'YERLİ MALLARINI KULLANMAYA ÖZEN GÖSTERMELİYİZ'

Yazdır
Paylaş
Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haydar Gündoğdu, 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu. Gündoğdu, Yerli Malı haftasının önemine değinerek; “Bölgemizde yerli mal üretiminde katkı sağlamak ve yerli malının kullanılmasını özendirmek, öncelikle milli şuurun oluşturulması ve geliştirilmesiyle mümkün olacaktır” dedi.
'YERLİ MALLARINI KULLANMAYA ÖZEN GÖSTERMELİYİZ'
Ülkemizde her yıl 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı haftası ile yerli malı üretimine katkı sağlamak ve yerli malının kullanılmasına özendirmek amacıyla gerek okullarda gerekse ilgili kuruluşlarda tutumlu olmak ile yatırım yapmanın ayriyeten yerli malı kullanmanın önemine dikkat çekiliyor.

Bu hafta ile ilgili olarak bilgiler veren Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haydar Gündoğdu; “Atatürk’ün 1. Dünya savaşı sonrasında çekilen ekonomik bunalım ve kıtlıktan kurtulmak için ilk olarak gündeme getirdiği yerli malı kavramı, daha sonra ismet paşa tarafından vurgulanmış ve 1983’ten bu yana da yerli malı haftası, resmi dil ile tutum, yatırım ve yerli malı haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır. Günümüzde yerli malı tüketimi olarak her yerde kendini gösteriyor olsa da, aslında bir tek yerli malı tüketimi değil tutumlu olmayı da ön plana alır. Toplumumuzu yerli malına ve tutumlu olmaya teşvik etmeliyiz. Çocuklarımıza da bu bilgileri küçük yaşta aşılamalıyız” diye konuştu. 

Bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan Yerli Malı Haftası ile ilgili olarak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haydar Gündoğdu; “Hem dinimizde hem de geleneklerimizde israf, en büyük kötülüklerden biridir. Cumhuriyetimiz, milli ekonomiye ve milli varlıklarımızla özenle kurulmuştur. Mutlaka ki, değerlerimizi korumak “Türk malı, yurdun malı, herkes onu kullanmalı” demekle değil belirli bir strateji çerçevesinde hayata geçecek şeylerdir” açıklamalarına yer verdi.
 
“Bölgemizde yerli mal üretiminde katkı sağlamak ve yerli malının kullanılmasını özendirmek, öncelikle milli şuurun oluşturulması ve geliştirilmesiyle mümkün olacaktır” diyen Gündoğdu, açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Mustafa Kemal Atatürk “Türk yurdu, Türk iktisadı, Türk eliyle, Türk tarihiyle yükselir. Türkler, Türk malı alınız, Türk malı kullanınız, Türk parası, Türk topraklarında kalsın” diyerek yerli malın kullanılmasının önemini belirtmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftasını en içten dileklerimle kutluyor, saygılar sunuyorum.”

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[456 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-12-16]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
E-GAZETE