AŞI TEŞVİĞİ... - Murat YILMAZER

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 06 Eylül 2021, Pazartesi 12:18:57

Aşılama sıkıntısını bir türlü çözemeyen ve resmen vatandaşlara aşı için yalvaran Sağlık Bakanı’na birkaç tavsiyem olacak.
AŞI TEŞVİĞİ...
Sayın Bakan, öncelikle yapmış olduğunuz çalışmalarda başarılar dilerim fakat bir Bakan olarak sizlerin yeterli desteği alamadığınızı düşünüyorum. Bilim Kurulu diye bir kurulumuz var, Bilim Kurulu’ndaki bilim adamlarını her hafta dinliyorsunuz ve bilim adamlarının görüşlerini tam uyguluyor musunuz? Şayet uygulamıyorsanız bunların burada olmaması lazım. Benim anladığım kadarı ile bazı bilim adamları ile ters düşüyorsunuz ve bazı hocaların istekleri, görüşleri dikkate mi alınmıyor da bu kadar insana aşı olmaları konusunda her gün ‘aşı olun, aşı olun’ diye yalvarıyorsunuz. Bakın benim size acizane bir önerim olacak; Bilim Kurulu’nda da muhalif hocalar da olabilir nasıl muhalefet partileri oluyor ya, iktidarı eleştiriyor ya onların içinde muhalif olan bilim adamları da vardır illaki, yani onları da bir dikkate alın ve önerilerini sayın Cumhurbaşkanı’na sunun, sizden çıksın. Hani bu kısıtlamalarda Sayın Bendevi Palandöken demişti ya bu içki meselesi yüzünden tekel bayilerinin satış ve saat uygulaması gündeme gelmişti. Palandöken de ‘Ben sayın Cumhurbaşkanı’na nasıl içki satışı ile ilgili öneride bulunabilirim’ demişti. Belkide sizin de böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızı da düşünüyorum.

Önerilerime gelince; birinci öncelik kesinlikle bu aşıların insan üzerinde bir yan etkisinin olmadığını ve hiçbir zararının olmadığını iyice anlatmanız lazım, yani ikna edeceksiniz insanları. Halkın belli bir kesimi ne diyor; ‘Yok kısırlık yapıyor, yok ileride buna bağlı hastalıklar meydana gelecek, yok insanoğlunun hücrelerini öldürüyorlar yavaş yavaş, yok ileride körlük olabilir’ diyorlar. Yok efendim ‘Metabolizmaya çok zararı oluyor, Ramazan’da aşı olursan oruç bozulurmuş’ gibi bir dolu sıkıntıların doğabileceğini söyleyenleri ikna edebilmek için boşuna her akşam çıkıp ‘aşı olun’ diye yalvarmayın. Peki çözüm nedir? Benim acizane dileğim; şu tüm televizyon kanalarında canlı bir açık oturum, tüm radyolarda canlı yayınlanacak şekilde, tüm gazetelerde tam sayfa bilgilendirme yapın, canlı yayına Bilim Kurulu’ndan ters düşenleri karşınıza alın ve bir açık oturum yapın ve vatandaş bilgilensin, yoksa her gün böyle 300 - 500 kişi ölmesin. Örneğin Tabipler Birliği başkanını dinleyin, örneğin aile hekimleri temsilcisini, üniversite Rektörü ve hocalarını alın karşınıza, Türk halkının inandığı bilim adamlarını alın yanınıza anlatın bu aşının zararı, faydası, yan etkisi nedir ne değildir diye. Yok ben öyle yapmayacağım derseniz aşı olmayanları teşvik etmek için örneğin ödüller verin veya ‘Bir yıllık su parasını vereceğiz’ deyin veya ‘iki aylık elektrik devletten’ deyin veya ‘iki ay doğalgazınızı devlet olarak biz karşılayacağız’ deyin. Baktınız olmuyor hani pandemi sürecinde vatandaşlara nakit yardım yapıldıya 1.000 TL, hani diyorum onun yarısını önerseniz nasıl olur? Çünkü insanların ekonomisi iyi değil, şimdi aşı olacaklar için tedbir olarak da ikinci dozdan sonra bu dediklerim olursa iyi olur. Öyle birinci aşı ile değil, adam aşıya gitti ikinci dozu oldu zaten herkesin bir TC numarası var, tak hesabına ya da faturalarına yansıtıverin bakın şayet bu işi yapın en fazla bir hafta içerisinde ülkede 300 milyon doz aşılama oluyor mu, bir bakın. Örneğin ABD ne yapıyor; bazı eyaletlerde aşı olanlara teşvik için aşı olsun diye 100 dolar veriyor. Ne yani biz Amerika’dan aşağı mıyız? Yarısını verin teşvik olsun 50 dolar, en fazla bir haftada çözülür bu aşı işi. Bu arada maske, mesafe, hijyene uyalım ve düğün derneklere fazla gitmeyelim, gidersek de önlemimizi alalım, illa da ben aşı olmuyorum diyenlere de ne diyeyim, ‘Bedava kefen ve cenaze işlemlerini biz üstleneceğiz’ deyin bari. Daha ben ne diyeyim, kolay gelsin sayın Bakan. BU ARADA YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN… Saygılar…

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Murat YILMAZER Yazıları
E-GAZETE