TESCİLLİ ÇELTİĞİMİZDE HASAT BAŞLADI

Yazdır
Paylaş
Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki tescilli pirinç türleri arasına giren ‘Boyabat Kalesi’ çeltiğinde hasat başladı.
TESCİLLİ ÇELTİĞİMİZDE HASAT BAŞLADI
Türkiye’nin önemli çeltik üretim merkezlerinden olan Boyabat’ta, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün tescil talebi geçtiğimiz yıl Nisan ayında Ankara Tohumculuk ve Sertifikasyon Merkezi komisyonu tarafından kabul edilmiş ve burada üretilen çeltik çeşidi “Boyabat Kalesi” olarak tescillenmişti. Tescil işleminin ardından Boyabat Kalesi çeltik çeşidinin ekimi ilçenin 5 farklı noktasında gerçekleştirildi. Hasat sezonu nedeniyle tarlalar çeltik harmanına dönüştü.
Bazı çiftçiler tarafından ilk defa ekimi yapılan çeltiğin en büyük özelliği iri taneli ve hastalıklara karşı dirençli olması.

‘Boyabat Kalesi’ çeltiğini önümüzdeki yıllarda ilçede yaygınlaştırmayı amaçladıklarını belirten İlçe Tarım Müdürü Murat Usta,  “İlçemizde Mayıs ayında ekimi yapılan çeltik çeşitlerimizin hasatlarına başlamış bulunmaktayız. 2017 yılında Nisan ayında ‘BoyabatKalesi’ olarak Doktor Halil Sürekli hocamızın çalışmasıyla tescili edilen ve isimlendirilmesi yapılan Boyabat Kalesini de 2017 yılında 20 kilo olarak ekmiştik. Daha sonra 250 kilo civarında bir ekimi de 2018 yılında yaptık. Boyabat’ta 5 noktada yaptığımız bu ekimde Boyabat Kalesi’nin de hasadını yapmış bulunmaktayız. Yatmaya ve hastalıklara karşı dirençli, iri taneli çeşidimizin önümüzdeki yıllarda daha fazla bir şekilde artarak ekim alanlarının çoğaltılması amacındayız” dedi.

Üreticiler tarafından çeltiğin çok beğenildiğini ifade eden Usta, “Halkımız tarafından memnuniyetle karşılandı. İri taneli olması, az gübre kullanmaları, yatmaya karşı dirençli olması memnuniyet verici.  Ben yetiştiricilerime bereketli bir yıl olmasını diliyorum. Özellikleri çeltiğin bin tane ağırlığı 32-35 gram arasında. Pirincin de bin tane ağırlığı 28 gram ağırlığında. Herkes tarafından da çeltik tohumu talebi var. Bayağı bir yoğunluktayız şuanda” şeklinde konuştu.

Üreticilerden Engin Şen, “Boyabat Kalesi” çeltik türünü ilk defa ektiğini belirterek, “Bir dönüm alanda uyguladığım çeltik verim olarak 1 tonun biraz üzerinde geldi. Randıman  olarak da yüzde 63 civarında diyebilirim. Son derece memnunum. Önümüzde yıllarda da inşallah üretimine devam edeceğim” dedi.

Çeltiğin yeni olması nedeniyle ömrünün uzun olduğunu belirten Hüseyin Yeğen ise, “Bizim 20 senede bir tohum değiştirmek mecburiyeti var. Yanıyor yoksa. Osmancık yanmaya başladı. Fakat bu çeltik yeni olduğu için bir 20 sene gider. Yani özelliği de bu. Her çeltik de öyle” diye konuştu.

Verimden son derece memnun olduklarını dile getiren Satılmış Demir ise, “Tabi ki verim son derece güzel. Pirinç durumu güzel. Kalite dediğimiz, randıman dediğimiz,  pirince dönüştükten sonraki durumu güzel. Boyabat ekonomisine çok büyük katkıda bulunacak bir çeltik tohumu çeşidi olduğuna inanıyoruz. Tabi bunu çiftçimizde sahiplenmesi lazım bunu. İlk defa bir ekim yapıyoruz. Son derece memnunuz. İri taneliğinden, randımanlığından memnunuz. Zaten önemli olan hastalıklara dayanıklı olması ve randımanın yüksek olması. Biz çiftçiler için önemli olanda bu özellikleri. Gübre attığımız zaman yatmaması önemli. Bunların hepsi Boyabat Kalesi Çeltiğinde mevcut. Yani üretime son derece yatkın bir çeltik.” Diyerek görüşlerini paylaştı.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[851 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-09-24]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE