YENİ SİSTEM HUKUK DEVLETİ İLKESİNE DAHA UYGUN!

Yazdır
Paylaş
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "20 bin öğretmen için alım yapacağımızı duyurduk, ilana çıktık. Yine Ağustos'tan sonra da 10 bin öğretmen alımı daha gerçekleştireceğiz. İki yılda 80 bin öğretmeni eğitim camiamıza katacağız" dedi.
YENİ SİSTEM HUKUK DEVLETİ İLKESİNE DAHA UYGUN!
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 16 Nisan referandum çalışmalarına destek vermek amacıyla Sinop'a geldi. Valilik ziyaretinin ardından AK Parti il binasını ziyaret eden Bakan Yılmaz, bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz yapmış olduğu açıklamada, "Bu ana kadar gelen iktidarlar arasında eğitime en çok kaynak ayıran hükumetler biziz. Eğitime en çok önem veren biziz. Bu sadece Türkiye'de değil Sinop'ta da öyle. Biz Türkiye olarak milli gelirimizin yüzde 5.8'ini eğitime ayırırız.

 

“Gelişmiş ülkelerden daha fazla kaynağı eğitime ayırıyoruz” diyen Yılmaz; “21.yüzyılı Türkiye'nin yüzyılı yapabilmek ancak eğitimden geçer 21. yüzyılda bu milleti zengin refah içinde bir ortama kavuşturabilmek, milli gelirini 2 trilyon dolar kişi başı olan gelirini 25 bin dolar ihracatını 500 milyar dolara çıkartabilmenin ancak eğitimle gerçekleşeceğinin farkındayız. Dolayısıyla da Türkiye'de 80 yılda yapılan dersliğe yakın derslik yaptık. 270 binin üzerinde. Türkiye'de bu ana kadar atanmış öğretmenlerin sayısından çok daha fazla öğretmenlerimizi atadık. Şu anda görev yapan her üç öğretmenden 2'si yaklaşık bizim dönemimizde öğretmenliğe atandı. Geçen yıl sadece 30 bin, Şubat'ta 20 bin, Ekim'de 50 bin öğretmen ataması yaptık. 50 bin sayısı bazı ülkelerin toplam kamu personeli sayısına eşittir. 20 bin öğretmen için alım yapacağımızı duyurduk, ilana çıktık. Önceki gün de öğretmen adaylarının hangi mülakat merkezlerinde sınava gireceğini açıkladık. Yine Ağustos'tan sonra da 10 bin öğretmen alımı daha gerçekleştireceğiz. İki yılda 80 bin öğretmeni eğitim camiamıza katacağız. Niçin amacımız daha kaliteli bir eğitim vermek" diye konuştu.
 

“İNSANA DEĞER VERİYORUZ”

İkili eğitimi kaldıracaklarını belirten bakan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: "Tabii Sinop'ta da ikili eğitimin kaldırılmış olmasından da bu yıl itibarı ile çok büyük bir memnuniyet duydum. Emeği geçenlere milletvekillerimize, başkanlarımıza, AK Parti ailesine, valimize ve milli eğitim çalışanlarına huzurunuzda teşekkür ediyorum. Niçin ikili eğitime kaldıracağız? Daha kaliteli bir eğitim vermek için. Başbakanımızın talimatı üzerine. Okul öncesi eğitimi 5. yaşlar için ilkokul başlama yaşından önceki bir yaş öyle diyoruz zorunlu eğitim kapsamına alacaksınız bir de yabancı dil ilkokuldan sonraki ortaokulun birinci sınıfında yabancı dil ağırlıklı sınıf haline getiriyoruz, hazırlık sınıfı gibi. İstiyoruz ki evlatlarımız bir dili kendi anadili gibi anlayabilsin, kafasındaki düşüncesini ne varsa onu da ifade edebilsin diye. Ücretsiz süt dağıtıyoruz, ücretsiz tablet bilgisayar veriyoruz. Eve kadar gelebilecek engelli evladımız varsa evine öğretmen gönderiyoruz. Eskiden bunlar olur muydu? İnsana değer verirseniz bu olur."

"YENİ SİSTEM HUKUK DEVLETİ İLKESİNE DAHA UYGUN"
Şu anda hiçbir partinin oyunun yüzde 50'nin üzerinde olmadığını belirten Bakan Yılmaz, "Yüzde 50 hükümete gelebilmek için, bu ülkeyi yönetebilmek için, başka partilerden oy alabilmek lazım. Başka partileri de kucaklamak lazım. Bu ancak uzlaşmayla olur. İşte bu yüzden diyoruz ki bundan sonraki gelen hükümetlerin mutlaka toplumun tamamını kucaklaması lazım. Uzlaşmanın Türkiye'ye zararı olur mu? Eskiden önemli değildi. 'Ben 34 aldım, 40 aldım ben bununla Türkiye'yi yönetirim, geri kalan dışarıda da kalsın' denebilirdi. Biz hiç demedik. Ayrımcılık yok, hizmette adalet var. Ondan hiç şüpheniz yok ama bundan sonra hükümet olmak istiyorsak uzlaşma gelecek. Uzlaşmanın da Türkiye'ye faydası var. Bakın uzlaşma herkesi değiştirir. Türkiye'nin bir barış iklimine ihtiyacı var. Bunu da bu sistem sağlayacak. Yine bu gelen sistem hukuk devleti ilkesine daha uygundur. Hukuk devleti ilkesinde, hukuk devleti yetkisine hesap verebilir olması lazımdır. Yetkisi olanın sorumlu tutulabilir olması gereklidir. Türkiye'deki mevcut durumda yürütme iki başlıdır. İki başlılığı kaldıracağız. Şimdi diyoruz ki 'yetkiyi ikiye bölmeyelim, iki başlılığı ortadan kaldıralım.' Yetki verdiğimizde de her şeyden sorumlu olsun. Yaptığı bütün işlemler yargı denetimine tabidir. Hukuk devletinin gereğidir. Suç işlerse de TBMM tarafından Yüce Divan'a sevk edilebilsin. Ama önceden kesinlikle Cumhurbaşkanı'nı Yüce Divan'a sevk edebilmek mümkün değildi. Bu makama Cumhurbaşkanı'nın geleceği düşünülmemiş, bu makama Ankara'da çatık kaşlı, asık suratlı bir bürokratın geleceği düşünülmüş. Bazen bu bürokrat yargıdan bazen de silahlı veya silahsız bürokrasiden geliyor, milletin içinden çıkacağı düşünülmemiş" ifadelerini kullandı.

AK Parti Sinop İl Başkanlığı’ndaki programının ardından Ayancık ve Türkeli ilçelerinde halka hitap eden bakan Yılmaz,  Türkeli Belediye Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada ise, Üniversiteler için yeni kriterler düşündüklerini söyledi. Bakan Yılmaz, "Biz geldiğimizde her 100 öğrenciden 14'ü ancak üniversiteye gidebilirdi. Şimdi her 100 öğrenciden 40'ı üniversiteye gidiyor. Üniversiteye giden 7 milyon öğrencimiz var. Bu sayı ile Rusya'dan sonra Avrupa'da en çok yüksek öğretime öğrenci gönderen ülke durumundayız. Önümüzde ki dönemde Allah nasip ederse üniversiteler için üç şey düşünüyoruz. Bir, kaliteli bir eğitim için mutlaka bir denetim sistemi gerekli. Kalite kurulunu oluşturuyoruz. İdari ve mali özerkliliğe sahip yasasını göndereceğiz. Bir diğeri ihtisaslaşmaya önem vereceğiz. Her üniversite diğerinin kopyası veya benzeri olmasın. Bulunduğu ilinde yörenin de özelliklerini dikkate alarak ihtisaslaşsın. Bir de Planlama Kurulu oluşturuyoruz. O da şu, üniversiteyi bitirdikten sonra evlatlarımız mutlaka iş bulabilsin. Hangi alanlarda ihtiyaç varsa o alanlarda bölümler açalım. Hangi alanda ihtiyaç varsa o alanlarda ki öğrencinin kontejyan sayısını da arttıralım. Eğer önümüzdeki dönemde bunu yaparsak gelecek Türkiye'nin, bundan hiç şüpheniz olmasın" dedi.

Öğretmene 900 dolar üzerinde ödeme

Öğretmenlerin özlük haklarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Yılmaz, "Haftada 15 saat ek ders alan bir öğretmene 2002 yılında ödenen ücret 635 TL. Dolar karşılığı 409 dolar. Şimdi haftada 15 saat ek ders alan bir öğretmene 940 doların üzerinde ödüyoruz. Birisi 400 dolar birisi 940 dolar. Bu öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirme, dolar bazında yüzde 100'den fazlasına arttırmamıza rağmen 400 dolardan 900 dolar üstüne çıkarttık. Ama inşallah Türkiye zenginleştikçe, Türkiye büyüdükçe öğretmenlerin de özlük haklarını iyileştirecektir" diye konuştu.

Bakan Yılmaz'ın konuşmasının ardından protokol üyeleri ile halk selamlandı.

BAKAN YILMAZ DEMOKRASİ ŞEHİDİNİ ZİYARET ETTİ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden demokrasi şehidi Ömer Can Açıkgöz'ün mezarını ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı Beştepe Külliyesi civarında darbeye karşı durmak isteyen Ömer Can Açıkgöz, o gece şehit düşmüştü. Aslen Sinop Ayancıklı olan Ömer Can Açıkgöz, memleketi Sinop Ayancık’ta toprağa defnedilmişti. Bakan Yılmaz, Ayancık'ta mezarı bulunan 15 Temmuz darbe şehidi Ömer Can Açıkgöz'ün mezarını ziyaret etti. Bakan Yılmaz ve beraberindekiler Ömer Can Açıkgöz'ün mezarı başında dualar ederek Kur'an-ı Kerim okuttular.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[793 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-03-31]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE