‘Türkiye’nin Türk Dünyasına Bakışı’

Yazdır
Paylaş
Sinop Türk Ocağı tarafından “Türkiye’nin Türk Dünyasına Bakışı” adlı bir konferans düzenlendi. Söyleşiye konuşmacı olarak Başbakanlık Müşaviri Birol Dok ve Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Maraşlı katıldı.
‘Türkiye’nin Türk Dünyasına Bakışı’
Ocağın Alaaddin Camisi karşısındaki tarihi hamamdaki yerinde gerçekleşen konferansta konuşan Sinop Türk Ocağı Başkanı Metin Oktay Fındık,  ilimizin sosyal, kültürel ve düşünce hayatına katkıda bulunabilmek amacıyla özverili bir çalışma programı içerisinde olduklarını dile getirdi.  Fındık, bu bağlamda Ocak toplantı salonumuzda "Türkiye'nin Türk Dünyasına Bakışı Ve Türk Dünyasının Temel Sorunları-Din, Eğitim, Kimlik" konulu bir söyleşi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Söyleşiye konuşmacı olarak  Başbakanlık müşaviri Birol Dok ve Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Maraşlı katıldı.

90’lı yıllarda bir grup aydının o dönemin çetin şartlarına rağmen ortak bir dil geliştirmeyi başardıklarını belirten Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Maraş, “Azeriler, Kırgızlar… Her Türk ortak bir perspektifte buluşabilmeli.  Hepimizin elini taşının altına koyması gerekiyor.  Öğrenci gençlerimize bu coğrafyalardan, tarihsel çatışmalara girmeden, ortak bir perspektifte buluşabilecekleri bir arkadaş edinmeleri öneriyorum. Kardeşliğimizi böyle ilerletebiliriz” dedi.

Son 25 yılda, farklı coğrafyalardan gelen Türklerden, çok kaliteli elamanlar yetiştiğini vurgulayan Başbakanlık Müşaviri Birol Dok da "Biz çok büyük bir milletiz!" diyerek Orhun Abideleri ve Kaşgarlı Mahmut’un yazdığı Divânü Lügati't- Türk'ten örnekler vererek "Türklük” tanımlarını okudu. Dok, "Millet, aynı inancı paylaşan aynı ideale yürüyen insanlardır. Bizim Türk tanımlamalarımız çok geniş olmak zorunda." Diye konuştu.

Söyleşi sonunda konuklardan gelen sorular konuşmacılar tarafından cevaplandırılırken. Toplantıya akademisyenler, sivil toplum örgütleri, öğrenciler ve Sinoplu vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Sunum sonunda Sinop Türk Ocağı Başkanı Metin Oktay Fındık konuşmacılara Sinop’a özgü özel hazırlanmış Sinop teknesi armağan etti.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[651 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-11-08]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE