Atatürk Büstü - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 24 Şubat 2018, Cumartesi 12:03:39

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, …, terör olaylarında olduğu gibi, ülkelerin samimi iş birliğinin sağlanmaması halinde tarihi eser kaçakçılığının önüne tam manasıyla geçilebilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Atatürk Büstü
Bakan Numan Kurtulmuş: “Eserlerimizin peşine hafiye gibi takılıyoruz. Bunlarla ilgili süreçleri ciddiyetle takip ediyor ve sonunda listemizde olan eserlerin Türkiye’ye gelebilmesini temin etmek için gayret sarf ederek sonuç alıyoruz. Beklediğimiz eser sayısı 56’dan 55’e düşmüştür. Bu eserlerimizi de inşallah en kısa sürede getirmek için gayretlerimizi artıracağız.” Dedi

(Turizmavrupa  1 Şub. 2018    http://www.turizmavrupa.com/yurt-disina-kacirilan-tarihi-eserler-birer-birer-geri-getiriliyor/)

 

Tüm yitirdiklerimiz gibi yitirdiğimiz tarihi eserlerimiz de kıymetli oluyor.

Tekrar yerine koymak için hem zaman, hem para harcadıktan sonra değeri (bilenler için) bir kat daha artıyor.

Bu bakımdan Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yaptığı ülkemizden götürülen-kaçırılan eserleri geri getirme çabaları umut verece ve takdire şayan çalışmalardır.

 

Tüm  bu çalışmalar ili güzel de… Tarihi ve sanatsal eserlerinizin değerlenmesi için illa çalınması mı gerekir diye de düşünmeden edilemiyor.

Yani tarihi ve sanatsal eserlerin korunmasından kollanmasından yalnızca bakan mı sorumludur? Devletin diğer sorumlularının, yetkililerinin, görevlilerinin bu konuda hiç sorumlulukları yok mudur?

 ***

Sinop’umuzun ilk Atatürk büstünden söz etmek istiyoruz.

Neredeyse bir asırlık Sinop’umuza ait bir sembolden, birdeğerden…

26 Ağustos 1927 ‘de Şehir Kulübü önüne yerleştirilen Atatürk büstünden…

Viyana Güzel Sanatlar Akademisi Heykel profesörü Heinrich Krihhel (1883-1945) tarafından  Atatürk’ün bizzat modelliğini yaptığı heykelin bir kopyasından…

 

Bu büst, 1960’a kadar Şehir Parkında sergilenen büyük Atatürk’ü öğrencilerle gösteren eğitim temalı  yeni heykelinin yapılması üzerine 1968 yılından itibaren G.M.Kemal İlkokulunun bahçesinde muhafaza edildi. 2014 yılında Okulun tadilatı sırasında kaldırılan bu hem tarihi, hem sanatsal değere sahip heykel sırra kadem bastı, yok oldu.

 

Sinop’umuzun aydınlık yüzlerinden; sorumlu, yürekli, üretken yurttaşlarımızdan akademisyen Alpay Tırıl’ın konu ile ilgili ilki 05/12/2014 günlü Bizim Karadeniz Gazetesindeki ‘Kayıp Heykel 1,2,3’ yazılarına rağmen Sinoplu bu heykele ulaşamadı.

Güven Dağdelen’ ağabeyimiz gibi duyarlı Sinopluların o zaman yaptığı araştırma sonucunda tarihi ve sanatsal değeri olan heykel’in bir ara G.M.Kemal İlkokulu’nun ardiyesinde olduğu çıkan bu haber ve yazılardan sonra Okul Müdürlüğü tarafından  Milli Eğitim Müdürlüğüne devredildiği öğrenilmişti.

Ancak  4 seneyi aşan bu süreç içinde de heykelin halkla buluşması söz konusu olmadı. Bundan sonra da olacağı umudu da görünmüyor.

Yalnız bir farkla…

Şimdi Sinoplu “inşallah M.E. Müdürlüğü çalışanları bu eseri okutmuşlardır(!) da, Kültür bakanımız yurt dışında eserin izine rastlar, diplomatik çabalar sonucu ülkemize getirir ve sahibi olduğu Sinopluya hediye eder, böylece bu eser Sinopluya mal edilir” diye umut ediyor.

Heykelin okutulmuş(!) olması için dua edelim mi?

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE