UĞUR MUMCU UNUTULMADI

Yazdır
Paylaş
25 yıl önce Ankara’da evinin önünde düzenlenen bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci yazar Uğur Mumcu için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop İl Başkanlığı tarafından anma töreni düzenlendi.
UĞUR MUMCU UNUTULMADI
Ankara'da 24 Ocak 1993'de aracına konulan bombanın patlatılması sonucu evinin önünde hayatını kaybeden gazeteci yazar Uğur Mumcu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı tarafından düzenlenen törenle anıldı. Uğur Mumcu'nun ismini taşıyan meydanda gerçekleştirilen anma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan bir konuşma yaptı. Düşünce ve kalem adamı Uğur Mumcu’yu ölümünün 25. yılında rahmet, saygı ve özlemle andıklarını söyleyen Ayhan, “Düşünce ve kalem adamı Uğur Mumcu’yu 24 Ocak 1993 günü kara yürekli ve kara niyetli emperyalist güçler çıkarları uğruna hunharca aramızdan çekip aldılar. Bu değerli devrimci insan Uğur Mumcu; Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Onat Kutlar, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Hrant Dink, Tahir Elçi ve diğer katledilen devrimci aydınlarımız yaşamları pahasına ortaya koydukları görüş, düşünce ve uyarıların ne denli haklı olduğunu günümüz Türkiye’sinde bir kez daha kanıtlamaktadır. Yaşanan bu günler; devrimci aydınlarımızın dillendirdikleri olumsuzlukların ne denli doğru tespitler olduğunu açıkça göstermektedir. Yıllar önce canları pahasına, ülke için, demokrasi için, insan hakları için, kısaca ulusun aydınlık geleceği için ısrarla söylediklerini hatırlarsak, gelinen nokta ve sonuca karşı gösterilen aymazlıkların ne denli vahim olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiş oluruz” dedi.

DİRENEN BİZLER OLMALIYIZ
Ayhan, “Ülkemizin bu gün içinde bulunduğu durum ve buna bağlı çaresizlik karşısında, Türkiye’yi bu duruma getiren sürece en başında direnen bizler olmalıyız. Türkiye’yi emperyalistlere bağlayan ip 45 yıl önce Deniz’lerin boğazına dolandı, aynı güçler 24 Ocak 1993’te Uğur Mumcu’yu aramızdan çekip aldı. Uğur Mumcu’yu katledenler bugün gazetecilerimizi,  milletvekillerimizi ve aydınlarımızı cezaevine atanlardır” diye konuştu.

İNSANLARIMIZIN AYDINLIK YÜREKLERİNDE ÖLÜMSÜZLEŞMİŞTİR
Barış Ayhan, Uğur Mumcu’nun Türk tarihinin en önemli yazarlarından biri olduğunu vurguladığı açıklamasında, “Kimi insanlar vardır; toplumun esenliği ve mutluluğu için kendi can güvenliklerini önemsemezler, toplum düşmanlarının boy hedefi olmaktan korkmazlar, tüm çabaları çok sevdiği halkının mutluluğu ve esenliğidir. Güzel bir dünya düşüncesinin yürekli savunucusu olabilmek, bunun ağır sorumluluğu altında ezilmeden onurunu taşıyabilmek. Bu güzel ve yiğit insan tüm bunları başarmış olduğu için insanlarımızın aydınlık yüreklerinde ölümsüzleşmiştir. Bu örnek ve soylu insanlar tıpkı yüce önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi ölümlerinden sonrada insanların belleğinde ve yüreklerinde yaşarlar. Arkalarında yaşayan ideallerini, onurlarını ve yaşamlarını bırakırlar. Yıllar geçse de daima atan bir kalp ,üreten bir beyin ve yazan bir el gibidirler.Bu özellikleriyle kendilerinden  sonra gelenlere esin kaynağı olurlar.Hele bizim toplumumuz gibi kendisinin yerine bir başkasının düşünmesini, yazmasını tepki vermesini,mücadele etmesini ve özveride bulunmasını bekleyen insanların çoğunluk oluşturduğu bir yapıda, aydınlık yarınlar uğruna yaşamlarını hiçe sayan bu kahramanlara olan borcumuzun ödenemeyeceği kanısındayız.Onların savunduğu değerlere sahip çıkarsak bizlere düşen görevi bir parçada olsa yerine getirmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

AÇIKÇASI BİRAZDA UTANARAK ANIYORUZ

Ayhan, konuşmasının sonunda, “Ülkemizin ‘’ Demokratik, Laik, Sosyal Hukuk Devleti’’ olma niteliğini kaybettiği, etnik bölücülük söylemlerinin yükseldiği, ulusal değerlerin ötelendiği, 2018 Atatürk Türkiye’sinde bu yiğit insanın yokluğunu çok daha ağır hissetmekteyiz. Egemenlik adına, Atatürk İlke ve Devrimleri adına, Laik Cumhuriyetin kazanımları adına, çağdaş değerler ve aydınlık yarınlar adına ülkemizde yaşadığımız tüm olumsuzluklar ve kaotik ortam nedeniyle Uğur Mumcu’yu özlemle ve açıkçası birazda utanarak anıyoruz” sözlerini kaydetti.

Barış Ayhan'ın konuşmasının ardından CHP Sinop Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Ertem, Uğur Mumcu tarafından kaleme alınan “Vurulduk Ey Halkım” isimli şiiri okudu.

Tören, katılımcıların Uğur Mumcu Anıtı'na karanfil bırakması ile sona erdi.

Programa, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP İl Başkanı Barış Ayhan ve partililer katıldı

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[329 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-01-25]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE