Gündemde Yine Nükleer Var

Yazdır
Paylaş
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi ziyaret gerçekleştirdiği Japonya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 3,6 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. Brüksel’deki temaslarının ardından Tokyo’ya hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan Japonya ziyareti kapsamında İmparator Akihito ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüştü.
Gündemde Yine Nükleer Var
Erdoğan’ın Japonya’ya ziyareti öncesi, iki ülke ticari ilişkilerini değerlendiren DEİK Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Mehmet Pekarun, hedef ülke olarak belirlenen Japonya pazarında Türk firmalarının daha etkili olabilmesi için ürün ve üretim kalitesinin Japon standartlarına uygun hale getirilmesinin önem taşıdığını söyledi.

 JAPONLARDAN 1,4 MİLYAR $ YATIRIM

İki ülke arasındaki ticaretin Türkiye aleyhine açık vermeye devam ettiğine dikkati çeken Pekarun, Türkiye’de 2014 itibarıyla 183 Japon menşeli şirketin faaliyet gösterdiğini bildirdi. Pekarun, 2002’den bu yana Japon firmaların Türkiye’de yaptıkları yatırımların toplamının 1,4 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

CEOLARLA GÖRÜŞECEK

Pekarun, Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularının da Türk- Japon mühendislerin ortaklığında üretildiğini anlattı. Gelecek yıllarda tamamlanması planlanan Türk-Japon ortaklığında gerçekleştirilen başlıca büyük projeler arasında İzmit Körfezi Köprü Geçişi ve Sinop Nükleer Enerji Santrali’nin bulunduğunu belirten Pekarun, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya’nın başkenti Tokyo’ya gerçekleştireceği resmi ziyaretler kapsamında DEİK ev sahipliğinde CEO Yuvarlak Masa Toplantısı gerçekleştirecek.” dedi.

Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile iki yıl önce Dolmabahçe Ofisi’nde bir araya gelmişti. Görüşmede Sinop’ta yapılacak nükleer enerji santralinin imzaları atılmıştı.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[887 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2015-10-08]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İHALE İLANI
E-GAZETE