Uluslararası Çocuk Sempozyumu Başladı

Yazdır
Paylaş
Sinop Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘Disiplinlerarası Perspektifte Çocuk’ temalı “Uluslararası Çocuk Sempozyumu” farklı kurum temsilcileri ile yurt içi ve yurt dışından olmak üzere toplam 55 üniversiteden bilim insanlarını bir araya getirdi.
Uluslararası Çocuk Sempozyumu Başladı
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan Sempozyum açılış programı, Sinop Üniversitesi tanıtım filminin gösterimiyle devam etti. 16 Mayıs Pazartesi günü başlayan ve 3 gün sürecek olan sempozyumun selamlama ve açış konuşmalarını gerçekleştiren Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, “İnsanın gelişiminde önemli bir evreye ismini veren çocuğu tek bir akademik disiplin gözlüğüyle incelemeniz, onu tek bir gözlükle anlamaya çalışmanız mümkün değildir. Bu nedenle sempozyum konularımız 16 kadar farklı başlık içermekte ve bu nedenle de sempozyum birden fazla disiplini ilgilendirmektedir. Sempozyum davetlilerimiz arasında sağlıkçılar, eğitimciler, psikologlar, sosyologlar, din eğitimcileri, edebiyatçılar ve hukukçular yer almaktadır. Sempozyumun odaklandığı konu gereği bu sempozyumda disiplinler arası bir çalışma ve dayanışma zorunluluk arz etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Çocuk Sempozyumunun başarılı ve verimli geçmesini dileyen Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Nihat Dalgın, Sempozyumun gerçekleştirilmesinde katkısı bulunan ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etti.

Ardından konuşan Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, “Artık çocuğun tek bir disiplinle kontrol edilmesi, anlaşılması gerçekten mümkün değil. Bundan dolayı disiplinlerarası ciddi bir iletişime sahip olması gerekiyor. Bundan dolayı sempozyumun düzenlenmesinde başta Sayın Rektörümüz olmak üzere Rektör Yardımcılarımıza, Sempozyum düzenleme kuruluna ve diğer üniversitelerden gelen değerli katılımcılara teşekkür ediyorum. Sinop’umuzda sizleri ağırlamaktan ayrı bir memnuniyet duyduğumuzu da ifade etmek istiyorum. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Protokol konuşmaları sonrası Sempozyum Başkanı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. Demet Cabar’ın moderatörlüğünde; Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Kadıoğlu, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat ve Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Biçer’in katılımıyla açılış oturumunun ilk paneli gerçekleştirildi. Panel sonunda, Vali Vekili Abdullah Şahin, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın ve Sinop Barosu Başkanı Av. Funda Öztürk Altuntaş tarafından konuşmacılara teşekkür belgesi takdim edildi.

Oturum sonrası verilen arada, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Burcu Burçak Erdal ve Eğitim Fakültesi’den Öğr. Gör. K. Ceren Demiralp tarafından hazırlanan resim sergisi davetliler tarafından gezildi. Ayrıca Sempozyumda ebediyete irtihal eden akademik ve idari personel ile yakınları için lokma tatlısı ikramı yapıldı.

Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde düzenlenen programa; Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Biçer, Sinop Barosu Başkanı Av. Funda Öztürk Altuntaş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kamil Demirci, Prof. Dr. Cem Cüneyt Ersanlı ve Prof. Dr. Hülya Turan, Genel Sekreter Ali Altungeyik, Fakülte Dekanları, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürleri, akademisyenler, bilim insanları, araştırmacılar, davetliler ve öğrenciler katıldı.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[204 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2022-05-18]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE