SİNOP'UN TARİHİNE IŞIK TUTACAK KAZI BAŞLADI

Yazdır
Paylaş
İlimizde eski otogar mevkiinde İç Kale kazıları tekrar başladı. Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, bu kazıların diğerlerinden daha önemli olduğunu, bunun nedeninin ise Sinop’un tarihinin bilindiğinden de eskiye dayandığını ortaya çıkaracak olmasından dolayı olduğuna dikkat çekti.
SİNOP'UN TARİHİNE IŞIK TUTACAK KAZI BAŞLADI
Sinop’un ilk yerleşme tarihinin ve kalenin kuruluş dönemine ilişkin bilgilerin açığa çıkarılması için Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Owen Patrick Doonan ve ekibi tarafından eski otogar mevkiinde başlatılan kazı çalışmaları verilen aranın ardından tekrar başladı.

KAZI EKİBİNE BAKLAVA İKRAM EDİLDİ
2006 yılında başlayan ve belirli aralıklarla devam eden Sinop İç Kale’de gerçekleştirilen kazı çalışmalarına tekrar start verildi. Eski otogar alanında yer alan kazı çalışmaları kapsamında Sinop’un derin tarihinin gün yüzüne çıkarılması amaçlanıyor. Dün ilk kazmanın vurulduğu kazı alanında gerçekleştirilen buluşma ile Dr. Owen ve kazı ekibine Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya tarafından baklava ikram edildi.

BU KAZI DİĞERLERİNDEN FARKLI ÇÜNKÜ…
Tekrar başlatılan kazı çalışmaları hakkında basını bilgilendiren Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, bu kazı alanının en önemli özelliğinin Türkiye’de Anadolu topraklarında bütün kazıların hep Roma ve Bizans dönemleri üzerine olduğunu ancak Sinop’taki bu kazının Koloni devrine ait olduğunu belirterek; “Yani buraya gelen Kolonistler ve buradaki yerli halkın yani Sinopluların hikayesini ve onlardan bugünlere kalanları araştırıyor arkadaşlarımız. Bunun için bu kazı çok önemli. Diğer kazılardan en önemli farklılığı bu” diye konuştu.

ARTIK 5000 YILLIK BİR TARİHTEN BAHSEDECEĞİZ
Kaya, Sinop’un kuruluşunun M.Ö. 7. YY olarak Miletler tarafından kurulmuş olduğunun bilindiğine dikkat çekerek bu kazılarla birlikte bu berzah üzerindeki Sinop limanının Tunç Çağı’na kadar 1700 yıl kadar daha geri giderek M.Ö.’den önce 3000’li yıllara doğru tarihlendiğini, bunun da çok önemli bir bulgu olduğunu vurgulayarak şu ifadelere yer verdi; “Dolayısıyla Sinop’un geriye doğru bir tarihini söylediğimiz zaman artık 5000 yıllık bir tarihten bahsetmemiz söz konusu olacak. Yani 2500 yıllık değil 5000 yıllık bir tarihten bahsedeceğiz. Her sene bu kazı ekibi buraya geliyor, bu alan Sinop Belediyesi’ne ait bir alan. Sayın Belediye Başkanımızın katkıları ile ve Bakanlığa burayı devretmesi ve Bakanlığın da bu kazıyı tahsis etmesi ile bu kazı alanında çalışma gerçekleştiriliyor.”

35 KİŞİLİK EKİP İLE 15 AĞUSTOS’A KADAR SÜRECEK
Cemalettin Kaya, son olarak kazı ekibi olarak bu sene 3.seneleri olduğunu belirterek; “Şuanda 35 kişilik bir ekip var. Dünya’nın çeşitli ülkelerinden Amerika’dan, İtalya’dan, İngiltere’den ve Türkiye’den bu kazı çalışmalarını gerçekleştiriyor. 15 Ağustos’a kadar sürecek bir kazı çalışması. Tabi ki bu kazı çalışması esnasında gerekli izinlerin alınması suretiyle gerekli açıklamaları ileriki günlerde sizlere açıklamalarda bulunacağız” şeklinde konuştu.

Haber: Emrah GÜNEY

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[223 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-07-12]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE