Sinop'ta, Vergi Haftası nedeniyle program düzenlendi.

Yazdır
Paylaş
Kamuoyunun dikkatini vergi konusuna çekmek için, 1990 yılından bu yana her yıl Şubat ayının son haftasında düzenlenen "Vergi Haftası" kutlamaları Sinop’ta Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen program ile başladı. Programda, Defterdar Naci Günaydın tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
Sinop'ta, Vergi Haftası nedeniyle program düzenlendi.
Defterdar Günaydın, burada yaptığı konuşmada, amaçlarının gönüllü vergi uyumunun sağlanması ve aynı zamanda toplumda vergi bilincinin oluşturulması olduğunu söyledi.

Herkesin kazancı ve mali gücü ölçüsünde kamu giderlerini karşılamak üzere vergi ödemekle yükümlü olduğunu vurgulayan Günaydın, “Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır. Gelir İdaresi Başkanlığımızca "Vergi vermenin kutsal bir Vatandaşlık görevi olduğu, esas alınarak Vergi Bilincinin çok daha genç yaşlarda anlatılmasının önemli olduğuna vurgu yapılmaktadır. Bu amaçla, Sinop Üniversitesi Rektörlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle koordineli olarak üniversitemizde ve çeşitli okullarımızda gençlerimiz ve öğrencilerimizle Vergi konulu söyleşiler, panel ve konferanslar düzenlenecektir. Hafta süresince, Her sektörden Mükelleflerimiz ziyaret edilerek görüş alışverişinde bulunulacaktır. Ayrıca, Gelir ve Kurumlar vergi rekortmenleri işyerlerinde ziyaret edilerek, kendilerine teşekkür Belgeleri takdim edilecektir. Kamu Giderleri olarak tanımlayabileceğimiz,  Eğitim, Sağlık, Kültür, Savunma ve altyapı hizmetleri ile diğer bir çok giderleri karşılamanın en temel finansman kaynağını vergiler oluşturmaktadır. Yerli ve milli üretim için seferber olunduğu bu dönemde Belirlenen amaç ve hedeflere kısa zamanda ulaşmak ancak, Vergilerimizin zamanında tahakkuk ve tahsilatı ile mümkün olacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ülkemizin dünya ekonomileri içinde lider ülkeler arasında yer alma ve 2023 hedeflerine ulaşma yolunda öncü bir rol üstlenerek, kamu gelirlerinin sağlıklı ve sürekli kaynaklardan elde edilerek, adil ve etkin bir şekilde arttırılmasına önem vermektedir” dedi.

Günaydın, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Gelir İdaresi Başkanlığımızca, her geçen yıl yeni yenilikler ile hizmet verme amacı içinde, ticari işletmelerin ve mükelleflerimizin beyan sistemlerinde yeni düzenlemelere yer vermektedir. Teknolojinin geldiği seviyeye uygun olarak daha süratli bir şekilde e-beyan e-defter ve e-fatura sistemine geçilmiştir. Mükelleflerimiz bu sayede vergi dairelerine gelmeden beyannamelerini verebilme imkanı getirilmiştir. Aynı zamanda Enflasyonla mücadele koşullarından biri de piyasa ekonomisi içerisinde arz ve talep noktalarını iyi kontrol edebilmektir. İstihdamın ve üretimin artırılması yönünde çalışmaları desteklemektir. Bu amaçla Bakanlığımız vergi oranları ile piyasayı düzenleyici, fiyat ve istikrarı sağlayıcı önlemler almaktadır. Geçen yıllarda olduğu üzere, diğer kurumlarımızla birlikte koordineli olarak, Kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye ve denetimlerimize devam edilecektir. Gençlerimiz ve Çocuklarımıza gelecekte daha iyi bir eğitim, sağlık ve yaşam alanları yaratmak istiyorsak, belge düzenine uymalı, her alış verişin sonunda mutlaka fişimizi ve belgemizi almalıyız. Aynı zamanda Çocuklarımıza da örnek olmalıyız. Sinop Defterdarlığı olarak, sorumluluk ve hesap verilebilirlik ilkeleri çerçevesinde vatandaş ve çözüm odaklı, şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışını, İl düzeyinde en iyi şekilde yerine getirme çabası içinde olunacaktır”

VALİ KÖKSAL ŞAKALAR’A ZİYARET
Buradaki programın ardından Sinop Defterdarı Naci Günaydın, 31. Vergi Haftası dolayısıyla, Defterdarlık personeli ile birlikte Sinop Valisi Köksal Şakalar’ı makamında ziyaret etti. 31.Vergi Haftası  kapsamında gerçekleştirilen ziyarette, Defterdar Naci Günaydın gerçekleştirilen etkinlikler hakkında Vali Köksal Şakalar’a bilgiler sundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Köksal Şakalar, tüm Defterdarlık personelinin Vergi Haftasını kutlayarak, çalışmalarında başarılar diledi.

 

GAZETECİLER DE GÜNAYDIN’I ZİYARET ETTİ
Defterdar Günaydın’a Vergi Haftası kapsamında bir ziyaret de gazeteciler tarafından gerçekleştirildi. Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkan Cengiz Demirel ve cemiyete üye gazeteciler Sinop Defterdar’ı Naci Günaydın’ı makamında ziyaret ederek kurumun Vergi Haftasını kutladı. Basın mensuplarına vergi ile ilgili bilgiler veren Günaydın, ziyaretten ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu özel günde kendisini ziyaret eden basın mensuplarına teşekkür etti.

 

 

                                                

                                              

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[58 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2020-02-25]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
İhale ilanı
E-GAZETE