Amazonlar - DOĞAN ÖZDEMİR

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 12 Mayıs 2022, Perşembe 15:27:58

Kitabın Yazarı: Hasan ÜN (Şimal Ajans, Ağustos 2021, 175 Sayfa) Emekli öğretmen Boyabatlı Sayın Hasan Ün hocam yine ısrarla yeni kitaplar çıkarma uğraşında… Son olarak onun bu kitabını da satın alıp sizlere tanıtmak istedim.
Amazonlar
1980’li yıllarda öğretmenlik yapmakta olan bazı isimler üzerinden yaşadıkları yörelerde başlarından geçen yöresel olayları kendine özgü yazım biçemiyle kitaplaştıran hocamız, burada da Karadeniz Bölgesiyle adı anılan Amazonları konu olarak almış… Amazon, genel anlamıyla “Kadın Savaşçı” demektir. Erkekler için pek kabul edilmesi kolay olmasa da çok güçlü, savaşçı bir kadınlar ordusundan tarihte de söz edilir. Bunların genellikle Sinop ile Ordu arasındaki kıyı şeridinde yaşadığı iddia edilir. Her kent, öne çıkardığı bazı tarihsel buluntuları öne sürerek Amazonların kendi kentlerinde yaşadıklarını savunurlar.

Kitapta, bu konuda Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın yazdığı bir kitabı okuyan öğretmenin Amazonlara aşırı merak duyması, bu konuda bilgi edinmek için kendini adeta paralaması, gördüğü, yaşadığı, duyduğu bazı olayları sonunda bu kadın savaşçılara bağlaması konu edilmektedir.

Olaylar Ordu’nun dağlık bir ilçesinin iyice dağlık bir köyüne tayini çıkan öğretmenin, bu kitabın etkisinde kalarak Ordu’ya gelişinden köyüne varana kadar çevresinde gördüğü her kadına Amazon gözüyle bakmasıyla başlıyor. Elbette bu çevredekilerin başka anlamlar yükleyebileceği dikkatli bakış şans eseri sorun çıkmadan sonlanıyor.

Daha sonra kitaptaki on adet öykünün her birinde yaşanılan garip olaylar sonunda olayın içindeki bir kadının öğretmen tarafından amazon olabileceğine bağlanarak anlatılıyor.

Bu öyküler genelde öğretmenin garip davranışlarıyla, halk içinde komik duruma düşmesiyle sonuçlansa da öğretmen düşündeki amazon kadını görmüş gibi seviniyor.

Kitabı yazmaktan daha zorunun kitabını tanıtıp pazarlayabilme olduğunu ve bu konuda ciddi zorluklar yaşadığını bildiğim sayın hocamın kalemine sağlık der, bol okurlar dilerim.

İyi okumalar dileği ile. (4.5.2022)

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer DOĞAN ÖZDEMİR Yazıları
E-GAZETE