TEPKİ ÇEKEN ÇALIŞMA!

Yazdır
Paylaş
Sinop’ta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü lojmanlarının arka bölümünde bulunan alandaki ağaçların kesilmesi ve bu alanın yakılması kamuoyu tarafından tepki çekti.
TEPKİ ÇEKEN ÇALIŞMA!
İlimizde eski otogar karşısında bulunan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü lojmanlarının deniz tarafına bakan kısmında gerçekleştirilen ağaç kesimleri ve bitki örtüsünün bulunduğu alanın yakılması tepkilere neden oldu. 13 Eylül Cuma günü başlayan ve bu tarihten itibaren devam eden ve tepki çeken çalışmalar ile ilgili olarak kamuoyu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinden açıklama bekledi. Tepki çeken olay sonrasında açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, çalışmalarla ilgili “Lojman bahçesinde yabancı ot temizliği yapılmış buna ek olarak devrilmiş ve devrilme tehlikesi olan ağaçlar kesilmiştir” dedi. Yapılan açıklamada ‘ağaçların budandığı’ belirtildi ancak vahim olan nokta çalışmaların ardından alanda ‘budayacak ağaç’ kalmamış olması idi.

YÜKSELEN DUMANLAR MERAK UYANDIRDI
İlkinin 13 Eylül Cuma günü başladığı ağaç kesme çalışmaları kapsamında yakılan bitki örtüsü nedeniyle bölgeden yükselen dumanlar merak uyandırdı. Önce yangın çıktığı sanılan çalışmalarda bölgeden yükselen dumanlar şehrin bir çok noktasından görüldü. Objektiflerimize yansıyan görüntülerde yükselen dumanlardan görüldüğü üzere bitki örtüsünün büyük bir bölümü zarar görmüş durumda olduğu anlaşılıyor.

KAMUOYUNDA TEPKİLERE NEDEN OLDU
Sosyal medya ortamlarında da kısa sürede gündem haline gelen konu ile ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü lojmanlarının deniz tarafına bakan kısmındaki (hamsi yolu) 30 - 40 yılda ancak yetişebilen çam ağaçlarının bir kısmının kesilerek adeta katledildiği belirtilerek vatandaşlar; “Neden? Niçin? Ne amaçla böyle bir katliam, üstelik şehir içinde yapılabiliyor? Yoksa lojmanların deniz manzarası açmak için mi bu katliam yapıldı? Bunu yapanların mutlaka ortaya çıkartılmasını ve cezai resmi yaptırımların uygulanması lazım” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ; “OT TEMİZLİĞİ YAPILDI”
Tepki çeken çalışmalar ile ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bir basın açıklaması yayınladı. Alandaki değişik yabancı otların mevcudiyeti, devrilmiş olan ağaçların ve tehlike arz edecek düzeyde yatmış ağaçlar sebebiyle bahçe rehabilitasyonu ile düzenleme amacıyla yapıldığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Söz çalışma konusu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile kuruma ait lojmanların bahçesinde değişik yabancı otların mevcudiyeti, devrilmiş olan ağaçlar ve tehlike arz edecek düzeyde yatmış ağaçlar sebebiyle bahçe rehabilitasyonu ve düzenleme amacıyla yapılmaktadır. Çalışma kapsamında lojman bahçesinde yabancı ot temizliği yapılmış buna ek olarak devrilmiş ve devrilme tehlikesi olan ağaçlar kesilmiştir. Kesilen ağaçlar konusunda Orman İşletme Müdürlüğü ile de ortak çalışma yapılarak kesilmesi gereken ağaçların tespiti Orman İşletme Müdürlüğü kanalıyla yaptırılmıştır. Kesilen ağaçlar tespiti yapılan ağaçlardır. Kesimi yapılan ağaçlar dışında bahçede bulunan ağaçların budama ve bakım işlemleri yapılmaktadır. Bu bakım ve budama ile özellikle kış mevsiminde yağacak kar sebebiyle ağaç üzerinde oluşacak ağırlık sebebiyle mevcut ağaçların devrilme riski de ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.  Kesim ve temizleme işlemleri sonrası ihale şartnamesinde bulunan 200 adet servi ağacı dikimi yapılacak olup devamında yeşillendirme ve çiçeklendirme çalışmaları yapılacaktır. Ayrıca Bakanlığımız tarafından uygulanacak olan 11 Kasım 2019 günü saat 11.11 de 81 ilimizde 11 milyon fidan dikimi projesi kapsamında da ağaçlandırma çalışmalarımız olacaktır. Bahçe içerisinde yakılan ürünler kesilen ağaçlar olmayıp temizliği yapılan yabancı bitkilerdir. Kesilen ağaçlar il müdürlüğümüz bahçesine getirilmiştir. Yapılan çalışmalar kurum ve lojman bahçelerinin düzenlenmesi ve rehabilitasyonu kapsamında yapılan çalışmalar olup tehlike oluşturmayan, risk teşkil etmeyen hiçbir ağaç kesilmemiş ve yakılmamıştır.”

 

Tarım il müdürlüğünün lojmanların önünü açmak için asırlık ağaçları kesmesi ve alanı yakmasını şiddetle kınıyorum. Bu bir terbiyesizlik ve bu şehre ihanettir.

Sevgili dostlarımız merhabalar, iyi günler diliyoruz... Lütfen yukarıdaki fotoğrafı büyüterek dikkatle bakınız ki, an itibariyle bu gün Salı sabahı 17.09.2019  tarihli saat 10:15 civarında Yaşar EREN dostunuz tarafından bilinçli çekilmiş, her iki tarafı da ağaçlı, yemyeşil olan bu alana SİNOP TARIM İL Md.'lüğü lojmanlarının Deniz sahili Hamsi yolu üzerinden yukarı bakıldığında her iki tarafta da, sanırız 30-40 yılda ancak yetişmiş ÇAM ağaçları varken, bu şekilde tarafımca uzaktan tespit edilebilmiş 12 ayrı ÇAM ağacının resmen katledilmesi, yok edilebilmiş can yakıcı bu olayı henüz canlı yeni görebilmek, eminiz ki sizleri de dehşete düşürebilmiş olabilir... Neden? Niçin? Ne amaçla böyle bir katliam, üstelik şehir içinde yapılabiliyor? Yoksa lojmanların Deniz manzarası açmak için mi bu katliam yapıldı? Sorumluların; SİNOP Valiliğimizce mutlaka ortaya çıkartılabilmesini ve cezai resmi yaptırımların uygulanabilmesi yönünde yardım ve desteklerinizi bilgi ve görüşlerinize önemle rica ediyoruz...

  • Tarım müdürüne sordum. Orada lokal kaymalar olduğu için ağaclarda çürümeler kurumalar başlamış dedi. Ormanın isaretlerine göre kesim yapılmış. Bu arada ihaleye çıkılmış.  Peyzaj ve ağaçlandırma yapılacakmış. Konuyla ilgili basın açıklaması yapacaklarını söyledi.
  • Kaymaya benzer bir şey olması için heyelan olmasi için toprak içinde su kaynağı olmasi lazım. Orda doğal  Şu kaynağı olmadığına göre su yada kanalizasyon tesisatinda kaçak olması lazım. Tesisat onarılmak yerine çamlar kesilmiş. Yazık olmuş.
  • Kayma varsa ağaç dikilir. Kesilmez. Yalanın da böylesine kuyruklu yalan denir. Tamamen lojmanlarının önünü açıyorlar.
200 fidan dikilecekmiş o bölgeye. Temizleme onarım çalışması yapmışlar.

Kesilme anı da uçak gösterisi sırasında.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[5 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2019-09-18]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE