TOPRAKSIZ ÇİLEK İLGİ GÖRÜYOR

Yazdır
Paylaş
Sinop’ta topraksız yetiştirilen organik çilekler büyük rağbet görüyor. Mertoğlu köyünde Ümit Çekirdek adlı girişimci talepleri karşılamakta güçlük çektiğini belirterek, çilekleri pazara götürmeden sattığını söyledi.
TOPRAKSIZ ÇİLEK İLGİ GÖRÜYOR
Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim genel Müdürlüğü “Bitkisel üretimi geliştirme projesi” kapsamında Mühendis Necat Demirbaş ve Ferda Bıçakçı koordinatörlüğünde yürütülen topraksız çilek yetiştiriciliği projesi dün tanıtıldı. Mertoğlu köyünde örnek çiftçi Ümit Çekirdek’in serasında gerçekleştirilen tanıtıma İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdür vekili Ahmet Tam, Şube Müdürü Yakup Yüzbaşı ve Proje Sorumlusu Necat Demirbaş katıldı.

Sinop’ta bu yöntemin ilk defa uygulandığını belirten İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdür vekili Ahmet Tam; “İlimizde ekonomik anlamda çilek üretimi olmayıp ilk defa 2016 yılında Topraksız çilek yetiştiriciliği projesi yapılmıştır. Bu proje kapsamında İlimiz Mertoğlu köyünde üreticimize 100 m2’lik sera topraksız çilek üretimi yaptırılmıştır” dedi.

2015 yılında projeye başlanıldığını hatırlatan Tam, “2015 yılı sonunda Genel Bütçe “Bitkisel Üretimi Geliştirme”projesinden 150 adet kokopit, 150m. Plastik kokopit altlığı ve 630m. Profil demir alındı. 2016 yılında Mertoğlu köyünden bir çiftçimizin serasına 3’lü raf sistemi olacak şekilde üretim ortamı hazırlattırıldı.2016 yılı içerisinde 2000 adet Albion (yediveren) çeşidi çilek fidesi aynı bütçeden alınarak 1500 ad. Kokopitlere ve 500 ad. Yere tavalara Aralık ayı içerisinde diktirildi” diye konuştu.

“Bitki besin maddeleri solüsyon hazırlama ve veriş şekli ile miktarı çiftçimize reçete edilerek gelişmeler her hafta tarafımızdan kontrol edilmektedir” diyen Tam; “Toplam Bütçesi yaklaşık 7.500 TL’ ye mal olan bu proje ile ilimizde ekonomik anlamda çilek yetiştiriciliği için ilk adım atılarak çiftçilerimize yeni bir gelir kapısı sağlanmıştır. Klasik çilek yetiştiriciliğinde dekara yaklaşık 8-10 ton ürün alınırken bu projemizle verim yaklaşık 20-25 ton civarı olması beklenmektedir” ifadelerine yer verdi.

Talepleri karşılamakta güçlük çektiğini belirten çiftçi ümit Çekirdek ise pazara götürmeden çilekleri sattığını belirtti. Kilosunu 10 TL’den verdiğini ifade eden Çekirdek, topraksız çilek üretimini daha da geliştirmeyi hedeflediğini söyledi. Çileklerin tadının çok iyi belirten Çekirdek; “Bu işi internetten araştırdım. Neden bizim buralarda yetişmesin dedim. Tarım İl Müdürlüğüne başvuru yaptım. Sağolsunlar destek verdiler. Gayet memnunuz. İnşallah daha da geliştireceğiz” dedi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[520 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-04-29]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE