'ÜNİVERSİTE'YLE KENTİ BÜTÜNLEŞTİRECEĞİZ

Yazdır
Paylaş
Sinop Pusulası Gazetesi olarak Sinop Üniversitesi’nde kısa bir süre önce Rektörlük görevine atanan Prof. Dr. Nihat Dalgın’ı makamında ziyaret ettik.
'ÜNİVERSİTE'YLE KENTİ BÜTÜNLEŞTİRECEĞİZ
Gazetemiz muhabirlerinden Murat Yılmazer, Aydın Yılmaz, Murat Ulu ve Özger Dinçer, Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın’ı makamında ziyaret ederek, yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundular.

Üniversite Rektörü Dalgın, Üniversite ile kent arasında bir uçurumun var olduğunu belirterek; “Üniversitemiz kentle bütünleşememiş. Nasip olursa ben onu sağlamaya çalışacağım” dedi.

Rektör Dalgın; gazetemize yeni dönemde yapılacak çalışmalar ve projelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Dalgın; “Ayancık Meslek Yüksekokulu’muzun bina inşaatı devam ediyor. Önümüzdeki yıl bitirip kullanıma hazır hale gelecek. Sinop Meslek Yüksekokulu binası devam ediyor. İlahiyat Fakültemizin inşaatı da devam ediyor o da zamanından önce bitirilecek. Mevcut kampüsümüzün alt bölümündeki planlamalarımız seneye inşaat halinde kimisi bitirilmiş kimisi de başlanmış olacak. Kalkınma Bakanlığı’nda halen görüşmelerimiz devam ediyor. 2016 yılı için Mühendislik Fakültesi’nin ve Sağlık Yüksekokulu için de iki binayı gelecek senenin yatırım bütçesine koydurmaya çalışıyoruz.

Kampüs içerisine de bir cami inşaatı projemiz var. Birkaç yıl içerisinde öğrenci sayımızı da 10 bin üzerine çıkaracağız. Fen Edebiyat Fakültesi’nde yeni bölümler açacağız. Öğrenci alımlarımız olacak bu yeni bölümlere. Turizm Meslek Yüksekokulu’muza da yeni bölümler açacağız. Seneye 2 bölüm daha açarak buraya da yeni öğrenciler alacağız. Yine Sağlık Yüksekokulumuza da yeni bölümler açarak seneye öğrenci alımlarına başlayacağız. Boyabat’ta İktisat Fakültemize de önümüzdeki yıllarda yeni bölümler açmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Su Ürünleri Fakültesiyle ilgili de soruları yanıtlayan Rektör Dalgın; “Öğrenci alım sıkıntısı Türkiye genelinde var. Sadece Sinop’la alakalı değil tabi bu durum. Yoksa ki Fakültede çok yetkin elemanlar var. Biz Kapalı Devre Sistemi diye bir sistem var geçmişte destek alınmış ama bitirilememiş 4-5 sene öncesinden planlanmış bir proje. Onu bitirmeyi düşünüyoruz. Bayram sonrası son noktayı koyacağız. Proje olması halinde balık üretimine başlayacağız. Ciddi anlamda bir balık üretimi yapacağız ve Fakülteye ivme kazandıracağız. Bir araştırma gemisi var ama gemi daha bitmemiş. Sıkıntılar var. Gemiyle ilgilenen herkesi çağırıp toplantı yapıp ilerleyen günlerde bu gemiyi sadece kendi araştırmalarımızda değil, başka projeler için de kullanacağız.” dedi.

Yeni kampüsün tamamlanmasıyla birlikte Sinop Üniversitesi’nin daha da hareket kazanacağına vurgu yapan Rektör Dalgın; “Kampüsümüzün belli bir noktaya gelmesi tabi ki üniversitemizin albenisini artıracak. Kapasitemizi yükseltecek. Artan öğrenci sayımızla birlikte, yurt ve barınma noktasında bizler elimizden geleni de yapacağız. Kredi Yurtlar Kurumuyla birlikte çalışarak gereken desteği sağlayacağız. Gelecek öğrencileri barındırmak için mutlaka ihtiyaçları giderecek şekilde hem kamu hem özel sektör elini taşın altına koymalı. Boyabat’taki kampüste yurt için biz yer verdik. KYK şuanda oraya 300 kişilik yurt yapıyor. Üniversite olarak bizler gelen öğrencilerin barınmalarına fazlasıyla katkı sağlamaya devam edeceğiz.” diyerek yeni dönemde öğrencilere bir de mesaj verdi. Rektör mesajında; “Öğrencilerimizin burada donanımlı olmaları gerekir, üniversitede eğitim öğretimi sadece derste sınıfta olmaz, yapacağımız, yapılacak bütün etkinlikleri takip ederek kendilerini donanımlı hale getirmeleri lazım. Biz elimizden geldiğince yeni kampüsümüzde onlara yaşam merkezimizle orada daha fazla birlikte kaliteli vakit geçirebilme imkânı sağlamaya çalışacağız.” diye konuştu.

Geçmiş dönemlerde yaşanan sıkıntıların bundan sonraki süreçte çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Dalgın; “Üniversiteyle kent arasında bir uçurum var, üniversitemiz kentle bütünleşememiş. Nasip olursa ben onu sağlamaya çalışacağım.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[749 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2015-09-19]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE