Stadyumda çökme mi var?

Yazdır
Paylaş
İYİ Parti Sinop İl Başkanı Yılmaz Şanlan, 2019 yılında yapımına başlanan Sinop Şehir Stadı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Stadın bir türlü bitirilememesi ile ilgili olarak Şanlan, “Statta çatlaklar olduğu, bir tarafının 3-5 santim çöktüğü, bu yüzden de geçici çözümler arandığı söylentilerini sıklıkla duyuyoruz. Stadın yan tarafında yapılan ve KYK' ya öğrenci yurdu olarak kiraya verilen binada da aynı problemlerin olduğunu biliyoruz” dedi.
Stadyumda çökme mi var?
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2019 yılında yapımına başlanan Sinop Şehir Stadı ile ilgili ortaya çarpıcı iddialar atıldı.  2022 yılında hizmete alınması beklenen ve henüz bitirilemeyen statla ilgili olarak İYİ Parti Sinop İl Başkanı Yılmaz Şanlan, “Yeni yapılan Statta çatlaklar olduğu ve bir tarafının çöktüğü söylentilerini duyuyoruz” dedi.

YENİ STADIN YAPILDIĞI LOKASYON DOĞRU DEĞİLDİ

“Biz yatırımlara değil, israfa ve hesapsız kitapsız işlere karşıyız” diyen Şanlan, “ Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Sinop il merkezimizdeki Dokuzoğlu Stadı’nın yerine, 33 milyon TL yatırım bedeliyle yeni ve modern bir stadyum kazandırılması düşüncesi ile 2019 yılında inşaatına başlanılan stadyumun, 10 bin seyirci kapasitesinin olacağı söylenmişti. Büyük oranda inşaatı tamamlandı. Ancak stat bir türlü bitirilemiyor.  Sinop ilimizin böyle büyük ve yeni bir stada ihtiyacı vardı. Buraya kadar her şey normal. Lakin şehrin coğrafi konumu, imar durumu, trafik sıkışıklığı göz önünde bulundurulduğunda, yeni stadın yapıldığı lokasyon doğru değildi. Biz böyle büyük bir yatırımın yerinin daha rahat bir güzergaha, trafik akışının ve otopark sorununun yaşanmayacağı bir alana yapılmasının daha uygun olacağını sözlü olarak dile getirmiştik. Mevcut eski stadın antrenman sahası ve yürüyüş parkuru olarak kalmasında da bir sakınca yoktu” dedi.

“BİR ÇÖKMEDE BİNLERCE KİŞİNİN CANI TEHLİKEYE GİREBİLİR”

Statta çatlaklar oluştuğu yönünde söylentiler duyduklarını ifade eden Şanlan, “Gelelim asıl sıkıntıya ; 2019 yılında 33 milyon bedel ile ihale edilen, bugünkü tahmini bedeli de 100 milyon civarı olan şehir stadının zemininin bir kısmının belediyenin 70'li ve 80'li yıllarda  dolgu alanı olduğu ve zeminin sağlam olmadığı, yeraltı sularının yoğun bulunduğu alanda olması hepimizin malumu. Yeni yapılan Statta çatlaklar olduğu bir tarafının 3/ 5 santim çöktüğü, bu yüzdende geçici çözümler arandığı söylentilerini sıklıkla duyuyoruz. Stadın yan tarafında yapılan ve KYK' ya öğrenci yurdu olarak kiraya verilen binada da aynı problemlerin olduğunu biliyoruz. Allah muhafaza, tribünler dolu iken basıncın ve yükün artması ile meydana gelebilecek bir çökmede binlerce kişinin canı tehlikeye girebilir.  Eğer söylentiler doğru ise, bu bozuk zemine bu kadar büyük bir yatırımın yapılmasına sebep olan yetkililer, siyasiler, bürokratlar devleti zarara uğratmanın bedelini nasıl ödeyecekler? Sinop adına, hemşerilerimiz adına muhataplara ve sorumlulara soruyoruz.  Söylentiler doğru mudur?. Jeolojik çalışmalar yapılmış mıdır?. Zemin etüdü yapılıp, fora kazık derinlikleri ne kadardır?. Fora kazık derinlikleri sağlam zemine kadar inmiş midir, yoksa belirli bir metrede mi kalmıştır? “ sorularını yöneltti.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[177 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2022-05-12]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE