YOK BÖYLE AĞALIK ÇEKİŞMESİ!

Yazdır
Paylaş
Sazlı ve Akbaş Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından bu yıl 11.si düzenlenen Keşkek ve Güreş Festivali’ne ağalık yarışması damga vurdu. Niğdeli işadamı Habib Polat 5 bin TL ile açılan keşkek ağalığına tam 62 bin TL vererek rekor kırdı. Polat; “Ben bu işi kafama koymuştum. Ağalığı almayı çok istiyordum” dedi.
YOK BÖYLE AĞALIK ÇEKİŞMESİ!
Bu yıl 11.si gerçekleştirilen Sazlı ve Akbaş Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Keşkek ve Güreş Festivali yüzlerce vatandaşın katılımıyla şölen havasında geçti. Merkez Camii önü güreş alanında gerçekleştirilen şenlik Çay TV ekranlarında da canlı olarak yayınlandı. Festivale ağa adaylarının  ‘Keşkek Ağası’ olmak için verdikleri mücadele damga vurdu. Açık arttırma usulü ile gerçekleştirilen ve kıran kırana geçen ağalık yarışması 5 bin TL ile açıldı. Son noktayı ise Niğdeli iş adamı Habib Polat koydu. İstanbul’da mermer işi yapan Polat, tam 62 bin TL vererek rekor rakamla ‘Keşkek Ağası’ oldu.

 

 Polat, yaptığı açıklamada; “Niğdeliyim, İstanbul Ataşehir'de işyerim var. Dolayısıyla buradaki arkadaşların çoğunu yakinen tanıyorum. Kendileri bizzat müşterimdir. Yılardır birlikte çalışıyoruz. Sağolsunlar bana desteklerini esirgemediler. Bende derneğe bir destek olsun, arkadaşlarımızla bir kaynaşma olsun diye buraya geldim. Bu güzel göreve talip oldum. Ağalığı kazandım, herkese teşekkür ediyorum. Çok mutluyum. Biliyorum daha önceki yıllarda gelemedim ama televizyondan seyrettim. Dolayısıyla çok yüksek bir miktar oldu. Fakat bu gönül işidir. Rakibimle bir yarışmaya girdik. Ben bu işi kafama koymuştum. Ağalığı almayı çok istiyordum. Sonuç buralara geldi ve aldım. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi. Keşkek ağalığı ise 12 bin liraya Zikri Dev tarafından alındı.

11 kazan keşkeğin ikram edildiği  festivalde alanı dolduran vatandaşlar ata sporumuz güreşi heyecanla takip etti. Sabahın erken saatlerinde alana gelen yüzlerce vatandaş memleket özlemlerini festival sayesinde bir nebze gidermiş oldular.  Dernek başkanı Bahattin Çelik, yaptığı açıklamada, bu tür etkinliklerin birlik ve beraberlik duygularının pekişmesi için büyük önem taşıdığını vurguladı. Başkan Çelik, insanları kaynaştırmak amacıyla geleneksel olarak her yıl böyle etkinlik düzenlediklerini ve bu yıl 11’incisini gerçekleştirdiklerini söyledi. Etkinliğe katılan herkese teşekkür eden Çelik; “Bu tür etkinlikler sayesinde yıllardır birbirlerini görmeyen dost ve arkadaşlar özlem gideriyorlar” dedi.

Çelik; “Bu tür festivaller geleneklerimizi ve göreneklerimizi yaşatma adına da çok önemli. Gerçekten ata güreşini de, ata sporunu da, yaşatma, geliştirme, adına yapılan faaliyetlerde her zaman önemlidir. Çünkü ülkemizde, devletimizin var olduğu gününden beri en önemli spor olarak güreş önde geliyor. Birde burada insanlar bir araya geliyor. Akrabalar ama birbirlerini hiç görmemişler. Bu festival sayesinde tanışma fırsatı buluyorlar. O bakımdan da çok güzel bir etkinlik. Çok güzel amaca hizmet ediyoruz. Emeği geçenlere ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[410 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-06-28]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE