UMUTLAR HAMSİDE!

Yazdır
Paylaş
Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, palamut ve hamsinin Karadenizli balıkçılar için değeri yüksek balık türleri olduğunun altını çizerek, bundan dolayı her yeni sezon öncesi umutlarını palamut ve hamsiye bağladıklarını belirtti.
UMUTLAR HAMSİDE!
Av yasağının sona ermesiyle 1 Eylül'den itibaren denize açılan Karadenizli balıkçılar, hamside bol bir sezon geçirmeyi hedefliyor.

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, yaptığı açıklamada, geçen sezon Karadeniz'de binlerce ton palamut avlandığını hatırlattı. Bayrak, “Geride kalan bir aylık sürede ne kadar palamut avlandı tam olarak bilemiyoruz. Çünkü bu rakamlar sezon sonunda bakanlık tarafından açıklanıyor ancak genel anlamda geçen yılın çok ama çok altında olduğunu söylemek mümkün. Mesela sadece Sinop'ta geçen yıl bir gecede 7 bin kasa palamut avlandığı olmuştu. Belki şimdi bir aylık sürede bu kadar balık avlanmıştır. Farklı sebeplere bağlı olarak maalesef palamut avcılığı geçen yıla oranla yarının dahi altına düştü. Bundan sonraki süreç için de pek iyimser değiliz" dedi.

Hamsiden umutlu olduklarını dile getiren Bayrak, denizlerde palamut-hamsi mücadelesinin yazılı bir kural olmamasına karşın bir gerçek olarak önlerinde durduğuna dikkati çekti. Bayrak, "Bu konuda bilimsel bir çalışmam yok ama tüm sezonlarda palamut bol ise hamsi az olmuş. Hamsi bol ise de palamut az olmuş. Geçen yıla bakarsak palamut bol, hamsi az oldu. Bu sezon normal şartlarda hamsinin bol olması gerekiyor. Yavaş yavaş hamsi kendini göstermeye başlamış durumda. Umutluyuz, bekleyip göreceğiz." ifadelerini kullandı.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[388 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-10-02]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE