SİNOP'A UÇAK SEFERİ TALEBİ

Yazdır
Paylaş
Samsun Çarşamba Havalimanı’nın 3 ay kapalı kalacağı gelişmesi, gözleri buraya en yakın havaalanlarından birisi olan Sinop’a çevirdi. Atılacak adımlarla birlikte Sinop’a geliş ve gidiş olmak üzere bazı uçak seferlerinin verilmesinin ilimize olumlu katkıda bulunacağı kamuoyunun hemfikiri durumunda.
SİNOP'A UÇAK SEFERİ TALEBİ
DHMİ Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla, Samsun Çarşamba Havalimanı'nın, pistte meydana gelen çökmeler sonucunda yapılacak çalışmalar nedeniyle, 1 Mart-31 Mayıs 2017 tarihlerinde kapatılmasına karar verildiğini açıkladı.

SİNOP HAVAALANI’NA UÇUŞLAR ALINSIN
İşte bu durum akıllara şuan sadece Sinop-İstanbul arası geliş ve gidiş uçuşları ile hizmet veren Sinop havaalanına bazı uçuşların kaydırılabileceği konusunu getirdi. Sinop kamuoyunun birçok kesimi Çarşamba havalimanının kapalı kalacağı süreç içerisinde ilimize gelebilecek bazı uçuşların, hem Sinop turizmine, hem tanıtımına hem de bazı sektörlere olumlu katkılar sağlayabileceği kanısında. Sinoplu vatandaşlar ayrıca Sinop Milletvekillerinin konuya el atmaları ile ilimizin en önemli potansiyellerinden birisi olan turizm ile birlikte şehrin tanınmasının ve bir nebze de olsun ekonomi hareketlenmesine ciddi katkılar sağlayabileceği görüşündeler.

İLİMİZE FAYDA SAĞLAYABİLİR
Bu talebi dile getirenlerden birisi de THY’nin Sinop yetkili acentesi ve aynı zamanda tur acentesi sahibi Adem Tahtacı. Çarşamba havalimanının bir süre kapalı olmasının Sinop’a fayda sağlaması gerektiğini düşündüklerini belirten Tahtacı; “Buradaki bütün seferler şuan için Merzifon havaalanına kaydırılmış durumda. Aslında bu uçuşların bir kısmı havaalanımızın da el verdiği şekliyle Sinop’a da kaydırılabilir” diye konuştu.

SABİHA GÖKÇEN VE ESENBOĞA’YA UÇUŞLAR OLABİLİR
Adem Tahtacı, düzenlenecek olan yeni uçuş programları ile şuan mevcut uçuş güzergahı olan İstanbul’un Atatürk havaalanına bir ek sefer daha ve bunun yanında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’na düzenlenebilecek uçuşlar ile alternatif yaratılabileceğini belirtti.

SİNOP’UN BUNA İHTİYACI VAR
Tahtacı, uçuş saatlerinin bu ek uçuşlara göre ayarlanabileceğinin altını çizerek; “Bazı uçaklar Sinop’a da gelsin, bu durumdan Sinop da faydalansın. İlimizin buna gerçekten ihtiyacı var. Yolcuya ihtiyacımız var. Sinop’a misliyle yolcu gelebilir. Bu durum Sinop’un tanıtımına katkı sunar, Sinop’u gezmek için turistik amaçlı seyahati tercih edenler olabilir” dedi.

BÜYÜK TURLARIN İLİMİZE GELMESİNE DE KATKI SAĞLAR
Bu durumun büyük turların Sinop’a yönelmesine de katkı sunabileceğine vurgu yapan Adem Tahtacı, kendisinin de aynı zamanda tur acentası olduğunu, Sinop’a gelen turların öncelikle Samsun’a iniş yaptığını ve bu turları otobüslerle Sinop’a getirdiğini belirterek bu durumu şu sözlerle açıkladı; “Çünkü turlar uçaklarla Samsun’a gelebiliyor, bu durumdan Sinop da faydalanabilir. Ben de bir yandan tur acentesiyim. Örneğin ben tur için uçakla gelenleri Samsun’dan alıp Sinop’a götürüyorum. Ancak bu belirttiğim uçuşların Sinop’a yönelmesi bu turların direk olarak ilimize gelmesi demektir. Sadece yolcu olarak bakmamak lazım bu olaya; Ankara’dan, İstanbul’dan veya diğer illerden gelen turlar direk olarak Sinop’a ulaşabilir. Bu da turizme büyük katkı sağlar.”

KARAYOLU ULAŞIM FİRMALARINI DA ETKİLER
Adem Tahtacı, bu gelişmenin sonucunda ilimize gelebilecek yolcuların çevre illere seyahatlerinde otobüs firmalarını da kullanabileceklerinin de unutulmaması gerektiğini vurgulayarak; “Ayrıca bu durum, Sinop’a uçakla gelen yolcuların çevre illere otobüslerle seyahat etmesini de sağlayabilir. Yani otobüs firmaları için de bu ayrı bir potansiyel durumda. Sonuçta buraya gelecek olan yolcuların hepsi Sinop’a gelecek diye bir kaide yok. Çevre illere ulaşmak isteyen yolcular, haliyle Sinop’ta bulunan otobüs firmalarını da kullanacaktır. Bir de olaya bu açıdan da bakmak lazım” şeklinde konuştu.

MAVİŞ’E SESLENDİ
Tahtacı, son olarak özellikle Ak Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş’in kendilerine zaman zaman turizmle ilgili isteklerini sorduğunu, tur acentesi olarak bu vesileyle bu isteklerini dile getirmek istediklerini belirterek; “Vekilimize sesleniyorum buradan. Kendisi de zaman zaman turizm ile ilgili isteklerimizi dile getirmemizi istiyordu bizden. Bu dönem sürecinde Sinop’a uçuşların bazılarının aktarılması talebimizi kendisine aktarıyoruz. Bu nedenle hem vekilimiz Nazım Maviş’ten, hem THY yetkililerinden hem de diğer özel uçak şirketlerinden Sinop’a uçuş yönlendirilmesi konusunda taleplerimizi buradan duyurmak istiyoruz. Uçak seferlerinin bir kısmının Sinop’a kaydırılması konusunda bu çağrıya kulak vermelerini yetkililerden bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Çarşamba Havalimanında 2015 yılı verilerine göre 1 milyon 713 bin yolcu taşındığı göz önüne alınırsa bu yolcu potansiyelinin bir kısmının Sinop’a yönlenmesinin mümkün olup olmadığı tartışılıyor.

Haber: Emrah GÜNEY

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[1271 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-12-02]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE