TÜRK POLİS TEŞKİLATI 174 YAŞINDA!

Yazdır
Paylaş
TÜRK POLİS TEŞKİLATI 174 YAŞINDA!
Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıl dönümü Sinop’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sinop’taki kutlamalar Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen tören ile başladı. İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, burada tören mangasını selamladıktan sonra Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kutlamalar İskele Meydanı'nda devam etti. Buradaki törende konuşan İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, “Türk Polis Teşkilatı 1845'ten kurulduğu bugüne dek çağa ayak uydurabilen ve dünya üzerindeki diğer polis teşkilatlarıyla kıyaslandığında suç ve suçlularla mücadelede başarısını ispat etmiş bir teşkilattır. Her geçen gün de bu başarısına yeni ve bilimsel aktivitelerle algılar sunmakta ve kendini geliştirmeye devam etmektedir. 174. yıldönümünü kutladığımız teşkilatımızın zaman zaman hepimizin birlikte gördüğü gibi vücuduna farklı geldiğini düşündüğü şeyleri kendi bünyesinden atabilmeyi başarabilmiş bir teşkilattır” dedi.

Dağdeviren, Emniyet Teşkilatının halkın huzur ve güvenliği için mesai saati gözetmeksizin her zaman görevinin başında olduğunu söyledi.

Polisliğin zorlukları olduğunu ancak bir o kadar da kutsal bir görevi yerine getirdiklerini vurgulayan Dağdeviren, "  Şuna herkes emin olsun ki, Türk Polis Teşkilatı gücünü hukukun üstünlüğünden ve yasalardan alan, halkın hizmetinde olan, daima milli iradenin evriminde olan bir teşkilattır. Bu kutsal görevimizi yerine getirirken 1845’ten buna yana şehit olmuş, gazi olmuş , bütün şehitlerimizi şükranla minnetle yad ediyor,  gazilerimize Allah’tan sağlık temenni ediyorum. Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşu 1845’e dayanmasına rağmen, o günden bu güne köklü bir kurumsal yapıyı bünyesinde barındırabilmiş ve teknolojiye ayak uydurmuş bir teşkilattır. Türkiye’nin her noktasında kesintisiz 24 saat, sürekli görevini ifa etmekten onur duan bir teşkilattır” diye konuştu.

“YASALARIN ÜSTÜNDE HİÇBİR GÜÇ YOKTUR”

Konuşmasında meslektaşlarına da seslenen Dağdeviren, “Sizler bu görevi yerine getirirken, görevi yasalardan, onurunuzu, şerefinizi, motivasyonunuzu dalgalanan şehit kanlarıyla sulanmış ay yıldızlı al bayraktan ve bu ülke için şehit olmuş ve olmaya hazır diğer meslektaşlarımızdan, şehit ve gazilerimizden motivasyonlarınızı alacaksınız. Yasaların üstünde hiçbir güç yoktur. Bizde görevlerimizi yerine getirirken sizden beklentim, insan haklarına saygılı ve daima yasal çerçeve içerisinde kalmanızdır. Ve unutmayın ki zaman zaman kurumlarımıza musallat olan bir takım unsurlara asla ve asla boğun eğmeyeceksiniz. Gücünüzü yasalardan, emirlerinizi sadece ve sadece sıralı amirlerinizden alacaksınız: Onun üzerinde hiçbir yapı ve oluşumdan asla ve asla beslenmeyeceksiniz. Bunu sağladığınıza inanıyor ve bundan sonra da hep böyle olacağına olan inancımı koruyorum” şeklinde konuştu.

Dağdeviren son olarak, “Saygıdeğer Sinop halkı. Bizler, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı hukukun üstünlüğüne saygılı insan haklarına saygılı Sinop’umuzun güvenlik hizmetini en hızlı, en verimli ve en iyi şekilde yapma gayreti içindeyiz. Sizler evlerinizde huzurlu ve rahat uyuyabilirsiniz” sözlerini kaydetti.  

Kutlama töreni, Polis Haftası münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve tören geçişiyle son buldu.

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen törene Vali Köksal Şakalar’ın yanı sıra Belediye Başkanı Barış Ayhan, Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar Öksüz, Vali Yardımcıları İzzet Ercan ve Mehmet Tanışır, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Halil Altıntaş, Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salim Akbaş, Kurum Müdürleri, STK Temsilcileri, İl Emniyet Teşkilatı Mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[474 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2019-04-11]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE