Sinop'ta 19 Mayıs coşkusu yaşandı

Yazdır
Paylaş
Mustafa Kemal’in Türk milletinin bağımsızlık ateşini yaktığı 19 Mayıs 1919’un üzerinden 103 yıl geçti. Samsun’a atılan ilk adımın yıldönümünde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Sinop’ta kutlandı.
Sinop'ta 19  Mayıs coşkusu yaşandı
Sinop’taki kutlamalar dün sabah 10:00’da Hükümet Konağı önünde düzenlenen törenle başladı. Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Sinop Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Kalyon tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Buradaki törenin ardından hava muhalefeti nedeniyle kutlamalar Atatürk Kapalı Spor Salonunda devam etti. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Sinop Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Kalyon, “Bugün, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş savaşımızı başlatmasının 103. yılını büyük gurur ve sevinçle kutluyoruz. 19 Mayıs, vatan toprakları işgal edilmiş, özgür yaşama hakkı elinden alınmak istenen bir milletin umutsuzluğa, yılgınlığa kapılmadan, aydınlık, güzel günlere inancının ve bu inançla verdiği üstün mücadelenin başlangıcıdır. 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal'in  Samsun'a çıkışıyla başlayan bağımsızlık mücadelesi, onun önderliğinde genç-yaşlı, kadın-erkek milletimizin tüm bireylerinin katılımıyla, inanç ve kararlılıkla yürütülmüş eşine az rastlanır bir zafere dönüşmüştür. Türk Ulusunun kahraman ordumuzla kenetlenerek kazandığı bu büyük zafer, Atatürk'ün Türk Gençliğine en büyük armağanıdır” dedi.

Konuşmasında gençlere de seslenen Kalyon, “Tarihimiz boyunca ulusumuz her zaman gençlerine güvenmiş ve onlar da ulusumuzun bu güvenini hiçbir zaman boşa çıkarmamışlardır. Kurtuluş savaşımızda da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk gençliğine güvenmiş ve hiçbir zaman gençlerimiz ulusunu ve liderlerini mahcup etmemiştir. Sevgili gençler bu sebeple bilmelisiniz ki milletimizin bağımsızlık mücadelesine başladığı bugünün siz gençlere armağan edilmesi tesadüf değildi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk gençlerine o kadar güvendi ki, kurduğu Türkiye Cumhuriyetini sizlere emanet etti. Sizlerin de bu emaneti korumak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağınızı da biliyordu. Siz, Türk gençleri Mustafa Kemal’in ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünün gereği olarak tüm insanlığı sevgiyle kucaklayacaksınız. Savaşların ve nefretin olmadığı, sevginin ve hoşgörünün egemen olacağı bir dünya için var gücünüzle çalışacağınızdan şüphemiz yoktur. Sizler bu topraklarda filizlenen Mevlanaların, Yunus Emrelerin, Hacı Bektaş Velilerin insan sevgisi ile yoğrulmuş düşüncelerini de bilirsiniz. Ancak vatan bütünlüğü ve milletimizin geleceği tehlikeye girerse vatanımızı ve milletimizi korumak için düşmanlarımızın üstüne kabus gibi çökeceğinizden, kutsal değerlerimizi canınız pahasına koruyacağınızdan eminiz” diye konuştu. Kutlamalarda halk oyunları ve spor gösterileri yapıldı.

ÖĞRETMENLER VE ANNELERDEN OLUŞAN GÖSTERİ İLGİYLE İZLENDİ.

Sinop'ta ev hanımı ve öğretmenlerden oluşan halk oyunları ekibi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda sahne aldı. Dokuz ev hanımı ve iki kadın öğretmenden oluşan ekip çeşitli yörelerin halk oyunlarını oynadı. Öğretmenler ve annelerin gösterisi tribünlerden büyük alkış aldı.

Tören, çeşitli yarışmalarda dereceye giren sporculara ödüllerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[231 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2022-05-20]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE