Bir Adam Birçok Sıfat - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 02 Mayıs 2019, Perşembe 13:30:09

Bir Adam Birçok Sıfat
İnsanlar doğar, yaşar ve ölür.

Gerek yaşarken, çoklukla da öldükten sonra yaşamı boyunca bıraktığı iz ile anılır;

Anarken hep baskın sıfatı kullanılır insanların

Birden çok sıfatla anılan insan neredeyse yok gibidir.

Hem de bu sıfatlar birbirinin tersiyse…

Hiç olmaz!

Adam ya biridir, ya diğeri…

Değil mi ya!

***

Geçende Sinoplu böyle nadide, az bulunur, -hatta bulunmaz -bir çok sıfatı olan bir değerini kaybetti.

O kabadayı iken, centilmendi.

O hem efendi, hem asiydi.

O  hem yoksul, hem varsıldı.

O hem yalnız, hem kalabalık içindeydi.

O hem patron; hem işçi, işçi temsilcisiydi.

Güç karşısında güçlü, zayıf yanında mütevaziydi.

Hem kolay, hem zor adamdı.

Hem küçük, hem ulaşılmaz adamdı.

Velhasıl adamdı.

O Selehattin Gökdağdı.

Dağ gibi adamdı. Hem de Gök Dağ gibi…

Günümüzde yok denecek kadar az kalan, adam gibi adamlardandı.

Son günlerde mumla aradığımız hak, hakkaniyet, adalet, merhamet, duyarlılık, tutarlılık, onur, güçlüye karşı, yoksuldan yana olabilen, gibi erdem değerleri yaşayabilen adamdı.

Biz bu manevi değerleri o kadar aşındırdık, kaybettik ki biraz izanı olanın hafsalası duruyor..

Örnekleri o kadar çok ki …

Küçücük çocukların evlenmelerine cevaz verenler, zinacıları koruyanlar, askerlik bile yapmadıkları halde, milliyetçi geçinenler, yoksulun hakkını dibine kadar sıyırıp, dürüst geçinenler, hak etmedikleri koltukları korumak için olmadık kılıklara girenler, dün küfrettiklerinden nemalanınca bu gün fedayisi kesilenler, her türlü , yalanı küfürü pervasızca söyleyip başkalarını küfürbazlıkla suçlayanlar vb. vb. Bunlar o kadar çok ki… Kitaplar, ansiklopediler almaz. Son biri:

Boğaziçi Üniversitesi'nde, Boğaziçi İslam Topluluğu tarafından düzenlenen bir programda konuşan Yunan asıllı İngiliz yazar Hamza Andreas Tzortzis, Atatürk'ten “şeytan” olarak bahsediyor.

İsim vermeden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını işaret eden Tzortis, skandal konuşmasında, “İslam'ı bu ülkeden kaldırmak istediler. Bu, bu kadar basit. Eğer kendi tarihinizi okursanız, bu şahsın ve diğerlerinin bu ülkeden, memleketinizde İslam'ı kaldırmak istediğini anlarsınızdiyor. Bu sözleri işiten, varlıklarını ve dinlerini (yaşamayı) M.Kemal’e borçlu olan öğrenciler İngiliz’i alkışladıkları gibi, duyulan bu olay karşısında memleketin manevi kıymetlerden yoksun diğer insanları; “milliyetçileri”, dinini ve tarihini Yunanlı yazardan öğrenen “Müslümanları” tepki dahi vermiyor. Veremiyor. Kimi korkudan, kimi aymazlıktan, kimi hayinlikten!

O zaman Selehattin Gökdağ’a ve onun gibilere ne çok ihtiyacımız  olduğumuz gerçeği bir kez daha yüzümüze (anlayana) tokat gibi  vuruyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bir asır önce

“(*) Medeniyetin iflası nedir bilir misin?: İnsan bozulur, insan kalmaz. Medeniyet insanı insan yapan manevi kıymetler manzumesidir. Anlıyor musun derdin büyüklüğünü?... Cahilsin; okur öğrenirsin. Gerisin;ilerlersin. ... Paran yok; kazanırsın. Fakat insan bozuldu mu onunun çaresi yoktur. İnsan oğlunun (bizi insanımızın) şirazesi yok. Hayat onun için ahenksiz, birbirini tutmayan, günün yaşamına cevap vermeyen bir yığın ölü kıymetler tarafından idare ediliyor. Dünyaya baktığımız zaman ayrı görüyor, kendi kendimize kaldığımız zaman ayrı düşünüyoruz, bütün şark dünyası bir ıstırap içinde. Muttasıl gömlek değiştiriyor Hindi, Çin’i Afgan’ı Arap’ı, Türk’ü hep soyunuyoruz;soyundukça üstümüzden attığımız şeylerin alalade ekler olduğunu, daha derinden bir şeyler  çıkarıp atmak lazım geldiğini görüyoruz. O zaman korkuyoruz… Bize lazım olan gömlek değiştirmek değil, içten değişmektir…. Bütün cemiyet hayatı zihniyet etrafında döner. İnsanı yeni baştan,yeni esaslarla kurmamız lazım; yeni kıymetlerle yaşayan insan…” Diye “Mahur Beste’sinde” aradığı türden medeni adamdı Selahattin Gökdağ.

Güle güle git, rahat uyu güzel insan!

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE