Anıttaki Rus Generaller - Tufan BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 08 Şubat 2017, Çarşamba 12:05:28

Ülkemizdeki meşhur anıtlardan birinde iki Rus generalin olduğunu söylesem….
Anıttaki Rus Generaller
-Güler misiniz?

Son günlerde Rusya ile yaşanan iyi ilişkiler sonrasında yapılmıştır mı dersiniz?

-Burası Türkiye, hiçbir şeye şaşmam diyenlerden misiniz?

***

                Suriye’de düşürülen Rus uçağının ardından geçen gerilimli günler sona erdi. Süreç içinde ABD ile ne kadar aramız açılmışsa Rusya ile yakınlaşmamız o kadar hızlı oldu ve orta doğudaki strateji belirlediğimiz- İran’la birlikte- iki ülkeden biri Rusya oldu.

                Soğuk savaş döneminin Moskof’u, şirin ayıcık (Maşa) oluverdi aniden…

                İklim bu kadar ılıkken biz de pek bilinmeyen, paylaşılmayan tarihi gerçeği sizle paylaşalım.

                Ne olur ne olmaz. Siyasi iklim hızla form değiştiriyor. Bu günleri kaçırırsak bir gerçek sınırlı sayıda bilinenle kalır, bizim yeni öğrendiğimiz gerçek kimileri için ile nihayet karanlıkta kalır.

***

 

 İstanbul’un Simgelerinin başında gelen Taksim Anıtı 8 Ağustos 1928'de de 30 bin İstanbullunun  katılımıyla zamanının TBMM başkanı Kazım Özalp tarafından açılmıştır.

Peki bu anıtta iki Rus Generalin de heykelinin olduğunu biliyor musunuz?

(*) Anıtın bir yüzü Kurtuluş Savaşı, askerler ve ikinci bir yüzü ise Cumhuriyet Türkiye’sini simgeliyordu. Anıtın bir yüzünde Atatürk, askerleriyle; diğer yüzünde ise sicil giysili Atatürk; Fevzi Çakmak, İnönü, Rus generalle görünüyordu. Komünist Rusya’ya ne kadar uzak ve Batılı müttefiklerimize ne kadar yakın olduğumuzu göstermek amacıyla bu iki siluetin kim oldukları ve neden yer aldıkları yıllarca gizlendi. Ancak Popüler Tarih dergisinin 2002 sayısında onların General Mihail Vasilyeviç Furunze ve Mareşal Kliment Yeformoviç Voroşilov olduğu açıklandı.

 Kızılordu’nun Teorisyenlerinden Mihail Vasilyeviç Frunze, -Kurtuluş savası yıllarında  ( 1921 senesinde ) Türkiye’yi karış karış gezmiş ve Bolşevik Rusya’nın Türkiye’nin yanında olduğunu göstermeye çalışmış bir Rus generali;

Kliment Yefromoviç Vorosilov ise, 2. Dünya savasında Leningrad savunmasını yaparak, Hitler’in kenti ele geçirmesini önleyen generaldi.

 Taksim Heykelinde taş gibi dururlarken yok sayılan bu generaller Kurtuluş Savaşı sırasında Lenin’in emriyle Türkiye’ye gelmiş ve askeri bilgilerini, savaş taktik ve stratejilerini paylaşmışlardı.

Atatürk'ün ardında bulunan Ukrayna asıllı Sovyet general Mihail Frunze ve Kliment Voroşilov'un heykeli Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye'ye yapılan Sovyet yardımına duyulan minnettarlığı simgelerler.

Yazık ki tarih çoğu zaman yapanların değil, yazanların gerçekleriyle anlatılmaktadır.

Atatürk, İnönü ve Fevzi Çakmak’ın hemen arkasında Bolşevik devriminin iki önemli Rus generaline ait heykelleri 

-Taksim Anıtının Ön Yüzü

(*)Ferdi Bişkin/Kitap, Kahve- Kırmızı Kalem

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Tufan BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE