UĞUR MUMCU SİNOP'TA ANILDI

Yazdır
Paylaş
24 Ocak 1993 yılında suikast sonucu aramızdan ayrılan gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 24. Yılında Sinop’ta anıldı.
UĞUR MUMCU SİNOP'TA ANILDI
Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'nun öldürülüşünün üzerinden 24 yıl geçti. 1993 yılında evinin önünde arabasına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu, dün Sinop’ta anıldı. Uğur Mumcu'nun ismini taşıyan meydanda gerçekleştirilen anma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.  Ardından Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Merkez İlçe Başkanı Aysun Özsönmez bir konuşma yaptı. Özsönmez konuşmasında; “Bu değerli devrimci insan, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Onat Kutlar, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Hrant Dink, Tahir Elçi ve diğer katledilen devrimci aydınlarımız yaşamları pahasına ortaya koydukları görüş, düşünce ve uyarıların ne denli haklı olduğunu günümüz Türkiye’sinde bir kez daha kanıtlamaktadır. Yaşanan bu günler; devrimci aydınlarımızın dillendirdikleri olumsuzlukların ne denli doğru tespitler olduğunu açıkça göstermektedir. Yıllar önce canları pahasına, ülke için, demokrasi için, insan hakları için, kısaca ulusun aydınlık geleceği için ısrarla söylediklerini hatırlarsak, gelinen nokta ve sonuca karşı gösterilen aymazlıkların ne denli vahim olduğunu gözler önüne sermektedir” dedi.

“KARŞI KOYACAĞIZ”

“Ülkemizin bu gün içinde bulunduğu durum ve bunun karşısındaki çaresizlik , Türkiye’yi bu duruma getiren sürece en başında direnen bizler olmalıyız” diyen Özsönmez; “Türkiye’yi emperyalistlere bağlayan ip 44 yıl önce Deniz’lerin boğazına dolandı, aynı güçler 24 Ocak 1993’te Uğur Mumcu’yu aramızdan aldı. Uğur Mumcu’yu katledenler bugün gazetecileri ve aydınlarımızı cezaevine mahkum edenlerdir. Günümüz Türkiye’sindeki engellerini temizledir akıllarınca, oysa onların ışığında bizler varız ve buna karşı koyacağız” diye konuştu.

“BÖYLE DAVRANMAK HERKESİN HARCI DA DEĞİLDİR”

Özsönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bazı insanlar vardır; toplumun esenliği ve mutluluğu için kendi can güvenliklerini önemsemezler, toplum düşmanlarının boy hedefi olmaktan korkmazlar, tüm çabaları çok sevdiği halkının mutluluğu ve esenliğidir. Güzel bir dünya düşüncesinin yürekli savunucusu olabilmek, bunun ağır sorumluluğu altında ezilmeden onurunu taşıyabilmek her insana nasip olmaz. Ayrıca böyle davranmak herkesin harcı da değildir. Bu güzel ve yiğit insan tüm bunları başarmış olduğu için insanlarımızın aydınlık yüreklerinde ölümsüzleşmiştir. Bu örnek ve soylu insanlar tıpkı yüce önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi ölümlerinden sonrada insanların belleğinde ve yüreklerinde yaşarlar. Arkalarında yaşayan ideallerini ,onurlarını ve yaşamlarını bırakırlar. Yıllar geçse de daima atan bir kalp ,üreten bir beyin ve yazan bir el gibidirler. Bu özellikleriyle kendilerinden  sonra gelenlere esin kaynağı olurlar. Hele bizim toplumumuz gibi kendisinin yerine bir başkasının düşünmesini , yazmasını tepki vermesini, mücadele etmesini ve özveride bulunmasını bekleyen insanların çoğunluk oluşturduğu bir yapıda ,aydınlık yarınlar uğruna yaşamlarını hiçe sayan bu kahramanlara olan borcumuzun ödenemeyeceği kanısındayız. Onların savunduğu değerlere sahip çıkarsak bizlere düşen görevi bir parçada olsa yerine getirmiş oluruz”

“AÇIKÇASI BİRAZDA UTANARAK ANIYORUZ”

Uğur Mumcu’yu unutmadıklarını ve unutmayacaklarını belirten Özsönmez; “Ülkemizin ‘’ Demokratik, Laik, Sosyal Hukuk Devleti’’ niteliği, etnik bölücülük söylemlerinin yükseldiği, ulusal değerlerin ötelendiği 2017 Atatürk Türkiye’sinde bu yiğit insanın yokluğunu çok daha ağır hissetmekteyiz. Ulusallık adına, Egemenlik adına Atatürk İlke ve Devrimleri adına Laik Cumhuriyetin kazanımları adına, çağdaş değerler ve aydınlık yarınlar adına ülkemizde yaşadığımız tüm olumsuzluklar ve kaotik ortam nedeniyle Uğur Mumcu’yu özlemle ve açıkçası birazda utanarak anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Özsönmez’in konuşmasının ardından,  CHP Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyesi Hakan Sönmez, ‘Vurulduk Ey Halkım’ şiirini seslendirdi.

Anma programı törene katılanların Uğur Mumcu Anıtı'na karanfil bırakmasıyla son buldu.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[814 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-01-25]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE