Beşiktaş’ın Stadı/ Çetin Cevizi - Tufan BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 11 Ocak 2017, Çarşamba 11:26:58

.. ‘Çetin ceviz ’ ne anlama geliyor? Diye soranlarınız olacaktır. Açıklayalım. Cumhuriyet tarihimiz boyunca ‘İnönü’ adı çok zaman birilerini rahatsız etti. Bu antipati Beşiktaş’ın stadına konulan ‘İnönü ‘ ismi için de doğal olarak geçerli idi.
Beşiktaş’ın Stadı/ Çetin Cevizi
Bu anlamda stat bir ara ‘Dolmabahçe’, bir ara ‘Mithatpaşa’ olarak isim değiştirdikten sonra 1998 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile BJK arasında imzalan sözleşme ile 49 yıllığına kiralanmış ve adı son olarak Beşiktaş İnönü Stadı olarak değiştirilmiş, günümüze kadar gelmiştir.

Sunay AKIN, ‘Onlar Hep Oradaydı ‘ kitabında‘ ülkenin sömürülmesi önündeki engellerden biri olarak gördüğü İnönü’ye ‘çetin ceviz’ kod adını koyan ‘devlet büyüğünden(!)’ söz eder…

 

Kitabın ilgili bölümü aşağıdaki gibidir:

 

“(*)Türkiye’nin 1950’li yıllardan başlayan politikalarla Amerika’ya nasıl satıldığının belgelerinden biri, 7 Temmuz 1966 tarihinde, saat 15.00’de Haydar Tunçkanat tarafından TBMM’de açıklanmıştır.

 

Adı öğrenilemeyen bir ‘ devlet büyüğü’ tarafından Amerika elçiliğinde görevli CIA’nın Türkiye sorumlusu Albay Dickson’a verilen raporda, ülkenin sömürülmesi önündeki engeller şöyle sıralanmaktadır:

‘Çetin ceviz, eskiden yaptığı gibi, Atatürk’ün ulusal politikası, ikili anlaşmalar, üsler vesaireler gibi can sıkıcı sorunları tekrar ortaya atmaya çalışarak hükümete karşı entrika ve tecavüzleri arttırmaktadır.’

Nevzat Üstün “Türkiye’deki Amerika’ adlı kitabında, raporda adı geçen ‘çetin ceviz’in İsmet İnönü olduğunu açıkladıktan sonra şunları yazar:

 

Raporu yazan hain, Atatürk’ün ulusal politikasını can sıkıcı bir konu olarak nitelemekten çekinmeyecek kadar yüzsüzlük ediyor.”

*  *  *

Yazının başındaki ‘çetin ceviz’i İsmet İnönü’nün tarihsel lakabı olarak aydınlattıktan sonra ‘İnönü’ adının bazılarında neden sıkıntı yarattığını daha iyi anlayabiliyorsunuz.

 

Evet, bu anlamda bakılında devrini tamamlayanın yalnızca Beşiktaş’ın stadı olmadığı ve ülkeyi bize onurlu biçimde devreden ‘Çetin Cevizin’ de tarihteki yerini aldığı sonucu da çıkabilir.

 

Gerçi Beşiktaş’ın ‘Çarşı Grubu’ gibi tarihe, sosyal olaylara duyarlı benzersiz taraftar grubu oldukça yeni yapılacak stadın da çetin ceviz ‘İnönü Stadı’ ismini alabileceğini umabiliriz ancak.

 

Burası Türkiye, yarın ‘Çarşı Grubu’ kalır mı? Onun garantisi çok kolay değil. …

Demişiz. 22 Mayıs 2013’ta İnönü stadı yıkılırken

***

Ne yazık ki geçen süreç bizi haklı çıkardı. Çarşı grubu olmasına yine var da…

Yıkılan İnönü stadı yerine yapılan stadın adı  Vodafone Arena olarak değiştirildi.  Taraftarın alınmadığı  açılışta mahcubiyetinden olsa gerek Başkan Fikret Orman:  ‘ Atatürk'ün takımı olan, halkın takımı olan Beşiktaş’ımız evine döndü.’demişti.

***

Açılışı yapılan 10 Nisan 2016 tarihinden yaklaşık bir yıl sonra:

 İstanbul Barosu Başkanlığı, Beşiktaş’ın yeni stadı Vodafone Arena’da, ‘İnönü’ isminin kullanılmaması nedeniyle İstanbul Valiliği Spor İl Müdürlüğü’ne dava açtı. (08 Ocak 2017/Cumhuriyet)

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularından, Cumhurbaşkanı, milli mücadelenin önemli ismi İsmet İnönü’nün adının stada yeniden verilip verilmeyeceği, İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nin kararına bağlı.

Devlet-i Aliyye’yi (büyük devlet) yönetenlerin bu araları yaklaşık bir asırlık kadim müttefikimizle arası pek iyi görünmüyor. ABD’nin rahatsız olduğu isim tekrar Beşiktaş’ın stadının adı olabilir mi?

İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nin kararı sizce nasıl olur?

(*)Sunay AKIN, ‘Onlar Hep Oradaydı’

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Tufan BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE