"SİZE İHTİYACIMIZ YOK!"

Yazdır
Paylaş
Durağan ilçesinde Kurban Bayramı arifesinde ve bayramda yaşanan üzücü olaylar gündemdeki yerini korurken, Sinop Pusulası Gazetesi olarak ilçe köylerinden Olukbaşı / Yeniköy halkı ile konuştuk. Köy halkı, olaylar dahilinde hiçbir siyasinin veya devlet erkanının kendilerini ziyaret etmediğini belirterek; “Biz Allah’a şükür, elhamdülillah Müslüman’ız, imanımıza devletimize bağlı insanlarız. Bizi PKK ilan ettiler, Biz PKK’lı değiliz” dediler.

Sinop’un Durağan ilçesinde Kurban Bayramı’nın arifesinde yaşanan ve iki grup arasında çıkan arbede sonucu olayları farklı yerlere çekmek isteyenlere Yeniköy halkından adeta tokat gibi bir cevap geldi. “Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıyız” diyen köy halkı, olaylarla ilgili olarak gazetemiz muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Yeniköy sakinleri, olayların iki kişi arasında çıkan normal bir kavgadan ibaret olduğunu,  bu durumun da belli kişiler tarafından farklı yerlere çekilmek istenmesi sonucu büyüyen olaylarda bir kişinin yaşamını yitirdiğini ve kendilerinin de buna çok üzgün olduklarını belirterek hiçbir yetkilinin köylerine gelip de durumlarını sormadıklarını söyledi.

DEVLETİMİZ, MİLLETİMİZ, VALİMİZ, ASKERİYEMİZ, HALKIMIZIN YANINDADIR.
Görüşlerine başvurduğumuz, Yeniköy sakinlerinden İbrahim Koyun,  olayın iki grup arasında çıkan normal bir tartışma olduğunu ve bu durumu başka herhangi bir yöne çekmenin bir anlamı olmadığını belirterek;  “Devletimiz, milletimiz, valimiz, askeriyemiz, halkımızın yanındadır. Durağan’da sokağa çıkma yasağı vardı o kaldırıldı. Şu anda köylümüz sakin durumda.  Özellikle de valimize,  garnizon komutanımıza, ilçe kaymakamımıza, polisimize, tüm devlet yetkililerimize teşekkür ediyoruz halk olarak. Hep bizim yanımızda yer aldılar. Şu anda gördüğünüz gibi halk sakin. Güvenlik nedeniyle de biz Durağan esnafına saygımızdan ilçeye inemiyoruz. Başka herhangi bir sebep yok” şeklinde konuştu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DA VARDI; AYNI ZAMANDA EYLEM DE!
Bir başka Yeniköy sakini ise, ilçe merkezine inemediklerini, Durağanlıların kendilerini adeta dağ başına hapsettiklerini ifade ederek; “Biz Durağan’a inemiyoruz. Bizi kaç gündür dağ başına hapsettiler. Bir tane yetkili gelip de bu millet açtır, bu millet ne yiyor ne içiyor, bir yetkili gelip de bizim halimizi sormadı. Yasal olduğu halde bizim köyde sokağa çıkma yasağı var, Durağan’da aynı gün yasak var ama eylem de var” diye isyan etti.

AHMET KILIÇASLAN FETÖ’CÜDÜR
Köy sakini, ilçe halkını kendilerine karşı ayaklandıranların üç kişi olduğunu, bu kişilerin başında Durağan Belediye Başkanı Ahmet Kılıçaslan’ın geldiğini ve Kılıçaslan’ın FETÖ’ cü olduğunu iddia ederek; “Bizim polisimiz onlardan yana, bizim kaymakamımız onlardan, bizim belediye başkanımız Ahmet Kılıçaslan FETÖ’ cü, kardeşi de FETÖ’ den yargılandı. Bu ayaklanmayı yapan belediye başkanı Ahmet Kılıçaslan, Zafer E. ve bir de CHP’li M. Ali K., Durağan’ı ayaklandıran bu üç kişidir.

OTOBÜS TUTUP MİLLETİ BURAYA YIĞDILAR
Esenyurt’tan, Çorlu’dan, Esencik’ten derneklerden otobüs tutup bütün milleti buraya yığdılar, bizim köye hücum ettiler. Kurbanlarımız mağdur oldu, daha yeni kesiyoruz. İlçede kurbanlıklarımız rehin kaldı, alamadık. Bizim mağduriyetimizi kimse dile getirmiyor, bu dağ başında bizi hapsettiler, bu Kürtler burada ölsün dediler.

BİZ PKK’LI DEĞİLİZ
Bizim buradaki yöreden bir tane HDP’ye oy çıkmadı. Biz Allah’a şükür elhamdülillah Müslüman’ız, imanımıza devletimize bağlı insanlarız. O üç kişi bizi PKK ilan etti. Biz PKK’lı değiliz. Bir kişi öldü Allah gani gani rahmet eylesin. Ama bakıyoruz belediye başkanı bu kardeşimizi Türk Bayrağımıza sarıyor, şehidimizi uğurluyoruz diye söyleniyor. Biz PKK’ mıyız? Şimdiye kadar hangi askeri, hangi polisi öldürdük, hangimiz devletimize karşı gelmişiz? İki kişi arasında çıkan bir kavgada bir kişi ölmüş. Allah gani gani rahmet eylesin, çok üzüntülüyüz”
dedi.

BİZİM DEVLETİMİZ VAR, SİZE İHTİYACIMIZ YOK
Kendilerine Doğu’dan destek mesajları geldiğini, ancak bu mesajlara karşılık gereken cevabı da verdiklerini anlatan köylüler; “Bize Doğu’dan mesaj geliyor, biz de onlara diyoruz ki; ‘Bizim devletimiz var, bizim size ihtiyacımız yok. Biz her zaman devletimizin yanında olduk, biz kürdüz ama hiçbir zaman devletimize ihanet etmedik. Bizim Çanakkale’de 15 tane şehidimiz var. Allah sizden de razı olsun, bir tane yetkili gelmedi, siz gazeteci olarak bizlerin sorunlarını dinlediniz” diye konuştular.

Yeniköy Muhtarı ise, birlik ve beraberlik mesajları vererek; “Biz kürdüz ama dinimiz, adaletimiz birdir. Biz tek bayrak altında yaşıyoruz. Bizim Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, vekillerimiz var. Biz kimsenin yolundan dağa çıkmış değiliz. Kimseye Durağan’da karşı gelen insanlardan değiliz. Herkese saygımız var. Ama onların saygısı yok. 4 günden beri bir köy açlıktan kırılıyor. Bizim vekil 200-300 ekmek gönderdi köye, 2’şer ekmek düştü her birimize.  Bizim kanunumuz, adaletimiz, peygamberimiz birdir” şeklinde konuştu.

Köylüler, açıklamalarını olayların hiçbir şekilde başka yönlere çekilmemesi gerektiğini vurgulayarak, siyasi yetkililerin bir an önce köylerine gelip kendilerinin de sorunlarının dinlenmesini istediler.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[3029 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-09-16]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE