerinde Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru savunma hakkını kullandığını dile getiren ve bunu gerekçeleriyle ortaya koyan da Türkiye Barolar Birliği’dir” ifadelerine yer verdi.

“MÜCADELEDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Kandemir, açıklamasının sonunda, “Demokrasinin, insan haklarının, ifade özgürlüğünün, hukukun üstünlüğünün ve vatandaşın savunma hakkının  temsilcisi  avukatlar olarak bu uğurda mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi, meslek örgütümüz Baroları böldürmeyeceğimizi, çatı örgütümüz Türkiye Barolar Birliği’nin yanında yer alacağımızı  kamuoyuna saygı ile bildiririz” sözlerini kaydetti.

Basın toplantısında, boraya üye avukatlar da hazır bulundu.

 

             

 

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[550 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-02-09]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE