Yapılandırılan borçlar için 2. taksit uyarısı

Yazdır
Paylaş
19 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan kamu borçlarında 2’nci taksit ödemeleri 31 Mayıs’ta sona eriyor.
Yapılandırılan borçlar için 2. taksit uyarısı

Sinop Defterdarı Naci Günaydın, gazetemize iade-i ziyarette bulundu.  Gazetemiz Haber Yönetmeni Murat Yılmazer ile bir süre sohbet eden defterdar Naci Günaydın, vergi borcu olanları yeniden yapılandırma yasasının sağladığı kolaylıktan yararlanmaya çağırdı. Günaydın, vatandaşlar için önemli olan 2. taksit ödemelerinin 31 Mayıs’ta sona ereceğini hatırlattı.

Bazı vatandaşların 2016 yılının Kasım ayında ödemelerini yapmamaları nedeniyle kanundan yararlanma haklarının sona erdiğini vurgulayan Defterdar Günaydın, “Kanuna eklenen geçici bir madde ile vergi borcu olanlara son bir şans verildi. Vatandaşların yapılan düzenleme ile yapılandırması ihlal olan borçluların ödemeleri gereken taksit tutarlarını geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyebilecekler. 6736 sayılı kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam edilmesi için 31 Mayıs 2017 tarihinde yapılması gereken ödemeler büyük önem taşımaktadır” dedi.

SON TARİH 31 MAYIS 2017

“Yapılandırması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını, geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyebilecektir” diyen defterdar Naci Günaydın; “Böylece, Kanundan yeniden yararlanma imkânına kavuşmuş olacaklardır. Ayrıca Kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçeneklerini tercih ederek yapılandırılan tutarları ödemeyen borçlular Mayıs 2017 ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde peşin ödeme indiriminden yararlanabileceklerdir. 6736 sayılı Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri dörder ay uzatılmıştır. Buna göre, Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs ayında, Şubat ayında ödenecek taksitler Haziran ayında ödenecektir. Diğer taksitler de aynı şekilde ödeme sürelerinin son günlerinden itibaren dörder ay uzamış bulunmaktadır. 6736 sayılı Kanunun getirdiği önemli şartlardan biri de taksit ödeme süresince tahakkuk eden vergilerin gününde ödenmesidir. Cari dönem ödeme şartını ihlal edenlere de hak verilmiş ve bu mükellefler cari dönem yükümlülüklerini Mayıs 2017 sonuna kadar yerine getirerek ya da çok zor durumda olmaları nedeniyle bu yükümlülüklerini yerine getiremediklerini tecil başvuruları ile belirterek Kanundan yararlanmaya devam edeceklerdir” diye konuştu.

KREDİ KARTI İLE ÖDENEBİLMEKTE

Kanundan yararlanılması için getirilmiş olan önemli şartlardan birinin de ilk iki taksitin süresinde ödenmesi olduğunu aktaran Günaydın;”6736 sayılı Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanmaya devam edilmesi için Mayıs 2017 ayında yapılması gereken ödemeler büyük önem taşımaktadır. Zira, 6736 sayılı Kanundan yararlanabilmek için getirilmiş olan önemli şartlardan biri de ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin, peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal ve takdirde 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir. Kanun kapsamında ilk taksitlerini Kasım 2016 ayında ödeyen mükelleflerimiz de ikinci taksit ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapacaklardır. İlk taksitlerini süresinde ödemeyen mükelleflerimiz ise ilk taksitle birlikte ikinci taksitlerini Mayıs 2017 ayında ödemedikleri takdirde Kanundan yararlanma hakkını kaybedeceklerdir. Özellikle birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 sayılı Kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu son şansın kaçırılmaması gerekir. Yapılandırılan Vergi Borçlarını www.gib.gov.tr den kredi kartı ile ödenebilmektedir. Sinop Defterdarlığı olarak, Yapılandırmaları bozulacak durumda olan Mükelleflerimize gerek telefonlarla gerekse yüz yüze görüşmelerle bilgilendirmeler yapılmaktadır. Konu hakkında Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinden, vergi dairelerinden, ve 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi (VİMER)’den bilgi alınabilecektir” ifadelerine yer verdi.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[688 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-05-17]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE