ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ TOPLUMA HİZMET BİLİNCİYLE YETİŞİYOR

Yazdır
Paylaş
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) zirvesindeki Türk Mühendis Sırrı Oğuz, memleketi Sinop’ta öğrencilerle deneyimlerini paylaştı. Oğuz, “Öncelikle yapılması gereken şey bilimin Türkiye’nin ana gündemlerinden biri olmasının sağlanması. Temel bilimlere ilgiyi sadece okullarda müfredata göre dersler vererek, laboratuvarlarda bir kaç deney yapıp, tabletlerde ödev yapmakla artıramayız” dedi.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ TOPLUMA HİZMET BİLİNCİYLE YETİŞİYOR

NASA'da görev yapan üst düzey yönetici Sırrı Oğuz, Sinop'ta öğrencilere konferans verdi. Eğitim-İş Sendikası Sinop Şubesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin katkılarıyla Sarı Saltuk Anadolu Lisesinde düzenlenen konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.


Konferansta 'NASA’nın İnsanlı Uzay Araçlarındaki Son Gelişmeler’ konusunu ele alan Oğuz, NASA’nın bünyesinde çalıştığı çeşitli mühendislik alanlarında yaptığı projelerden bahsetti. 

Deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Oğuz, Türkiye’de bilime öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Oğuz, ““Bilimin dini, dili, siyaseti yoktur, ayrıca yaptığın işi sevmek en önemlisidir. Sevmezseniz eğer harcadığınız zaman kayıptır. Merakla sonuca ulaşmak içinizin kıpır kıpır olması lazım. Çalışacağınız alana karar verin. Hangi üniversitede de okursan oku sana aynı şeyi öğretiyorlar. Ne yapmak istediğini bilerek kendinizi oraya yöneltmeniz lazım. Önemli olan kendini geliştirmektir” dedi.

 Mars’a yolculuğun 2030’lu yıllarda olabileceğini söyleyen Oğuz,  bu alanda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Sırrı Oğuz, “Amacımız gençlere ilham vermek. Bilimi anlatmak, uzayı anlatmak. Onlara hani Türkiye’den Sinop gibi bir ilden çıkıp NASA’da belli bir yerlere de gelinebileceğini, azimli olduğunuzda bunu başarabileceğinizi  göstermekti. Benim çalışma alanım insanlı uzay araçları olduğu için tabi merak edilen konu Mars’a yolculuk. Mars’a yolculukta hangi durumdayız, projenin neresindeyiz. Bu tabi her sene biraz daha gecikiyor doğal olarak. Çünkü her defasında yeni yeni şeyler öğreniyoruz. Uzayda güvenli bir şekilde insan sağlığına astronotların sağlığına zarar vermeden Mars’a nasıl ulaşabiliriz, bunun çalışmaları yapılıyor. Şuanda görüldüğü kadarıyla 2030’lu yıllarda ön görülüyor Mars’a deneme uçuşlarının en azından yapılaması ve bu 2-3 evrede olan ve bir çok bilimsel araştırmanın bir bütünü olan çalışmalar” diye konuştu.

Öğrenciler de konferansın çok verimli geçtiğini belirterek, “Güzel bir konferanstı. Kafamızdaki sorulara cevap bulduk. NASA’da çalışan bir Türk’ün olması ve bizlere böyle bir konferans vermesi gerçekten mutluluk  verici. Gurur duyuyoruz kendisiyle”  dediler.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[791 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2019-05-24]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE