'TÜRKİYE'NİN MİLLİ GÜVENLİK ŞEMSİYESİ DEMOKRASİ VE ADALETTİR'

Yazdır
Paylaş
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, 16 Nisan referandumuna ilişkin, yeni anayasanın ülkeyi dar bir grubun devleti haline getireceğini savundu. Uysal; “Türkiye'nin milli güvenlik şemsiyesi demokrasi ve adalettir. Parti olarak iddiamız herkesin hukukundan emin olduğu bir Türkiye'yi ortaya çıkarabilmektir” dedi.
'TÜRKİYE'NİN MİLLİ GÜVENLİK ŞEMSİYESİ DEMOKRASİ VE ADALETTİR'
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, halk oylaması çalışmaları kapsamında geldiği Sinop’ta düzenlediği basın toplantısında, 16 Nisan'da yapılacak referandumla ilgili açıklamalarda bulundu. Uysal, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması öncesi ülkenin farklı noktalarında vatandaşlarla bir araya gelerek, yeni anayasa hakkında bilgilendirdiklerini söyledi.

Türkiye'nin milli güvenlik şemsiyesinin demokrasi ve adalet olduğunu belirten Uysal, vatandaşın onayına sunulacak yeni anayasanın ülkenin birlik ve beraberliğine katkı vermeyeceğini, aksine toplumu ayrıştıracağını öne sürdü.

“TÜRK MİLLETİ DİYEMEYENLERİN BU ÜLKEYİ YÖNETME HAKKI YOKTUR”

Anayasa değişikliğine "hayır" diyeceklerine dikkati çeken Uysal; "Türkiye'nin milli güvenlik şemsiyesi demokrasi ve adalettir. Parti olarak iddiamız herkesin hukukundan emin olduğu bir Türkiye'yi ortaya çıkarabilmektir. Bu ülkenin geçmişini yok sayanların 'yeni Türkiye' diyerek adeta Türkiye'nin kuruluşunu 3 Kasım 2002'de başlatanların, ülkeyi getirdiği yer ortadadır. Bugün terör örgütleriyle komşu bir ülkesiniz. Çözüm Süreci adı altında PKK'nın manyetik alanı içerisine milyonlarca insanı kaptırdınız. Diyarbakır'da Türk milleti lafını bile ağzınıza alamaz haldesiniz. Açık yüreklilikle söylüyorum, burası Türkiye Cumhuriyeti devletidir ve bu millet de Türk milletidir. Türk milleti diyemeyenlerin bu ülkeyi yönetme hakkı yoktur." Dedi.

“DEMOKRASİ AÇIĞINIZI TEK ADAM REJİMİYLE KAPATAMAZSINIZ”

“Bugün Türkiye gerçek gündemini konuşamaz haldedir” diyen Uysal; “Türkiye 16 Nisan'da ya lig düşecek ya da tarihi yürüyüşüne devam edecek. Sadece üreten bir Türkiye değil aynı zamanda yurt dışından refah transfer eden bir ülke olarak yeniden kodlanacağı tarihi bir zaman dilimi var. Bugün Türkiye gerçek gündemini konuşamaz haldedir. Demokrasi açığınızı tek adam rejimiyle kapatamazsınız. Demokrasi açığınızı evrensel değerler, Türk demokrasisinin olgunlaşmış tarihi tecrübesiyle beraber bu toplumun, demokratik ve hukuki kanalarla meseleleri aktarabileceği mekanizmaları daha da işler hale getirerek kapatabilirsiniz." Şeklinde konuştu.

“KOLTUKLARININ BEKASI SORUN OLDUĞU ORTADADIR”

"Ülkenin beka sorunu var" denilerek anayasa teklifiyle karşı karşıya bırakıldıklarını kaydeden Uysal; “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, daha düne kadar verin Bilal'i alın iktidarı diyendi. Bugün bunlar unutulmuş Türkiye’nin bir beka sorunu olduğunu ifade eder hale gelmişledir. Türkiye’nin bir beka  sorunu vardır, yoktur bunu bir kenara koyalım. Ama iktidar sahiplerinin ve sayın Bahçeli’nin  koltuklarının bekası sorun olduğu ortadadır” ifadelerini kullandı.

“BAL BAL DEMEKLE AĞIZ TATLANMAZ”

Türkiye'nin zorların içerisinde zor bir tercih yapmak mecburiyetinde bırakıldığını belirten Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal; “Güzel bir Anadolu tabiri vardır, 'Bal bal demekle ağız tatlanmaz' denir, yerli ve milli demekle de bu sistemin yerli ve milli olduğu anlamına gelmediğini görüyoruz. Literatürde mukayese edebileceğimiz, öngörüde bulunabileceğimiz, temel referanslarıyla beraber demokrasi anlayışı içerisinde çok sağlıklı kuvvetlerin kati ayrılığını esas alan başkanlık modelleri de meşrudur, parlamenter demokratik modeller de meşrudur. Ama bugün Türkiye’ye dayatılan bir başkanlık modeli değildir. Menderes de,  Demirel de,  Özal da başkanlık istedi gibi bir yalan propagandayla insanlarımızın zihinleri bulansın istiyorlar. Evet, onlar başkanlık istedi, tek adam rejimi istemediler." Diye konuştu.

'RECEP TAYYİP ERDOĞAN'I KORUMA KANUNUDUR'

Anayasa değişikliğiyle "Türkiye'de cumhurbaşkanına sorumluluk getiriyoruz" diyerek ömür boyu dokunulmazlık zırhı getirilmek istendiğini söyleyen Uysal, "Atatürk'ü koruma kanunlarına itiraz etmiş olanların tek adamı koruma kanunları çıkartır hale geldiklerini görüyoruz. Bu anayasa değişiklik teklifinin bir adı da Recep Tayyip Erdoğan'ı koruma kanunudur” dedi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[673 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-04-05]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE